Katarzyna Glińska Gryfino, dn. 28.09.2010r.
Konspekt zajęć zintegrowanych
w klasie II c
Temat bloku: Odkrywam świat z Koziołkiem Matołkiem
Temat dnia: Praca z lekturą: Kornel Makuszyński, Marian Walentynowicz „120 przygód Koziołka Matołka”
Rodzaje aktywności: polonistyczna, społeczna, przyrodnicza, plastyczna, matematyczna.
Cele operacyjne:
uczeń zna i potrafi wyjaśnić pojęcia: metryczka książki, komiks, akcja, autor, ilustrator,
uczeń wie jaka jest główna myśl utworu,
uczeń potrafi opowiedzieć kolej przygody bohatera,
uczeń zna i potrafi wskazać na mapie świata miejsca, które odwiedził Koziołek,
uczeń potrafi opowiedzieć, jakie są korzyści z podróżowania,
uczeń potrafi wnioskować i logicznie myśleć,
uczeń potrafi krótko przedstawić postać Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza,
uczeń potrafi stworzyć krótki komiks,
uczeń potrafi pracować w grupie,
uczeń potrafi dodawać i odejmować w zakresie 10 według podanego warunku.
Metody: słowna, oglądowa, działalności praktycznej.
Formy: indywidualna, grupowa, zespołowa.
Środki dydaktyczne: egzemplarze książek napisanych przez K. Makuszyńskiego, różne komiksy dla dzieci, mapa świata, globusy, kartki z nazwami kontynentów, instrumenty perkusyjne, wiersz A. Brzeskiej „Mój koziołek”, kredki, duże arkusze papieru, klej, „Lekturnik”.
Przebieg zajęć:
Powitanie.
Przypomnienie treści przeczytanej samodzielnie przez dzieci książki „120 przygód Koziołka Matołka”:
Opowiadanie przez dzieci treści,
Czytanie wybranych przez dzieci fragmentów lektury: najśmieszniejszych, najsmutniejszych i najweselszych,
Swobodne wypowiedzi na temat wrażeń z lektury.
Przybliżenie dzieciom postaci Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza (zdjęcia, życiorysy).
Prezentowanie książek K. Makuszyńskiego.
Wypowiedzi dzieci dotyczące powiedzenia K. Makuszyńskiego „Stracony jest każdy dzień bez uśmiechu”.
Wprowadzenie terminów: metryczka, komiks, akcja:
czytanie metryczki lektury,
prezentowanie komiksów przyniesionych przez N-la i dzieci,
podawanie przez dzieci przykładów zdarzeń, które następowały po sobie i były ze sobą ściśle powiązane,
formułowanie odpowiedzi na pytania N-la dotyczące lektury,
Zabawa „Koziołek zwiedza świat”.
Praca z „Lekturnikiem”:
odgadywanie nazw państw, które odwiedził Koziołek,
prezentacja na mapie świata państw, które odwiedził Koziołek,
wyszukiwanie w lekturze ilustracji, które przedstawiają mieszkańców państw odwiedzonych przez Koziołka,
wspolne układanie i zapisywanie zdań na temat korzyści płynących z podróżowania,
odgadywanie zabytków przedstawionych na zdjęciach.
Tworzenie komiksu klasowego w oparciu o wiersz A. Brzeskiej „Mój koziołek” - podział na grupy, rysowanie ilustracji do wylosowanej zwrotki wiersza.
Liczenie do 10 według podanego warunku (n-l podaje słownie zadania do wykonania).
Rozwiązywanie zadań na dodawanie i odejmowanie w zakresie 10 o treści związanej z przygodami Koziołka Matołka.(dzieci liczą w pamięci lub z wykorzystaniem liczmanów).
Układanie zadań na dodawanie i odejmowanie w zakresie 10 o treści związanej z przygodami Koziołka Matołka.
Ewaluacja zajęć:
…………………………….. ………………………….
stażysta opiekun