Nauczanie startu niskiego, awf


SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Klasa: V

Liczba uczniów: 12

Temat: Nauczanie startu niskiego.

Cele:

1.Umiejętności:

- umiejętność prawidłowego ustawienia rąk i nóg podczas wykonywania startu niskiego z bloku,

- umiejętność pokonywania krótkich odcinków szybkim biegiem

- umiejętność prawidłowego ustawiania bloków startowych

2.Motoryczność:

- kształtowanie zwinności, szybkości i wytrzymałości;

- wzmocnienie siły mięśni kończyn dolnych

- rozwinięcie koordynacji ruchowej RR i NN

3.Wiadomości:

- znajomość zasad bezpiecznego poruszania się na bieżni

- znajomość regulaminu korzystania z boisk szkolnych

4.Postawy:

- świadome uczestnictwo w doskonaleniu swoich umiejętności;

- odkrywanie swoich predyspozycji biegowych

Miejsce ćwiczeń: boisko szkolne

Przyrządy i przybory: szarfy, chorągiewki, bloki startowe

Prowadzący:

Tok lekcyjny

Nazwa i opis ćwiczenia

Dozowanie

Środki dydaktyczne

Uwagi organizacyjno-metodyczne

Cześć I - wstępna

1.Zorganizowanie grupy.

Zbiórka, raport, powitanie, sprawdzenie obecności i gotowości uczniów do zajęć. Podanie tematu lekcji.

2'

szarfy

- uczniowie ustawieni w dwuszeregu, rozdanie szarf

2. Nastawienie uczniów do aktywnego uczestnictwa w lekcji.

Zmotywowanie uczniów do aktywnego uczestnictwa w zajęciach. Przedstawienie celów lekcji i uzasadnienie potrzeby ich realizacji.

1'

.

3. Rozgrzewka

Ćwiczenia RR

Ćwiczenia NN

Ćwiczenia tułowia w płaszczyźnie strzałkowej

Ćwiczenia tułowia w płaszczyźnie czołowej.

Ćwiczenia tułowia w płaszczyźnie poprzecznej.

Ćwiczenia tułowia w płaszczyźnie złożonej.

Przebieżki.

1.Zabawa ożywiająca:

„Bieg łańcuchowy”

Trzy drużyny ustawione w szeregu wybiegają ze wspólnej linii startu, każdy związany podaniem rąk w koszyczek, dobiegają do chorągiewki oznaczającą metę, tam puszczają ręce, odwracają się w tył, znowu wiążą ręce w koszyczek i wracają na miejsce. Wygrywa szereg, który jako pierwszy wróci na swoje miejsce i nie rozerwie się w czasie biegu.

2.Ćwiczenia rozgrzewające i rozwijające sprawność ogólną

- w truchcie dookoła boiska, krążenie RR oburącz do przodu, krążenie RR oburącz do tyłu,

- w truchcie naprzemianstronne krążenia RR do przodu, naprzemianstronne krążenia RR do tyłu.

- podskoki z naprzemianstronnym wymachem nóg w bok

- podskoki z naprzemianstronnym wymachem nóg do przodu

- bieg z wysokim unoszeniem kolana jednej nogi

- bieg na piętach z uderzaniem piętami o pośladki

- w postawie rozkrocznej skłon tułowia w przód z chwytem za kostki i wyprost, powrót do pozycji wyjściowej.

- w postawie rozkrocznej skłony tułowia w przód na prawą nogę z pogłębianiem,

- skłony tułowia w przód na lewą nogę z pogłębianiem

- w postawie rozkrocznej skłony tułowia w bok, RR w łuk nad głową

- w postawie rozkrocznej, skręty tułowia raz w prawą raz w lewą stronę

- w postawie rozkrocznej skrętoskłony tułowia z dotknięciem prawej i lewej części stopy.

- bieg w miejscu ze wzrastającym rytmem pracy kończyn dolnych i górnych,

- bieg po przekątnej boiska z przyspieszeniem,

2'

30”

30”

30”

30”

30”

30”

6x

4x

4x

8x

8x

8x

1'

3'

chorągiewki

- uczniowie ustawieni w 3 szeregach jeden obok drugiego.

- pole zabawy - boisko do koszykówki

- uczniowie biegają dokoła połowy boiska

- na sygnał nauczyciela zmiana ręki

- nauczyciel zwraca uwagę na poprawność wykonywanych ćwiczeń,

- uczniowie ustawiają się w półkolu przed nauczycielem

Cześć II - główna

4.Kształtowanie umiejętności doskonalenie sprawności.

1.Szybki bieg z pozycji startowej-klęku obunóż

2.Start z opadu

3.Start półwysoki

4.Objaśnienie pozycji startu niskiego

5.Start niski w grupach( najpierw pierwszy potem drugi szereg)

6.Indywidualne próby startowe bez bloków.

7.Ustawianie bloków startowych.

8.Start niski a wykorzystaniem bloków startowych

9.Start niski w trójkach na sygnał startera

2'

2'

2'

1'

1'

3'

2'

6'

4'

bloki startowe

- nauczyciel objaśnia pozycję startu niskiego oraz jak ustawić bloki

- zwraca uwagę na prawidłowe wykonywanie ćwiczeń, koryguje ewentualne błędy

Cześć III - końcowa

5.Uspokojenie fizjologiczne i emocjonalne

1.Ćwiczenia uspokajające

- Lekki bieg dookoła boiska.

2.Ćwiczenia korektywne

- w siadzie skrzyżnym, RR proste wzdłuż tułowia, wdech z równoczesnym uniesieniem RR bokiem do góry, klaśnięcie nad głową i wydech opuszczając ręce.

1,30'

1'

- bieg dookoła boiska

- ustawienie na obwodzie połowy boiska

6.Czynności organizacyjne i wychowawcze związane z zakończeniem lekcji.

Uporządkowanie miejsca zajęć, zebranie przyrządów, zbiórka, omówienie lekcji wyróżnienie najlepszych sprinterów w grupach.

1,30'

- ustawienie w dwuszeregu

Xxxxxxxx

Xxxxxxxxx

- zebranie szarf

7. Nastawienie uczniów do samodzielnych działań na polu kultury fizycznej

Zachęcenie uczniów do zapisania się do klubów lekkoatletycznych gdzie mogliby polepszać swoje umiejętności ruchowe.

Pożegnanie

1'

Powrót do szkoły


