SCENARIUSZ LEKCJI
Temat: Świat roślinny i zwierzęcy naszej planety.
Cel ogólny:
Poznanie stref roślinnych kuli ziemskiej.
Cele szczegółowe:
A - uczeń zna:
strefy roślinne występujące na Ziemi;
rośliny charakterystyczne dla poszczególnych stref roślinnych;
zwierzęta żyjące na obszarze lasów równikowych, sawann, pustyń i półpustyń, lasów liściastych, stepów, tajgi, tundry;
B - uczeń rozumie:
przyczyny zróżnicowania świata roślinnego i zwierzęcego naszej planety;
wpływ różnych czynników (klimat, rodzaj gleby, rzeźba terenu, wysokość n.p.m.) na rozmieszczenie roślin i zwierząt na Ziemi;
C - uczeń potrafi:
wskazać rozmieszczenie stref roślinnych na świecie;
określić warunki klimatyczne w jakich występują: lasy równikowe, sawanny, pustynie i półpustynie, roślinność twardolistna, lasy liściaste, stepy, tajga, tundra, pustynia lodowa;
rozpoznać strefę roślinną na ilustracji;
odczytać treść mapy tematycznej;
porównać treści dwóch map.
Postawy
Kształtowanie umiejętności pracy w grupie.
Metody:
Praca z podręcznikiem, praca z atlasem, praca z mapą, burza mózgów, układanka dydaktyczna (rozsypanka).
Środki dydaktyczne:
Podręcznik „, Gimnazjalny Atlas Geograficzny , karty pracy, dla każdej grupy: tabela do uzupełnienia (załącznik nr 1), rozsypanka (załącznik nr 2), klej, mapa ścienna „Świat - mapa fizyczna”.
Formy pracy:
Praca zbiorowa, praca grupowa, elementy wykładu.
Przebieg lekcji:
FAZA WPROWADZAJĄCA (około 10 min.)
Czynności organizacyjne.
Nauczyciel zapisuje na tablicy temat lekcji, a następnie wprowadza uczniów w zagadnienie będące przedmiotem zajęć. Zwraca uczniom uwagę na fakt, iż roślinność występująca na Ziemi wykazuje bardzo duże zróżnicowanie. Podobna różnorodność dotyczy świata zwierzęcego.
Nauczyciel zadaje pytanie: „Od czego zależy rozmieszczenie roślin na kuli ziemskiej?”. Stosuje metodę „burzy mózgów”.
Uczniowie na podstawie posiadanej wiedzy oraz na podstawie informacji zawartych w podręczniku odpowiadają na pytanie. Nauczyciel uzupełnia lub poszerza wypowiedzi uczniów.
Korzystając z mapy w podręczniku, uczniowie wymieniają nazwy stref roślinnych występujących na Ziemi. Porządkują ich kolejność w drodze od równika do biegunów.
FAZA REALIZACYJNA
Nauczyciel dzieli uczniów na 6 grup.
Każda grupa otrzymuje kartę pracy (zestaw A,B,C,D,E lub F), tabelę do uzupełnienia (załącznik nr 1), rozsypankę (załącznik nr 2), klej. Nauczyciel wyznacza czas na wykonanie zdań (15 min).
Korzystając z informacji zawartych w podręczniku uczniowie wszystkich grup wykonują zadanie nr 1: uzupełniają tabelę elementami rozsypanki. Przyporządkowują poszczególnym strefom roślinnym charakterystyczne dla nich rośliny i zwierzęta, wklejając karteczki we właściwym miejscu.
Następnie uczniowie wykonują zadania nr 2 i 3 określając warunki klimatyczne w jakich rosną poszczególne strefy roślinne oraz rejony ich występowania - każda grupa opracowuje inną strefę roślinną.
Nauczyciel obserwuje pracę uczniów. W razie potrzeby pomaga lub wyjaśnia problemy.
FAZA PODSUMOWUJĄCA (około 20 min.)
Nauczyciel wskazuje ucznia z każdej grupy, który odczytuje jeden lub dwa uzupełnione wiersze w tabeli. Pozostałe grupy kontrolują poprawność swoich tabel. Poprawnie uzupełniona tabela - załącznik nr 3.
Inny uczeń z danej grupy (wskazany przez nauczyciela), pokazuje na mapie ściennej obszary występowania danej formacji roślinnej oraz określa warunki klimatyczne w jakich ona rośnie.
Nauczyciel uzupełnia wyniki pracy uczniów o informacje dotyczące pustyń lodowych. Wskazuje na mapie ściennej obszary ich występowania i charakteryzuje warunki klimatyczne panujące na tych terenach.
Nauczyciel dzieli się z uczniami uwagami na temat pracy zespołów. Ocenia pracę uczniów, np. wszyscy uczniowie pracujący na lekcji otrzymują po jednym „+”, natomiast prezentujący zagadnienie przy mapie po dwa „+” za pracę na lekcji.
Poprawnie uzupełnione tabele stanowią notatkę do lekcji. Uczniowie przepisują je do zeszytów.
KARTA PRACY zestaw A
1. Na podstawie treści z podręcznika uzupełnijcie tabelę, wklejając elementy
rozsypanki do odpowiedniej rubryki.
2. Porównajcie mapę stref roślinnych w podręczniku z mapą ogólnogograficzną
świata w atlasie Wymieńcie obszary na których rosną lasy równikowe, sawanny.
Przygotujcie się do wskazania tych obszarów na mapie ściennej.
Obszary występowania:
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
3. Określcie warunki klimatyczne w jakich rośnie las równikowy, a w jakich sawanna.
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
KARTA PRACY zestaw B
1. Na podstawie treści z podręcznika uzupełnijcie tabelę, wklejając elementy
rozsypanki do odpowiedniej rubryki.
2. Porównajcie mapę stref roślinnych w podręczniku z mapą ogólnogograficzną
świata w atlasie i wymieńcie obszary na których występują pustynie i półpustynie.
Przygotujcie się do wskazania tych obszarów na mapie ściennej.
Obszary występowania:
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
3. Określcie warunki klimatyczne w jakich występują pustynie oraz półpustynie.
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
KARTA PRACY zestaw C
1. Na podstawie treści z podręcznika uzupełnijcie tabelę, wklejając elementy
rozsypanki do odpowiedniej rubryki.
2. Porównajcie mapę stref roślinnych w podręczniku z mapą ogólnogograficzną
świata w atlasie i wymieńcie obszary na których rośnie roślinność
śródziemnomorska. Przygotujcie się do wskazania tych obszarów na mapie ściennej.
Obszary występowania:
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
3. Określcie warunki klimatyczne w jakich rośnie roślinność śródziemnomorska.
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
KARTA PRACY zestaw D
1. Na podstawie treści z podręcznika uzupełnijcie tabelę, wklejając elementy
rozsypanki do odpowiedniej rubryki.
2. Porównajcie mapę stref roślinnych w podręczniku z mapą ogólnogograficzną
świata w atlasie i wymieńcie obszary na których rosną lasy liściaste, stepy.
Przygotujcie się do wskazania tych obszarów na mapie ściennej.
Obszary występowania:
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
3. Określcie warunki klimatyczne w jakich rośnie las liściasty, a w jakich step.
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
KARTA PRACY zestaw E
1. Na podstawie treści z podręcznika uzupełnijcie tabelę, wklejając elementy
rozsypanki do odpowiedniej rubryki.
2. Porównajcie mapę stref roślinnych w podręczniku z mapą ogólnogograficzną
świata w atlasie i wymieńcie obszary na których rośnie tajga. Przygotujcie się
do wskazania ich na mapie ściennej.
Obszary występowania:
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
3. Określcie warunki klimatyczne w jakich rośnie tajga.
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
KARTA PRACY zestaw F
1. Na podstawie treści z podręcznika uzupełnijcie tabelę, wklejając elementy
rozsypanki do odpowiedniej rubryki.
2. Porównajcie mapę stref roślinnych w podręczniku z mapą ogólnogograficzną
świata w atlasie i wymieńcie obszary na których tundra. Przygotujcie się
do wskazania ich na mapie ściennej.
Obszary występowania:
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
3. Określcie warunki klimatyczne w jakich rośnie tundra.
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Załącznik nr 1
SREFA ROŚLINNA |
CHARAKTERYSTYCZNE ROŚLINY |
CHARAKTERYSTYCZNE ZWIERZĘTA
|
LAS RÓWNIKOWY
|
|
|
SAWANNA
|
|
|
PUSTYNIA I PÓŁPUSTYNIA
|
|
|
ROŚLINNOŚĆ TWRDOLISTNA (ŚRÓDZIEMNOMORSKA)
|
|
|
LASY LIŚCIASTE
|
|
|
STEPY
|
|
|
TAJGA
|
|
|
TUNDRA
|
|
|
PUSTYNIA LODOWA
|
|
|
Załącznik nr 2
drzewa rosnące piętrowo, palmy, paprocie, liany, epifity
|
małpy, kameleony, węże, papugi |
trawy i pojedyncze drzewa np. akacje, baobaby |
zebry, żyrafy, słonie, antylopy, lwy, hieny
|
kaktusy, agawy, słonorośla,
|
wielbłądy, węże, skorpiony, |
makia (wrzosy, mirty, pistacje, wawrzyny),
|
muflony, daniele, |
dęby, lipy, klony, jesiony, buki, topole |
jelenie, sarny, lisy, dziki, zające
|
trawy i zioła
|
bizony, dzikie konie, kangury, chomiki, sępy |
sosny, świerki, jodły, modrzewie
|
niedźwiedzie brunatne, wilki,
|
mchy, porosty, trawy, wierzby polarne
|
renifery, niedźwiedzie polarne,
|
brak roślin
|
pingwiny
|
Załącznik nr 3
SREFA ROŚLINNA |
CHARAKTERYSTYCZNE ROŚLINY |
CHARAKTERYSTYCZNE ZWIERZĘTA
|
LAS RÓWNIKOWY
|
drzewa rosnące piętrowo, palmy, paprocie, liany, epifity
|
małpy, kameleony, węże, papugi |
SAWANNA
|
trawy i pojedyncze drzewa np. akacje, baobaby |
zebry, żyrafy, słonie, antylopy, lwy, hieny |
PUSTYNIA I PÓŁPUSTYNIA |
kaktusy, agawy, słonorośla,
|
wielbłądy, węże, skorpiony, |
ROŚLINNOŚĆ TWRDOLISTNA (ŚRÓDZIEMNOMORSKA)
|
makia (wrzosy, mirty, pistacje, wawrzyny),
|
muflony, daniele, |
LASY LIŚCIASTE
|
dęby, lipy, klony, jesiony, buki, topole |
jelenie, sarny, lisy, dziki, zające |
STEPY
|
trawy i zioła
|
bizony, dzikie konie, kangury, chomiki, sępy |
TAJGA
|
sosny, świerki, jodły, modrzewie
|
niedźwiedzie brunatne, wilki, |
TUNDRA
|
mchy, porosty, trawy, wierzby polarne
|
renifery, niedźwiedzie polarne, |
PUSTYNIA LODOWA
|
brak roślin |
pingwiny
|