Konspekt do zajęć w grupie dzieci 6-letnich
Zagadnienie programowe: Poznanie sposobów przygotowania się zwierząt do zimy (gromadzenie pożywienia, zmiana upierzenia, zapadanie w sen zimowy, odlot ptaków).
Temat: Ćwiczenia w mówieniu na podstawie wiersza Cz. Janczarskiego "Miś".
Cele ogólne:
zapoznanie ze sposobami przygotowania się zwierząt do zimy,
Cele operacyjne:
potrafi rozwiązać zagadkę o jesieni,
wypowiada się na temat panującej jesieni,
potrafi wysłuchać wiersz i odpowiedzieć na zadane pytania,
potrafi połączyć obrazki zwierząt z obrazkami miejsc, gdzie zwierzęta zapadają w sen zimowy,
określa i segreguje obrazki zwierząt, które śpią w zimie, a które nie śpią,
potrafi powiedzieć co dzieje się z futrem zwierząt, które nie śpią w zimie,.
określa czynności zwierząt za pomocą czasowników w liczbie pojedynczej,
potrafi odprężyć się podczas ćwiczenia,
odczytuje z kartoników nazwy zwierząt oraz przeprowadza krótką rozmowę w imieniu dwóch wylosowanych zwierząt,
bierze aktywny udział w zabawie ruchowej,
Pomoce: wiersz Cz. Janczarskiego „Miś”; obrazki zwierząt oraz miejsc (miś-legowisko, jeż-kotlinka, borsuk-nora, żaby-strumyk, komar-dąb) ;obrazki: borsuk, niedźwiedź, jeż, wilk, lis, sarna, wiewiórka, dzik; kartoniki z napisami zwierząt.
Przebieg
Rozwiązanie „Jesiennej zagadki”.
Kto przynosi deszcze i szarugi,
Dni krótkie, a wieczór długi?
Kto ptaki wysyła za morze,
A jeże i borsuku usypia w norze?
( jesień )
Wypowiedzi na temat : Dlaczego jesień tak postępuje?
Słuchanie wiersza „Miś”
Siedział miś pod sosną, mruczał
i zwierzęta tak pouczał:
„Idzie zima, sen zimowy
jest krzepiący, smaczny, zdrowy”.
Ten słuchał, ów słuchał,
Śpią zwierzęta na poduchach.
Miś położył łeb na łapie,
w legowisku ciepłym chrapie.
Jeż w kotlince śpi niebożę,
Borsuk usnął w ciemnej norze,
ziewnął szczerze - już śpi smacznie,
wkrótce pewnie chrapać zacznie.
Żaby w mule śpią w strumyku.
Chudy komar już nie bzyka.
W starym dębie śpi w szczelinie.
Zbudzi się, gdy zima minie.
Rozmowa na temat treści wiersza.
Jakie zwierzęta pouczał miś?
Co znaczy słowo pouczać?
Czy zwierzęta posłuchały rady misia?
Jak będą spędzały zimę?
Zabawa dydaktyczna : „Połącz obrazki”.
Dzieci mają za zadanie połączyć obrazki zwierząt z obrazkami miejsc, gdzie zwierzęta zapadają w sen zimowy.
Oglądanie obrazków zwierząt
określanie i segregowanie obrazków:
zwierzęta zasypiające na zimę ( np.: borsuk, niedźwiedź, jeż ),
zwierzęta nie zasypiające na zimę ( np.: wilk, lis, sarna )
określanie co dzieje się z futrem zwierząt, które nie śpią w zimie?
Ćwiczenia gramatyczne: „Co robią zwierzęta?” na podstawie ilustracji
Dzieci określają czynności zwierząt za pomocą czasowników w liczbie pojedynczej, np.:
niedźwiedź- śpi, leży...
wiewiórka- gromadzi, skacze...
dzik- chrząka, ryje...
Zabawa odprężająca: „Niedźwiedź jesienią”
Dzieci mają sobie wyobrazić, że są niedźwiedziami, które mają pełne brzuchy. Są leniwe, ociężałe, ich łapy nie chcą się poruszać. Każde dziecko-niedźwiedź kładzie się wygodnie na dywanie i zwija w kulkę, żeby mu było ciepło i miło. Ziewa, zamyka oczy, zasypia i przez chwilę leży nieruchomo w ciszy.
Zabawa językowa: „Jesienne rozmowy zwierząt”.
Dzieci losują kartoniki z nazwami zwierząt i odczytują je. Następnie ustalają krótką rozmowę, jaką mogą poprowadzić w imieniu dwóch wylosowanych zwierząt.
Zabawa bieżna: „'Wiewiórki w dziupli”.
Dzieci dobierają się trójkami. W każdej trójce dwoje staje naprzeciw siebie i podaje sobie ręce, trzecie zaś staje między nimi. To wiewiórka w dziupli. Poza dziuplami staje jeden lub dwóch wolnych uczestników zabawy. Na hasło nauczyciela „Wiewiórki w dziupli” dzieci zamieniają się między sobą miejscami. Wybiegają więc z dziupli i wbiegają do innych, wolnych.
Opracowała: Maria Długosz