KONSPEKT LEKCJI NR 3 I 26
TEMAT: Nauka przewrotu w tył.
CELE GŁÓWNE LEKCJI:
1.UMIEJĘTNOŚCI: przewrót w tył od przysiadu podpartego do przysiadu
podpartego, doskonalenie odmyku na dolnej żerdzi
2.MOTORYCZNOŚĆ: zwinność, siła, równowaga
3.WIADOMOŚCI: przydatność ćwiczeń gimnastycznych w trosce o swoją sylwetkę i
prawidłowy rozwój własnego ciała
4.AKCENT WYCH.: umiejętność asekuracji jako warunek bezpieczeństwa na lekcji
KLASA: IV a, IV b
MIEJSCE: sala gimnastyczna
CZAS: 45'
L.ĆW.: 20
PRZYBORY I PRZYRZĄDY: drabinki, skrzynia, odskocznia, materace,
równoważnia
TOK LEKCJI
|
ZADANIA SZCZEGÓŁOWE |
UWAGI ORG.-METOD.
|
1.Zorganizowanie grupy i sprawdz. gotowości do zajęć |
Zbiórka - sportowe powitanie U Sprawdzenie obecności i strojów gimnastycznych
|
Dwu-szereg przed N Odłożenie niebezpiecznych przedmiotów |
2.Motywacja do uczestnictwa w lekcji |
Podanie tematu lekcji Informacje o wartości ćwiczeń gimnastycznych, samooceny i bezpieczeństwa na zajęciach W. |
Ustawienie j.w. |
3.Rozgrzewka, psychomotoryka, profilaktyka. |
1. Zabawa ożywiająca - „Berek inicjator” (zab. znana) Ćw. RR - PW - rozkroczna, 1) - wznos RR w przód, 2) - opust RR w dół, 3) - wznos RR bokiem w górę, 4) - opust RR bokiem w dół. Ćw. NN - PW - zwarta, 1) - krok NP. w prawo skos, 2) - krok NL w prawo skos, 3) - dostawienie NP., 4) - przysiad z RR w przodzie, 5) - wyprost do p. zwartej, 6) krok NL w tył w lewo skos, 7) krok NP. w tył w lewo skos, 8) dostawienie NL. Ćw. RR i NN - PW - zwarta, RR w dół, 1) - NP. w bok, 2) - dostawienie NL do NP. ze wznosem RR bokiem w górę w prawo, 3) - NP. w bok, 4) - dostawienie NL do NP. z opustem RR w lewo w dół. Ćw. T pł. czołowa - PW - zwarta, RR w dół, 1) - wypad NP w bok z wznosem bokiem RL łukiem nad głową, RP łukiem przed sobą, 2),3) - skłon T w bok z pogłębieniem, 4) - wyprost do PW Ćw. T pł. strzałkowa - PW - rozkroczna, 1) opad T w przód RR w bok, 2) - skłon T w przód z dotknięciem RR podłoża, 3) - wyprost T do opadu RR w bok, 4) - wyprost do PW. Ćw. T pł. poprzeczna - PW - siad prosty RR wzdłuż T, 1) - skręt T w prawo z ułożeniem RR na podłożu, 2) - wznos T do podporu bokiem, 3) - opust T, 4) - siad prosty. Ćw. T pł. złożona - PW - leżenie tyłem RR w bok, 1) - leżenie przewrotne z dotknięciem RP, 2) - leżenie tyłem, 3) - leżenie przewrotne z dotknięciem RL, 4) - leżenie tyłem RR w bok Ćw. m. brzucha - PW - leżenie tyłem NN ugięte w kolanach, 1) - ugięcie T w przód z RR na karku, 2) - wyprost T, 3) - ugięcie T w lewą stronę, RP na karku, RL wyprost wzdłóż T, 4) wyprost T RR na karku, 5) - ugięcie T w prawą stronę RL na karku, RP wyprost wzdłóż T, 6) - wyprost T RR na karku, 7) - ugięcie T w przód z jednoczesnym wyprostem RR nad głową, 8) - wyprost do PW Ćw. m. grzbietu - PW - leżenie przodem RR w bok, 1) - dotknięcie NP. RL, 2) - leżenie przodem RR w bok, 3) - dotknięcie NL RP, 4) - wyprost do PW Ćw. ukierunkowane - PW - siad skulony - próba rozkołysania ciała przez przetoczenie w tył Ćw. równoważne bez przyrządów - PW - zwarta RR w bok - 1) - wznos NL w przód, 2) - przenos NL w bok, 3) - przenos NL w tył do wagi przodem, 4) - wyprost do PW Podskoki - PW - rozkroczna RR w bok - 1) - podskok na NL, NP. ugięta z przodu, 2) - podskok na NL, NP. ugięta w bok, 3) - podskok na NL, NP. ugięta w tył, 4) - podskok do PW, 5) - podskok na NP. , NL ugięta w przód, 6) - podskok na NP., NL ugięta w bok, 7) - podskok na NP. , NL ugięta w tył, 8) - podskok do PW
|
Analogicznie - druga strona
Analogicznie - druga strona
Analogicznie - druga strona
Analogicznie - druga strona
Analogicznie w drugą stronę
|
4.Kształtowanie umiejętności, dosk. sprawności i rozw. zdolności twórczych |
Nauka przewrotu w tył z przysiadu podpartego do przysiadu podpartego: PW - siad skulony, przetoczenie na grzbiet - „kołyska” PW - siad skulony, leżenie przewrotne, RR koło głowy PW - przysiad, pochylenie T w przód i przetoczenie na plecy - „wahadełko” PW - przysiad podparty, próba wykonania przewrotu w tył. Równoważnia - wejście na równoważnie RR w bok, trzy kroki w przód we wspięciu na palcach - „Arabeska”, RR w górze , dwa kroki w przód we wspięciu, półobrót w półprzysiadzie z RR w dole półokrągło, dwa kroki z półprzysiadem (na jednej N, druga N w bok ) RR w bok, wymach NL w przód, postawienie , wymach NP. w przód, dojście do końca równoważni, zeskok obunóż na ugięte NN - RR w bok Drabinki, wejście na drabinki, zwis tyłem, ugięcia NN do krzesełka. Inni dowolne skoki na skakance Skrzynia (4 części, wzdłóż)- rozbieg, odbicie z odskoczni do przysiadu podpartego na skrzyni, powstanie RR w bok, dojście do końca skrzyni, pozycja zwarta RR w bok, zeskok obunóż na ugięte NN, RR w bok |
UU ćwiczą w dwóch zastępach Ad. 4. Ćwiczenie wykonują UU, którzy najlepiej opanowali elementy przygotowujące (dla ułatwienia UU wykonują przewrót na materacu pod którym znajduje się odskocznia). Reszta UU ćwiczy „wahadełko”. Ad. II. UU ćwiczą na dwóch niskich równoważniach. Próba wykonania układu samodzielnie lub z asekuracją współćwiczących Ad. III. Zwis postawny przodem do żerdzi, przez odbicie obunóż wejście do podporu przodem na żerdzi, odmyk. Asekuracja współćwiczących. Ad. IV. Asekuracja współćwiczących. Zmiany stanowisk: 1 zmiana - na czworakach 2 zmiana - w podporze tyłem 3 zmiana - podskokami z naprzemianstronną pracą NN
|
5.Uspokojenie org. |
Zabawa uspokajająca - PW - leżenie tyłem, oczy zamknięte. N przez dotknięcie wyznacza U, który po odliczeniu do 5 wymawia głośno przez siebie wybrany przybór lub przyrząd gimnastyczny S. Grupa zgaduje kto to powiedział Ćw. korekcyjne - „Marsz żołnierzyków” - UU maszerują jeden za drugim po obwodzie koła: plecy wyprostowane, klatka piersiowa uwypuklona, brzuch wciągnięty, T wyprostowany - do zbiórki w dwuszeregu
|
UU w luźnej rozsypce na macie
Przez siad skrzyżny powstań. |
6.Czynności org.-wychowawcze. |
Uporządkowanie sali Pochwalenie najlepiej wykonujących ćwiczenia i postawienie ocen.
|
UU porządkują swoje swoje stanowisko Ustawienie w dwuszeregu przed N |
7.Nastawienie do zadań i ćwiczeń w czasie wolnym. |
Informacje jak ćwiczyć przewroty w domu W. Pogadanka na temat wartości ćwiczeń gimnastycznych W. Sportowe pożegnanie grupy |
Ustawienie j.w.
|