środki trwałe (2 str)(1), Bankowość i Finanse


                                       Konspekt lekcji

   

  Przedmiot: rachunkowość przedsiębiorstw

 I. temat: Środki trwałe

  

   II. Cele zajęć :

       1.Cel ogólny :

        Charakterystyka i klasyfikacja środków trwałych.

       2.Cele operacyjne

        Uczeń potrafi:         

a)     Omówić przedmioty majątkowe zaliczane do środków trwałych.

b)    Charakteryzować urządzenia ewidencji szczegółowej środków trwałych

c)     Podać sposoby ustalania wartości początkowej środków trwałych

d)    Omówić dokumenty stanowiące podstawę ewidencji środków

trwałych.

 

    III. Spis treści zajęć:

       1.Czynności organizacyjne.

       2.Nawiązanie do tematu i określenie celu zajęć.

       3.Wprowadzenie przez przypomnienie znanych treści.

       4.Realizacja nowych treści.

       5.Podsumowanie.

  

  IV. Czas trwania zajęć:45 min.

    V. Środki dydaktyczne:

         „Rachunkowość”- zasady prowadzenia w jednostkach

           gospodarczych, dokumenty do ewidencji środków trwałych.

    VI. Metody: pogadanka, dyskusja.

         Rzutnik, folie, ksero.


Lp.

Kolejne ogniwa zajęć

Czynności nauczyciela

Czynności ucznia

Środki

dydaktyczne

Uwagi

1.

Czynności organizacyjne

1.Sprawdzenie obecności.

2.Wpisanie tematu do dziennika.

3.Sprawdzenie wiadomości.

Uczeń przygotowuje się do zajęć

 

 

2.

Nawiązanie do tematu

i określenie celu zajęć

Nauczyciel:

1.Formułuje temat zajęć

2.Podaje cele zajęć

Uczeń zapisuje temat

 

 

3.

Wprowadzenie przez przypomnienie zajęć poprzednich

Nauczyciel pyta:

1.Czym charakteryzuje się majątek trwały?

2.Podaj podstawową klasyfikację majątku trwałego.

3.Jak dzielimy środki trwałe według klasyfikacji rodzajowej?

Uczeń formułuje odpowiedzi

 

 

4.

Realizacja nowych treści

Nauczyciel:

1.Przedstawia na folii podział  majątku trwałego.

2.Wyjaśnia jak ujmujemy środki trwałe w księgach rachunkowych.

3.Omawia ujednolicone dokumenty ewidencji środków trwałych.

4.Omawia sposób wypełnienia tych dokumentów.

5.Obserwuje działania uczniów i wstępnie koryguje zauważone błędy

Uczeń:

- przy pomocy nauczyciela notuje informacje

-wyznaczeni uczniowie odpowiadają na pytania

-zapoznają się z przedstawianymi

dokumentami

-samodzielnie wypełniają rozdane im dokumenty

Folie

Ksero

Dokumenty

 

5.

Podsumowanie

Nauczyciel:

1.Prezentuje usystematyzowane wiadomości

2.Zadaje podsumowujące pytania,

na które odpowiadają uczniowie

3.Zadaje zadanie domowe

Uczeń

-notuje informacje

-odpowiada na zadane pytania

Podręcznik

Dokumenty

 


