Konspekt lekcji. Język polski w klasie IV.
Temat: Utrwalenie pisowni wyrazów z ó i u- zabawy ortograficzne.
I. Cele:
— Uczeń ćwiczy percepcję słuchową;
— Utrwala pisownię wyrazów z ó i u.
— Poznaje zasady gry ortograficznej- scrabble.
— Ćwiczy umiejętność sprawdzania pisowni wyrazów w słowniczku ortograficznym.
— Ćwiczy pamięć wzrokową.
— Wyrabia czujność ortograficzną.
II. Metody: słowna, oglądowa, ćwiczeniowa, gra dydaktyczna;
III. Formy pracy: praca indywidualna, praca w parach, praca zespołowa
IV. Środki dydaktyczne: słowniczki ortograficzne, kartoniki z wyrazami, szary papier w kształcie walizki, ilustracje z wyrazami będącymi rozwiązaniem zagadek, zagadki, maskotka Zuzia
V. Przebieg zajęć:
1. Zabawa wyrazami.
Dzieci stoją w kole. Nauczyciel rzuca piłkę do każdego dziecka wymawiając jedną sylabę. Zadaniem dziecka jest dokończenie wyrazu zaczynającego się tą sylabą i mającego w sobie głoskę u.
2. Pomóżcie Zuzi
Zuzia, malutka jaszczurka, wybiera się w daleką podróż. Chce zabrać ze sobą walizkę, do której włoży przydatne rzeczy. Może jednak zabrać tylko te, które w swojej nazwie mają ó. Zadaniem uczniów jest ustalenie, jakie rzeczy może zabrać Zuzia. (Wyrazy znajdują się na karteczkach przepiętych do tablicy. Uczniowie ustalają pisownię poszczególnych wyrazów, uzupełniają je i wkładają wyrazy z ó do walizki).
r…żowa bluzka
sp…dnica
kosz…la
kapel…sz
szczoteczka do zęb…w
kom…rka
oł…wek
b…ty
k…rtka
pi…ro
dł…gopis
ż…łte spodnie
3. Rozwiązywanie zagadek
Podczas podróży Zuzia układała zagadki. Spróbujcie je rozwiązać. (Na tablicy są prezentowane ilustracje z podpisami, będące rozwiązaniem zagadek). Uzasadnianie pisowni wyrazów.
Ogrodowa — w ogrodzie.
Dzika — woli pole.
Nie gryzie, nie bodzie,
Ale wbija kolec. (róża)
Liżesz go, jak kotek.
W czystej dłoni trzymasz.
A ten mały przysmak
zimę przypomina. (lód)
Czarna strzała- muchy łapie.
Lepi gniazdo przy okapie.
Jeśli nagle obniża loty
— przyjdą chmury, przyjdą słoty. (jaskółka)
Chcesz popływać po jeziorze?
Z wiatrem iść w zawody możesz.
Gdy ma żagiel albo wiosła,
będzie cię po fali niosła. (łódka)
Długi jak jaszczurka
w zielonej koszuli.
Nie lubi się wspinać,
do ziemi się tuli.(ogórek)
Kopią ją w kopalni
a kupują w sklepie.
Z nią każda potrawa
smakuje nam lepiej. (sól)
4. Gra w scrabble.
Zuzia podczas wyjazdu poznała przyjaciela — Maksa, który zaproponował jej grę w scrabble. Zasady gry.
Uczniowie dobierają się parami.
Należy wymyślić lub wybrać ze słownika ortograficznego wyraz składający się z parzystej liczby liter, ale nie mniejszej niż z 6 liter. Jest to wyraz podstawowy.
Zadanie polega na wyszukiwaniu i zapisywaniu na zmianę przez uczestników gry nowych wyrazów, zawierających literę z wyrazu podstawowego.
W każdym z wpisywanych wyrazów musi wystąpić ó.
Zasady punktacji:
a. za każdy poprawnie ułożony wyraz — 1 punkt
b. za wyjaśnienie pisowni ułożonego wyrazu — 1 punkt
Wygrywa ta osoba, która nazbiera najwięcej punktów.