Katarzyna Glińska Gryfino, dn. 26.10.2010r.
Konspekt zajęć zintegrowanych
w klasie II c
Temat bloku: Opisuję jesienne liście i kwiaty
Temat dnia: Piszemy wyrazy z ci, dzi, ni, si, zi, ć, dź, ń, ś, ź
Rodzaje aktywności: polonistyczna (2h), matematyczna (1h).
Cele operacyjne:
uczeń :
potrafi zapisać zdanie ze słuchu,
zna zasadę ortograficzną „ó” wymienne na „o”,
potrafi zastosować zasadę ortograficzną,
potrafi porządkować wyrazy według alfabetu,
potrafi pogrupować obrazki według podanego podziału,
zna i potrafi zapisać spółgłoski miękkie zmiękczone przez „i” oraz przez znak diakrytyczny,
zna pisownię wyrazów ze spółgłoskami miękkimi,
potrafi podpisać obrazek, uzupełnić zdanie brakującym wyrazem,
wie jakie zasady obowiązują w pracy grupowej,
potrafi dodawać i odejmować w pamięci (w zakresie do 10),
umie rozwiązać proste zadanie tekstowe i sprawdzić wynik odejmowania przez dodawanie,
potrafi ułożyć zadanie matematyczne do zadanej formuły.
Metody: słowna, oglądowa, działalności praktycznej.
Formy: indywidualna, grupowa, zespołowa.
Środki dydaktyczne: podręczniki, kartoniki z wyrazami, karteczki samoprzylepne, karty z obrazkami, karty ze spółgłoskami miękkimi, paski papieru z formułami matematycznymi, ołówki, kartki w kratkę.
Przebieg zajęć:
(edukacja polonistyczna)
Powitanie. Sprawdzenie obecności, czynności organizacyjne.
Pisanie ze słuchu: „ Pod nogi Magdy i Filipa spadł listek klonu”. Sprawdzenie poprawności napisanego zdania i poprawa błędów.
Zabawa ruchowa:
Dzieci podzielone na dwie grupy siadają w kręgu, nauczyciel przypina im na plecach: jednej grupie wyrazy z „ó”, a drugiej grupie rozdaje kartoniki z wyrazami, w których „ó” wymieniło się na „o”. Dzieci czytają na kartonikach swoje wyrazy i odszukują pary wśród dzieci z drugiej grupy. Dobierają się parami i odczytuja głośno swoje wyrazy.(zamiana kartoników i grup)
Ćwiczenia kaligraficzne i ortograficzne - pisownia wyrazów z „ ó” wymiennym, porządkowanie wyrazów według alfabetu - praca z książką. (podręcznik str. 67),
Zgadnij gdzie? - zabawa ze spółgłoskami miękkimi. Dzieci pracują parami w ławkach, dostają karty z obrazkami:
Nazwijcie obrazki, co się na nich znajduje?
W jaki sposób możemy te obrazki pogrupować (zwierzęta, rośliny, przedmioty, inne)
Nauczyciel pokazuje dzieciom spółgłoskę miękką, a dzieci - obrazek z odpowiednią nazwą.
Praca w parach - dzieci układają odpowiednie obrazki w parach: ć-ci. dź-dzi, ń-ni, ś-si, ź-zi.
Praca z podręcznikiem (str. 62-63) - podpisywanie obrazków, dopisywanie wyrazów według wzoru, uzupełnianie zdań wyrazami na podstawie obrazków, pisanie zdań z pamięci.
Zabawa „Rób to co ja” - dzieci bawią się parami. Jedno pokazuje zabawne ruchy, a drugie naśladuje. Następnie zamieniają się miejscami.
(edukacja matematyczna)
Rachunek pamięciowy - dodawanie i odejmowanie w zakresie 10.
Rozwiązywanie zadań z treścią na odejmowanie w zakresie 10 i wykonywanie sprawdzenia otrzymanego wyniku.
Praca z podręcznikiem (str. 64-65).
Układanie zadań o jesieni do podanych formuł matematycznych - praca w grupach.
Ewaluacja zajęć:
Przypomnijcie dlaczego w wyrazach: dół, wór, kółko, stół, strój, obóz piszemy „ó”? (ó wymienne na o)
Podajcie wyrazy, w których nazwie pojawia się spółgłoska ze zmiękczeniem „i”.
Podajcie wyrazy, w których występują spółgłoski zmiękczone przez znak diakrytyczny.
Co podobało Wam się najbardziej w dzisiejszych zajęciach?
…………………………….. ………………………….
stażysta opiekun