Data 01.04 Naopaki, Scenariusze i hospitacje - praktyki


Data 01.04.2011r.

S C E N A R I U S Z Z A J Ę Ć Z I N T E G R O W A N Y C H

Prowadzący:

Ilość godzin lekcyjnych: 5 godzin.

Ośrodek tematyczny: Na wesoło.

Temat dzienny: Naopaki.

Edukacje: polonistyczna, społeczna, matematyczna, plastyczna, muzyczna, ruchowa.

Cele ogólne:

Cele operacyjne:

Uczeń:

Metody pracy:

Formy:

Środki:

PRZEBIEG ZAJĘĆ

FAZA WSTĘPNA

  1. Przywitanie.

- Dobranoc dzieci.

  1. Wprowadzenie do tematu lekcji.

Nasza dzisiejsza lekcja odrobinę zwariuje. Wszystko co teraz powiem zrozumcie odwrotnie.

Jeśli już stoicie niewygodnie, nie patrzcie na tablicę. Nie zawiesiłam na niej krzyżówki. A skoro nic tam nie ma, to nie rozwiązujecie po kolei poszczególnych zadań. Do tablicy nie będzie podchodzić wyznaczona przeze mnie osoba.

  1. 21.03 Rozpoczyna się kalendarzowa …(Wiosna).

  2. Żegnając wiosnę topimy … (Marzannę).

  3. Kolor, który dominuje wiosną. (Zielony).

  4. Wiosną jest ładna i słoneczna … (pogoda).

  5. Wiosna to czas, kiedy rodzą się młode … (zwierzęta).

  6. Czwarty miesiąc. (Kwiecień).

  7. 01.04 obchodzimy Prima … (aprilis).

Hasło: NAOPAKI.

Bardzo dobrze Wam idzie rozumienie mojej mowy na opak. Dziś spędzimy lekcje na wesoło rozumiejąc, a nawet tworząc świat na opak.

- Jaki mamy dziś dzień? (Prima aprilis).

- A co się robi w tym dniu? (Płata psikusy innym ludziom).

Jest to bardzo wesoły dzień, pełen żartów i humoru, więc nasze naopaki pasują tu doskonale.

FAZA ZASADNICZA

  1. Zbiorowe odczytywanie tytułu wiersza.

Otwórzcie podręczniki na 29 stronie. Wspólnie przeczytajcie tytuł wiesza. (Naopaki).

  1. Formułowanie skojarzeń wywołanych określeniem „na opak”.

- Co kojarzy Wam się z wyrażeniem „na opak”? (Coś jest odwrotnie, odmiennie, inaczej niż zwykle).

  1. Wzorowe czytanie wiesza „Naopaki”.

Przeczytam Wam teraz wiersz „Naopaki”. Posłuchajcie.

  1. Wypowiedzi uczniów związane z tekstem.

- O czym opowiada utwór? (O wszystkim co jest na opak).

- Jaki jest nastrój w wierszu? (Wesoły).

- W jaki sposób wprowadza nas do krainy humoru? (Tworząc świat na opak).

- Które „naopaki” zrobiły na Was największe wrażenie?

  1. Czytanie tekstu ze zwróceniem uwagi na humor w wierszu.

Poproszę kilka chętnych osób, aby przeczytały na głos utwór „Naopaki”. Reszta uważnie słucha. Zwróćcie uwagę na humor w wierszu.

  1. Wyszukiwanie „naopaków”.

Przyjrzyjcie się ilustracji, która jest zamieszczona obok wiersza.

- Jakie „naopaki” zauważyliście?

  1. Znaczenie humoru w życiu codziennym.

Porozmawiajmy chwilę na temat znaczenia humoru w naszym życiu codziennym.

- Czy humor jest nam potrzebny? (Tak).

- Dlaczego? (Aby zapomnieć o smutkach; żeby było wesoło).

- Czy humor jest w waszym życiu ważny?

Opowiedzcie historyjki z życia codziennego, w których uwydatnia się wasze poczucie humoru.

  1. Drama: W krainie naopaków.

Podzielę was na czteroosobowe zespoły. Każda z grup wymyśla i zapisuje na kartkach „naopaki”. Następnie każdy zespół przedstawia swoje propozycje, a pozostali uczniowie oceniają je brawami.

  1. Samodzielne tworzenie wyrażeń o wydźwięku humorystycznym. Przymiotnik jako określenie rzeczownika.

Otwórzcie karty pracy 18. Zajmijcie się zadaniami 1 i 2. W zadaniu 1. wpiszcie w miejsce kropek odpowiedni wyraz z ramki. Następnie przechodzicie do zadania 2. Uzupełniacie tutaj wyrażenia - naopaki, kierując się swoją pomysłowością. Wasze naopaki mogą być bardzo zwariowane.

  1. Poprawianie plastycznych „naopaków”.

Teraz kolej na zadanie 3. Ilustrator także zabawił się w naopaki. Napiszcie obok poszczególnych elementów obrazka, jakich kolorów powinien użyć grafik, np. brązowy pień.

  1. Określanie rodzaju rzeczowników i przymiotników.

W zadaniu 4. podkreślcie wyrażenia, które zapisaliście w zadaniu 3. według kodu: na czerwono podkreślacie rodzaj męski, na zielono - rodzaj żeński, a na żółto - rodzaj nijaki.

  1. Przerwa śródlekcyjna.

Poruszamy się trochę na opak. Musicie mnie uważnie słuchać, żeby nikt się nie pomylił kiedy będę wydawać polecenia.

- Kiedy powiem: biegamy, Wy stoicie w miejscu.

- Kiedy powiem: stoimy, Wy zaczynacie podskakiwać.

- Gdy usłyszycie: ptaszki fruwają, Wy przykucacie.

- Kiedy powiem: wkręcamy żaróweczki, Wy kręcicie głową.

- Kiedy powiem: zegar tyka, Wy unosicie wysoko dłonie i ruszacie szybko palcami.

-Kiedy powiem: marsz, Wy biegacie.

  1. Redagowanie wielozdaniowej wypowiedzi „na opak”.

W karcie pracy 18 wykonujemy zadanie 5. Napiszcie tekst „na opak”. Rozpocznijcie na przykład tak: „Na brzegu słodkiego morza siedział młody staruszek…”.

Istotne jest, abyście w tym zadaniu wykorzystali najlepiej jak potraficie swoją wyobraźnię. Aby wasze wypowiedzi były w maksymalnym stopniu „na opak”.

  1. Zadania matematyczne.

Powtórzymy teraz tabliczkę mnożenia oraz dodawanie. Poproszę kilka osób na środek. Stańcie w równym rzędzie. Klasa będzie zadawać tym osobą różne działania na mnożenie, dzielenie, dodawanie i odejmowanie. Jeśli pytana osoba zna wynik to robi krok do przodu. Jeśli nie wie - krok do tyłu. Kiedy ktoś dojdzie do ławki może wrócić na swoje miejsce.

  1. Zwyczajne zadania z treścią.

Otwórzcie karty pracy do matematyki 12. Zadanie 1. to zwyczajne zadanie - jest treść, ale nie ma rozwiązania.

W sadzie rosło 579 jabłoni, a grusz o 159 mniej. Ile grusz rosło w sadzie?

  1. Zadania - „naopaki”.

A teraz będą zadania - „naopaki”. Są rozwiązania, ale nie ma treści zadań. Zadanie 2. jest takim zwariowanym zadaniem. Składa się z trzech punktów. Przeczytamy teraz wspólnie obliczenia i odpowiedzi. A następnie zastanowimy się nad treścią do tych zadań.

  1. Brakujące liczby. Odejmowanie pisemne.

W zadaniu 3. mamy do obliczenia działania odejmowanie sposobem pisemnym. Ale zauważcie, że brakuje tu kilku liczb. Spróbujmy wspólnie ustalić, czego brakuje.

  1. Dopisywanie działań do wyniku.

W zadaniu 4. zapiszcie działania, których wynikiem jest 23. Macie stworzyć sześć takich działań.

  1. Imienne „naopaki”.

Każdy z Was zapisze swoje imię na opak. Najpierw proszę napisać imię od tyłu. Zaś inne wersje mogą być już podpowiedziane przez waszą wyobraźnię. Litery w waszym imieniu mogą być poprzestawiane w najróżniejszy sposób.

  1. Zapisywanie historyjki„na opak”,

Zapiszę na tablicy krótkie opowiadanie „na opak”. Przepiszcie je do zeszytu.

„W słonecznym cieniu,

na miękkim kamieniu,

siedziała młoda staruszka

i nic nie mówiąc rzekła:

- Ciepło.”

  1. Muzyczne „naopaki”.

Otwórzcie karty pracy 19. W zadaniu 1. odczytajcie i zapiszcie muzyczne naopaki.

  1. Znak muzyczny bemol. Granie na flecie dźwięku h obniżonego o pół tonu.

W zadaniu 2. skreślcie dwuznaki oraz uzupełnijcie zdania odczytanym hasłem.

Hasło: bemol.

Ten znak muzyczny to bemol.

Bemol obniża dźwięk o pół tonu.

Nuta h z bemolem otrzymuje nazwę b.

Zagram Wam teraz na flecie dźwięk h i dla porównania jego obniżenie o pół tonu czyli bemol. Spróbujcie wychwycić różnicę.

  1. Praca plastyczna.

Zadanie plastyczne na dziś, znajduje się w karcie pracy 18. Jest to zadanie 6. Narysujcie kredkami swój obrazek do trzeciej zwrotki wiersza pt.: „Naopaki”.

  1. Zadanie domowe.

W domu stwórzcie własną krzyżówkę, której hasłem będzie wyraz na opak.

FAZA KOŃCOWA

  1. Podsumowanie.

- O czym rozmawialiśmy na dzisiejszej lekcji? (O „naopakach”).

- Czym są „naopaki”? (To rzeczy/słowa na opak).

- Co to znaczy „na opak”? (Odwrotnie).

Podajcie mi kilka przykładów takich „naopaków”.

  1. Pożegnanie.

Dziękuję.

Bardzo dobrze dziś pracowaliście.

Do widzenia.

Ocena i podpis nauczyciela


