KONSPEKT ZAJĘĆ DLA GRUPY 5-LATKÓW
W PRZEDSZKOLU NIEPUBLICZNYM …
Tematyka kompleksowa: Nadeszła Jesień
Temat dnia: Jesień w parku
Data: 22 września 2008r.
Cele ogólne:
- zapoznanie z charakterystycznymi zmianami zachodzącymi w przyrodzie w zależności od pory roku w toku bezpośredniej lub pośredniej obserwacji
- rozpoznawanie i nazywanie często spotykanych w najbliższym otoczeniu gatunków drzew
- zachęcanie do obserwacji przyrody
- rozwijanie umiejętności malowania
- rozwijanie umiejętności liczenia
- rozwijanie umiejętności wokalnych
- poznanie wybranych grzybów
- ćwiczenia drobnych ruchów rąk
- poznawanie przyrody
- poznanie owoców, liści wybranych drzew rosnących w lesie
Cele operacyjne:
Dziecko:
- wie jakie zmiany zachodzą w przyrodzie jesienią
- zna niektóre oznaki jesieni
- liczy w zakresie sześciu
- potrafi śpiewać piosenkę oraz inscenizować ją ruchowo
- rozpoznaje wybrane liście, grzyby i owoce drzew
- zna nazwy wybranych drzew
- potrafi odkalkować
Grupa: 5-latki, 4-latki
Formy: grupowa
Techniki:
- przyrodnicza
- polonistyczna
- ruchowa
- plastyczna
- matematyczna
- muzyczna
Pomoce dydaktyczne: kasztany, żołędzie, liście, jarzębina, blok rysunkowy, kredki świecowe
Przebieg zajęć:
1. Inscenizacja palcami wiersza W. Szuman „Jest w lesie chateńka”
Jest w lesie chateńka,
przed chateńka sarenka
i zając tam szary,
i drugi do pary!
Sosna jak wielkolud.
Maleńki krasnolud
pod grzybkiem się schował,
zwierzątka rachował.
2. Ćwiczenia poranne - zestaw IV.
Każde dziecko wybiera sobie z koszyka dwa kasztany.
Rytmiczne wypowiadanie swojego imienia i wystukiwanie go na kasztanach.
Noszenie kasztanów na różnych częściach ciała, np.: na głowie, stopie …
Toczenie kasztanów różnymi częściami ciała, np.: kolanem, łokciem …
Podrzucanie i łapanie kasztanów.
Podawanie sobie kasztanów z rąk do rąk w kole tak, aby żaden nie upadł na podłogę.
Wrzucanie kasztanów do kosza.
3. Wycieczka do parku.
Zapoznanie z celem wycieczki.
Spacer o parku
Oglądanie drzew w jesiennej szacie.
Zbieranie kasztanów, żołędzi, jarzębiny, liści.
4. Zabawa wg J. Stadnickiej „Kasztanowy obrazek”.
Dzieci dostają kasztany i żołędzie i układają z nich obrazek. Na koniec opowiadają o swoich obrazkach.
5. Układanie kasztanowego rytmu wg J. Stadnickiej „Terapia dzieci muzyką, ruchem i mową” s.81.
Nauczyciel śpiewa fragmenty piosenek, dzieci wystukują ich rytm kasztanem o podłogę. Nauczyciel pokazuje jak można rytmicznie ułożyć kasztany. Dzieci wyklaskują ułożony rytm. Układanie i wyklaskiwanie kolejnych rytmów.
6. Zabawa orientacyjno-porządkowa „Taniec liści”.
Każde dziecko bierze sobie jeden liść. P{rzy melodii tańczą z liśćmi, dmuchają na nie, machają nimi.
7. Nauka piosenki „Kasztanki” sł. J. Osińska, muz. Ł. Drége-Schielowa
Powtarzanie tekstu za nauczycielem. Wspólne śpiewanie z pokazywaniem:
Wieje, wieje, wieje wiatr,
I spadają liście z drzew,
Wieje, wieje, wieje wiatr,
I spadają liście z drzew.
Kasztan tu, kasztan tam,
Raz, dwa, trzy, cztery!
Kasztan tu, kasztan tam,
Raz, dwa, trzy!
8. Praca z książką - Pięciolatek. Bawię się i uczę, cz.1, s.16
Naklejanie odszukanych we wkładce zdjęć owoców leśnych według podanego rytmu. Dzieci najpierw muszą odszukać rytm, a później go kontynuować.
9. Oglądanie przyniesionych kasztanów, liści, żołędzi, jarzębiny. Zrobienie kącika przyrody.
10.Ćwiczenia logarytmiczne.
Dzieci recytują za nauczycielem wierszyk, a potem na niby podnoszą kasztany z podłogi.
„Spadły z drzewa trzy kasztany (spacerują): mały, większy, największy (podnoszą na niby).”
11. Część plastyczna - wykonanie dodruku liści technika collage`u.
Dzieci dostają po jednym listku, kładą go pod kartkę papieru i zapełniają ją kolorem przy użyciu kredek świecowych.