SCENARIUSZ 1
Zadanie gówne: poznanie wasnego ciaa.
Dzieci: 6- letnie.
Przybory: magnetofon, bbenek, baloniki.
Lp. |
Zadanie temat
|
Cel
|
Wykonanie |
1.
2.
3.
4. |
Powitanie dzieci
przewroty
bieganie |
wiczenie orientacyjno- porzdkowe
Wyczuwanie kolan
Wyczuwanie nóg i rk
Wyczucie ciaru ciaa
Oddalanie si od podogi |
Dzieci wchodz do sali, jeden za drugim w rytm muzyki. Ustawiaj si w kole i siadaj skrzynie. Po kolei kady wypowiada swoje imi i pokazuje wymylony przez siebie ruch(np. machanie rk, gaskanie si po gowie itp.) reszta dzieci gono powtarza imi kolegi i jego ruch. Ruchy nie mog si powtarza. -dzieci podcigaj kolana do siadu skulnego, a nastpnie pchaj kolana do siadu prostego ( pokonujc opór). - w siadzie prostym- rozcieranie i poklepywanie kolan. - w siadzie skulnym nóki tupi o dywan jakby szed so, a potem leciutko jak myszka lub kotek. - w siadzie skulnym rczki uderzaj o dywan z caej siy, a nastpnie leciutko, samymi paluszkami jakby pada drobniutki deszczyk. Z siadu skulnego, ostrony przewrót na dywan ( dowolnie do przodu, na bok, jak kto woli) i ponowne siadanie. W czasie uderze bbenka szybki bieg lub maszerowanie z podnoszeniem kolan. Gdy bbenek milknie - ldowanie i bardzo wolne przejcie do leenia. |
5.
6. |
Pozycja wyprostna
Zadanie organizacyjno- wychowawcze |
Wyczucie przestrzeni
podsumowanie |
W dowolnej pozycji siganie jak najdalej rkami, nogami, gow. - spacer kosmonauty po ksiycu agodnymi pynnymi ruchami ciaa( jak w gbinie wodnej ). Naladowanie ruchu spadajcej kartki. - pojedynczo, a nastpnie w dwójkach dowolne podbijanie baloników.
Omówienie przez nauczyciela zada wykonywanych przez dzieci- powtórzenie. Wykonanie przez kade dziecko zadania, które najbardziej si podobao. |
SCENARIUSZ 2
Zadanie gówne: nawizywanie kontaktu, wspópracy z partnerami i grup.
Liczba dzieci: 20
Przybory: magnetofon
Lp. |
Zadanie temat |
Cel |
Wykonanie |
1.
2. |
Powitanie
Zabawa integracyjna |
Orientacyjno- porzdkowy
Ksztacenie wiadomoci swojego ciaa |
Dzieci wchodz do sali, w lunej gromadzie w rytm muzyki. Gdy muzyka milknie, kade dziecko wykonuje ukon w dowolnej pozycji i zatrzymuje ruch w ukonie.
Dzieci dobieraj si parami. Jedno dziecko przyjmuje pozycj siadu paskiego, a drugie dziecko skierowane przodem do niego siada mu okrakiem na nogach, nastpnie witaj si gaszczc wosy, plecy, ramiona i nastpuje zmiana ról. Dzieci szeptaj sobie wzajemnie do ucha swoje imiona.
|
3.
4.
5.
6.
7. |
wiczenia „przeciwko”
„Ostronie podoga”
„Paczka”
wiczenia „razem”
Zabawa taneczna
Zabawa relaksacyjna „Mapki”
Zabawa wyciszajca „Poegnanie” |
Ksztacenie wiadomoci przestrzeni
Ksztacenie zaufania do partnera
Wprawienie w radosny nastrój
Odprenie, zrelaksowanie
Wyciszenie |
Dziecko trzymajc drugie za rce powoli kadzie je i podnosi na pododze, zmiana roli.
Jedno dziecko z pary przyjmuje pozycj siadu skulnego mocno zaciskajc rce na kolanach- zadaniem drugiego jest delikatne „rozpakowanie” paczki cignc za rce i nogi, zmiana ról. Jedna osoba robi „mostek”, a druga obchodzi j na czworakach , przechodzi pod, przez, nad, dookoa itp.
„Cwaujemy wraz”. W parach cwa boczny ze zmian kierunku do muzyki „Krakowiaczek”. Masayk pleców do wiersza J. Brzech- wy „Mapki”. Jedno dziecko na plecach drugiego dziecka naladuje domi „skoki map”. Nauczyciel recytuje: Mapy robi mapie figle (rozmaite formy ruchu na plecach dziecka- figle), Niech pan spojrzy na pawiana (dziecko odwraca drugie ku sobie), Co za mapa prosz pana ! (zaglda dziecku w oczy, w atmosferze artu), Nastpuje zmiana ról.
Siad rozkroczny przez dziecko, drugie siada midzy jego nogami, przytulenie, koysanie, powstanie, podanie rki. Marsz w parach. |
SCENARIUSZ 3
Zadanie gówne: Zdobywanie pewnoci siebie i poczucia bezpieczestwa w
otoczeniu, umiejtnoci wspódziaania w otoczeniu.
Liczba dzieci: 20
Przybory: magnetofon, rczniki lub kocyki dla dwójki dzieci
Lp.
|
Zadanie temat |
Cel |
Wykonanie |
1.
2.
3.
4.
|
Marsz w kole
„Prowadzenie” samochodzika
„ Tajemnicza podró”
Koysanie |
organizacyjny
Wyrobienie zaufania, zdecydowania i pewnoci siebie
Wspódziaanie ze sob |
Marsz po kole z towarzyszeniem ywej muzyki „ Dzisiaj wszyscy tacz”. Nauczyciel intonuje: dzisiaj kady taczy, taczy, taczy / 2x Nauczyciel pyta: co? Po kolei dzieci wymieniaj jaka cz ciaa taczy: np. gowa, rce itp. Dzieci wykonuj taniec wg wasnej inwencji wymienionej czci ciaa.
Dzieci dobieraj si parami i ustawiaj jedno za drugim. Dziecko z przodu zamyka oczy a stojce za nim oprowadza „ jedzi” z nim po caej sali. Potem nastpuje zmiana ról.
Jedno dziecko z pary kadzie si na kocyku, na brzuchu lub na plecach, drugie trzymajc kocyk za dwa koce cignie go po sali. Zmiana ról.
Dwójka dzieci siedzc przodem do siebie lekko zgitymi nogami, trzymaj si za rce. Na zmian kad si na plecy i s przecigani przez partnera. - dzieci siedz zczeni plecami, po czym wstaj, nie odrywajc si od siebie plecami tak, aby obydwaj powstali. |
5.
6.
7. |
wiczenia w grupie
„Pyn statki”
„Puszczanie iskierki” |
Wspódziaanie z innymi
Uspokojenie, wyczuwanie kolan
Poegnanie |
Poowa grupy tworzy „ tunel”, nogi wyprostowane, rkami dotykaj podogi, reszta grupy czoga si pod tunelem na plecach, brzuchu itp.
Dzieci siadaj w kole, nogi wyprostowane blisko siebie. Nauczyciel nuci: Pyn statki z bananami w sin dal, abi du daj, daj, abi du daj, a kady adowacz piewa tak: abi du daj, daj, abi du, daj. Przy piewie tej piosenki dzieci rytmicznie uderzaja rkami w swoje kolana. Podaj, podaj mi podaj bananów kosz/2x Przy tych sowach dzieci uderzaj rkami raz o swoje kolana raz o kolana z prawej strony kolegi, za w swoje i na koniec w kolana kolegi z lewej strony, powtarzaj a do wyczerpania melodii.
Dzieci stojc w kole i trzymajc si za rce po kolei przekazuj sobie iskierk przez mocniejsze cinicie doni. |
Piosenki i ruch
Zabawy rozwijajce wiadomo ciaa i przestrzeni.
ZABAWY PALUSZKOWE
RODZINKA
Ten paluszek to babunia, przy niej jest dziadunio/ chwytamy za kciuk potem za palec wskazujcy/
Ten paluszek to tatunio, przy nim jest mamunia/ chwytamy za duy palec potem za palec serdeczny/
A to jest dziecinka maa, trala, lala, la la/ chwytamy za palec may/
A to rczka moja caa, trala, lala, la la./ ruchy obrotowe doni/
BAWI SI DZIECI PALUSZKAMI
Bawi si, bawi si dzieci paluszkami.
Jak jeden nie moe, to drugi pomoe.
Bawi si, bawi si dzieci paluszkami.
Jak drugi nie moe, to trzeci dopomoe…
Bawi si, bawi si dzieci paluszkami.
Jak pity nie moe, to mu rczka pomoe.
W NASZYM POKOJU PENO MUZYKI - z warsztatów prof. D. Cramera
W naszym pokoju, peno muzyki jest, /dzieci piewaj i spaceruj po pokoju/
S instrumenty, o których mao wiesz,
Ref. Nasze… rce klaszcz (lub nogi tupi…, kolana dwicz…, wargi cmokaj…, jzyki klskaj…, podoga dwiczy…)
Tak…… / dzieci piewaj i zalenie od sów piosenki klaszcz w donie, tupi, uderzaj domi o kolana, inne czci ciaa lub o przedmioty w pokoju/
To jest muzyka, która cieszy nas.
IDZIE ZUCH
Przygotowa zuch dwie nogi, do dalekiej cikiej drogi:
noga lewa, noga prawa, to dla zucha jest zabawa.
Ref. Idzie zuch, a wicher dmucha
i do tyu cignie zucha,
ale zuch si nie przejmuje
i do przodu maszeruje.
Przygotowa zuch dwie rce, tylko dwie bo nie mia wicej:
Rka lewa, rka prawa, dla nas praca to zabawa.
NIE CHC CI
Nie chc ci, nie chc ci, nie chc ci zna
Cho do mnie, cho do mnie, rczk mi da.
Praw mi daj, lew mi daj
i ju si na mnie nie gniewaj!
PINGWIN
Och, jak przyjemnie i jak wesoo
w pingwina bawi si, si, si.
Raz nóka lewa, raz nóka prawa
Do przodu, do tyu raz, dwa, trzy.
PRACZKI (piosenka oryginalna)
Tu praw mam rczk, tu lew rczk mam
jak praczki pracuj poka wam.
Tak pior, tak pior przez cay boy dzie /bis
Tu praw mam rczk… (jak wyej, zamiast „pior” - wieszaj, prasuj, tacz)
BOOGI - WOOGI /popularna/
Do przodu praw rk daj.
Do tyu praw rk daj
I potrznij ni,
Ref.: bo przy boogie - woogie trzeba krci si
no i klaska trzeba te, tra, ra, ra,
Boogie - woogie ahoj /bis/
Do przodu praw nog daj... (jak wyej: lew rk, prawe rami itd.)
/Uwaga; gestem ilustrujemy tekst piosenki. Zabaw mona kontynuowa wymieniajc coraz to inne czci ciaa np. kolano, biodro, stop, ucho itd./
OJCIEC ABRAHAM
Ojciec Abraham, mia siedmiu synów
siedmiu synów mia ojciec Abraham
a oni siedli i nic nie jedli
tylko piewali sobie tak:
Prawa rka, lewa rka
prawa noga, lewa noga i...
ojciec Abraham...
MASZERUJ DZIECI DROG
Maszeruj dzieci drog,
praw nog, lew nog
a nad nimi soce wieci
i umiecha si do dzieci
STONOGA
Idzie, idzie stonoga, stonoga /dzieci tworz w, krocz do przodu trzymajc w pasie osob znajdujca si przed sob/
a si trzsie podoga, podoga, podoga: /tupi/
pierwsza prawa noga, druga prawa noga, trzecia prawa noga.../ poczynajc od
pocztku wa, dzieci kolejno podnosz praw nog w bok i podaj jej
kolejno w szeregu/
odwok i.../ostatnie dziecko czyli „odwok” ma za zadanie przej pod nogami stonogi i po dojciu do „gowy” zaj miejsce na przedzie i prowadzi ca grup. Zabawa powtarza si, kolejne dzieci z koca szeregu przedostaj si do przodu i prowadz zabaw /.
Idzie sobie...
Masayki z wierszykiem
RZECZKA
Tu pynie rzeczka, / dziecko ley na brzuchu, dorosy rysuje z niewielkim naciskiem wzdu krgosupa lini falist poczynajc od dou pleców ku górze /
tutaj przesza pani na szpileczkach, / w tym samym kierunku jednoczesne „kroczenie” palcami wskazujcymi obu rk/
tdy przeszy sonie / „kroczenie” domi po plecach, w kierunku od dou ku szyi /
i przebiegy konie, / szybkie uderzenia piciami na przemian obu rk, w tym samym kierunku /
wtem przemkna szczypaweczka. / szybkie, delikatne uszczypnicia od dou krgosupa a do szyi, po linii falistej /
Zawieciy dwa soneczka. / obydwoma domi jednoczenie masujemy plecy, ruchami okrnymi /
Spad drobniutki deszczyk / drobne uderzenia czubkami palców na wysokoci dolnej partii krgosupa /
Czy ci przeszed dreszczyk? / do silne uszczypnicia karku i szyi czubkami palców, a dziecko zareaguje miechem /
MASZYNA DO PISANIA
Wkrcamy papier do maszyny do pisania. / dziecko siedzi tyem do dorosego, który delikatnie krci do przodu jego maowinami uszu /
Piszemy: „pisze pani na maszynie : A, B, C....../ dorosy naladuje pisanie na maszynie - stuka palcami w plecy dziecka /
kropka, przecinek / pisze z przesadnym naciskiem kropk i przecinek - duy znak/
i......przesuwamy waek. / naciskamy i przechylamy delikatnie lecz stanowczo, dziecka - jego gow - w jedn stron tak, eby stracio równowag i przewrócio si. Troskliwe asekurujemy dziecko, dbajc o jego bezpieczestwo/.
LIST DO BABCI
Kochana babciu / dziecko siedzi plecami do dorosego, naladujemy pisanie piórem po papierze - po plecach dziecka /
KROPKA / w jednym punkcie dorosy naciska palcem, piszc du kropk /
Mamy w domu kotka / kontynuuje pisanie /
KROPKA / pisz kropk /
Kotek chodzi, / naladuje chodzenie, skoki, drapanie kota itd./
Kotek skacze,
Kotek drapie,
Kotek chrapie / dorosy opiera gow na plecach dziecka , udaje e pi, chrapie /
DZIK - (J. Brzechwa)
Dzik jest dziki / dziecko siedzi tyem do dorosego, który na jego plecach naladuje chód dzika czyli „kroczy” palcami obydwu doni, zoonymi w „raciczki” /
Dzik jest zy
Dzik ma bardzo ostre ky / „kuje” go blisko zestawionymi palcami wskazujcymi obydwu doni /
Kto spotyka w lesie dzika/ „spacerujemy” powoli - wszystkimi palcami obu rk/
Ten na drzewo szybko zmyka. / „przebiegamy” szybko czubkami palców jednej rki wzdu krgosupa, od dou ku górze, a na sam czubek gowy dziecka /