KONSPEKTY, PEDAGOGIKA, metodyka wf


Osnowa lekcji egzaminacyjnej

Prowadzący:

Cele operacyjne lekcji:


- dydaktyczne

  • zadanie główne - doskonalenie odbić piłki sposobem oburącz dolnym i górnym,

  • zadanie dodatkowe - gra 3x3,

  • wychowawcze - współdziałanie
    w zespole,

  • poznawcze - wybrane przepisy PZPS
    obowiązujące w czasie gry.

Klasa: Pluton 4; Kompania 1

Wiek: 19 - 23 lata

Płeć: mężczyźni

Liczba: 22 osoby

Warunki:

  • miejsce - sala sportowa

  • czas trwania - 45 minut

  • sprzęt - piłki siatkowe, materac, siatka, rurka metalowa dł. 20 cm.

Tok lekcji

Nazwa ćwiczenia

Czas trwania

Organizacja

Uwagi

Część I wstępna zadania organizacyjno-porządkowe

Zabawa ożywiająca

Zbiórka, organizowanie grupy, sprawdzenie gotowości do ćwiczeń, sprawdzenie obecności, podanie zadań lekcji

„Berek po liniach”

6min.

3'

3'

0x08 graphic
0x08 graphic

Zbiórka
w dwuszeregu. Pokryj, wyrównaj. Baczność. Czołem pluton. Spocznij.

Na dzisiejszych zajęciach doskonalić będziemy odbicia piłki sposobem oburącz górnym
i dolnym. Będziemy wykonywać ćwiczenia
w obwodzie stacyjnym.

Zwracam uwagę na zegarki, łańcuszki, itp.

Część II A

Część II A

Rozgrzewka:

W truchcie krążenie piłką wokół tułowia, na sygnał zmiana kierunku krążenia.

Bieg przodem, prawa ręka wykonuje kozłowanie piłki, lewa krążenie
w przód.
Na sygnał zmiana rąk.
J.w. lecz druga ręka wykonuje krążenie w tył.

Marsz z wypadami i toczenie piłki wokół stopy będącej w wykroku.

Marsz podskokami i przekładanie piłki pod kolanem nogi będącej
w górze.

Skip "A" - dotykanie kolanem piłki trzymanej oburącz przed sobą.

Skip "C" - dotykanie piętami piłki trzymanej oburącz z tyłu.

Poruszanie się krokiem dostawnym i wykonywanie kozłowania piłki oburącz - na sygnał zmiana nogi kierunkowej.

Wykrok, chwytanie piłki między nogami wykonując podskok
ze zmianą nogi wykrocznej.

Leżenie przodem, skłon w tył, przetłaczanie piłki pod klatką piersiową.

Przekładanie piłki z nóg
do ramion wykonując leżenie przewrotne i siad prosty.

Z leżenie tyłem wyrzut piłki oburącz w górę wprzód, po koźle odbicie piłki sposobem oburącz górnym.
J.w. odbicie piłki sposobem oburącz dolnym.

Zabawa - "żonglerka z piłką", uczeń ma jak najdłużej utrzymać piłkę w grze.

12 min.

0x08 graphic

0x08 graphic

Bieg dookoła sali
w równych odstępach.

Ustawiamy się
w rozsypce na całej sali.
Zwrócić uwagę
na dokładność wykonywanych ćwiczeń.

Trucht rzędem dookoła sali, każdy ćwiczący posiada piłkę.
W czasie krążenia RR wyprostowane w łokciach

W czasie przekładania tułów wyprostowany

W czasie kozłowania dłonie ułożone w tzw. koszyczek

Zachować ciągłość ćwiczenia

W czasie ćwiczenia NN wyprostowane

Odbicia piłki na przemian sposobem oburącz górnym
i dolnym

II część główna


Ćwiczenia techniczne
w obwodzie stacyjnym.

II część główna

Stacja I - odbicie piłki sposobem oburącz górnym i dolnym przez materac.

Stacja II - odbicia piłki przy siatce. Uczeń A odbija piłke sposobem oburącz dolnym do ucznia B, który odbija piłkę sposobem oburącz górnym w tył do ucznia C, który odbija piłkę sposobem oburącz górnym do ucznia A.

Stacja III - odbicia piłki przez uczniów ustawionych w jednej linii. Uczeń A odbija piłkę sposobem oburącz górnym do ucznia B. który odbija piłkę sposobem oburącz górnym do ucznia C, który odbija piłkę sposobem oburącz górnym do ucznia A.


Stacja IV
- trzech uczniów wykonuje trzy różne zadania techniczne.

Uczeń A - odbicia piłki na przemian sposobem oburącz dolnym i górnym o ścianę.
Uczeń B - odbicia piłki na przemian sposobem oburącz górnym i dolnym na celność do kosza.
Uczeń C - odbicia piłki indywidualne nad sobą.

Stacja V - uczeń A odbija piłkę wykonując zagrywkę łagodnym łukiem do ucznia B, który odbija ją do ucznia C i zbliża się do siatki celem wykonania uderzenia atakującego w kierunku ucznia A, uczeń C wystawia piłkę równoległe do siatki uczniowi B.


Stacja VI - uczeń A porusza się krokiem dostawnym pomiędzy uczniami B i C odbijając piłkę sposobem oburącz dolnym.

Stacja VII - odbicia piłki po ominięciu partnera. Uczniowie B i C odbijają piłkę do ucznia A po ominięciu partnera.

Gra 3 x 3

21 min.

3'

2'

2'

2'

3'

2'

2'

5'

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

0x08 graphic

Zbiórka
w szeregu.
Do trzech odlicz.

Ustawić się w grupach (7 grup).

Grupa 1 wykonuje...

Grupa 2 wykonuje...

Grupa ...

Zabieramy piłki.

Ćwiczymy na sygnał. Kończymy na drugi sygnał.

Zbiórka.

Rozpoczynamy rozgrywki. Pierwsze na boisko wchodzą drużyny nr 1,2,3,4.

Uczniowie wykonują poszczególne stacje
w trójkach. Uczeń, który nie odbija piłki przytrzymuje materac.

Zmiana miejsca na poszczegól-nych stacjach
i pozycjach wykonywane są na sygnał nauczyciela.

Uczniowie ustawieni są
w odstępach
3 m od siebie.

Przyjmujący zagrywkę może odbijać piłkę dołem lub górą, w zależności do toru lotu piłki.

Uczeń
w czasie wykonywania odbić trzyma metalową rurkę w dłoniach podchwytem.

Uczeń C
może ominąć partnera B
w momencie odbicia piłki przez ucznia A.

Turniej trójek.

Boisko do siatkówki podzielone zostaje na 2 części.

III cześć końcowa
Ćwiczenia uspokajające

 

Zadania organizacyjno-porządkowe.

W leżeniu tyłem, przodem
do drabinek, NN wyprostowane, oparte o drabinki - wykonywanie głębokich wdechów i wydechów. Zwis tyłem do drabinek - odciążenie kręgosłupa, zwłaszcza w odcinku lędźwiowym.

Podsumowanie zajęć, próba zwrócenia uwagi na najczęściej popełniane błędy, ocena uczniów, pożegnanie.

6 min.

3'

3'

0x08 graphic

Uwaga-odkładamy piłki i zajmujemy miejsce przy drabinkach.

Zbiórka
w dwuszeregu. Pokryj, wyrównaj.

Na wyróżnienie zasługuje trójka nr 5. Otrzymują oni oceny bardzo dobre za aktywność na zajęciach. Po lekcji proszę o nazwiska.

Baczność. Czołem pluton. W tył zwrot. Odmaszerować.

N

N

N

N

Boisko Nr 1

Boisko Nr 2


