Lubimy rozwiazywac zagadki, Scenariusze imprez


Konspekt zajęcia otwartego dla rodziców.

Grupa: IV - 5-latki

Temat: „Lubimy rozwiązywać zagadki”.

Cele główne:

Cele operacyjne - dzieci potrafią:

Metody:

Formy pracy:

Środki dydaktyczne: koszyk, koperty z zagadkami, pojemniki różnej wielkości, figury geometryczne wycięte z kartonu, ilustracja z zagadką rysunkową, kartoniki z naklejonymi przedmiotami do przeliczania, „lizaki” z napisem TAK, NIE; karty do pracy indywidualnej, klocek, konewka, książka , lalka, lornetka, lusterko, pędzelek, plastelina, pudełko, globus, garnek, gra z kostką.

Przebieg zajęcia:

  1. Zabawa „Iskierka uśmiechu”.

  2. Ćwiczenia wprowadzające - ruchy naprzemienne (wg kinezjologii edukacyjnej P. Dennisona).

Dzieci stoją w parach naprzeciwko siebie

  1. Zadanie 1 - „Porządkowanie”

  1. Zadanie 2 - „Rozpoznajemy figury geometryczne”

Każde dziecko otrzymuje wyciętą z kartonu figurę geometryczną. Musi przypiąć swoją figurę do odpowiedniej „pętli” na tablicy.

  1. Zadanie 3 - „Puzzle”

Każde dziecko otrzymuje kopertę z pociętą na kilka elementów figurą geometryczną.

  1. Ćwiczenia odprężające - rysowanie w powietrzu prawą ręką, lewą ręką prostych znaków i wzorów.

  2. Zadanie 4 - „Zagadka rysunkowa”

Na tablicy przypięta jest ilustracja z narysowanymi kotkami. Nauczycielka mówi: „Jeden z tych kotków nazywa się Szaruś. Musimy go odnaleźć. Wiem o nim tylko to, że ma ogon w paski, 6 włosów w wąsach i nosi obróżkę. Który to Szaruś?”

8. Zadanie 5 - „Ile masz przedmiotów?”

Każde dziecko otrzymuje kartonik, na którym naklejone są przedmioty w różnej ilości (1-7). Dzieci muszą po cichu policzyć te przedmioty. Nauczycielka wypowiada dowolną liczbę, a dzieci mające kartonik z tyloma przedmiotami podnoszą rękę.

  1. Ćwiczenia odprężające: oddechowe, artykulacyjne, doskonalące sprawność manualną rąk.

10. Zadanie 6 - „Co słyszysz ?”

Na podłodze znajdują się obręcze i przedmioty: klocek, konewka, książka; lalka, lornetka, lusterko; pędzelek, plastelina, pudełko; globus, garnek, gra kostkowa. Należy ułożyć przedmioty w obręczach w taki sposób, aby w każdej z nich znajdowały się przedmioty, których nazwy zaczynają się taką samą głoską.

11. Zadanie 7 - „Tak czy nie ?”

Nauczycielka zadaje pytania, dzieci odpowiadają na nie podnosząc lizak z napisem „TAK” lun „NIE”.

12. Zabawa ruchowa „Znajdź swoją parę”.

13. Praca indywidualna przy stolikach.

14. Zakończenie zajęcia.

Opracowała: mgr Małgorzata Bukowska

Przedszkole nr 90, ul. Turmoncka 7

Warszawa


