Scenariusz zajęcia
Temat: „Urządzenia elektryczne znajdujące się w moim domu”
22.10.2009r
Cele ogólne: zapoznanie z wybranymi elektrycznymi urządzeniami domowymi.
Cele operacyjne: dziecko
rozpoznaje i nazywa wybrane urządzenia elektryczne;
wie do czego służą;
zna podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych;
potrafi naśladować czynność odkurzania dywanu.
Metody:
oglądowa;
słowna.
Formy:
praca z całą grupą;
praca indywidualna.
Środki dydaktyczne:
wiersz B. Kołodziejskiego „Pan odkurzacz”;
tamburyn;
obrazki urządzeń elektrycznych;
odkurzacz;
karta pracy przygotowana przez nauczyciela;
kredki.
Przebieg zajęcia:
Zagadki obrazkowa „Co znajduje się na obrazku?”
rozmowa na temat co znajduje się na ilustracjach;
wyjaśnienie do czego służą odsłonięte przedmioty i co należy zrobić, żeby zaczęły działać;
podkreślenie o konieczności przestrzegania zasad bezpieczeństwa podczas korzystania z urządzeń elektrycznych.
Zabawa orientacyjno-porządkowa „Dzieci do domu, dzieci na spacer”.
Rozwiązanie zagadki słownej, odsłonięcie odkurzacza.
To nie wąż, choć syczy wciąż.
Jeździ po dywanie, kurz je na śniadanie,
Chętnie nam pomaga posprzątać mieszkanie.
Słuchanie wiersza B. Kołodziejskiego „Pan odkurzacz”.
Szuru szu, szu, szuru szu, szu.
Pan odkurzacz poszedł w ruch.
Jeździ w koło po podłodze,
warczy przy tym bardzo srodze.
Szuru szu, szu, szuru szu, szu.
Wjeżdża wszędzie w zakamarki,
czyści też najmniejsze szparki.
Wszystkie brudy migiem wciąga
i dokładnie pokój sprząta.
Rozmowa na temat odkurzacza
swobodne wypowiedzi dzieci na temat tego urządzenia
naśladowanie odgłosów, jakie wydaje
wyjaśnienie, w czym nam pomaga.
Pokaz działania odkurzacza
wspólne sprzątanie dywanu z pomocą nauczyciela.
Karta pracy - pokolorowanie tylko urządzeń elektrycznych.
przygotowała i przeprowadziła
Anna Bartoń