konspekt- plecy płaskie, Pływanie korekcyjne


Dorota Hendrys IIIB

Edyta Sigłowa IIIA

Pływanie korekcyjne

Temat: Doskonalenie elementów pływackich w plecach płaskich- styl motylkowy.

Cele główne:

Umiejętności: Uczeń potrafi wykonać pozycję skorygowaną, potrafi pływać stylem motylkowym

,kraulem na piesiach i grzbiecie.

Motoryczność: Kształtowanie siły mięśni RR i NN.

Wiadomości: Uczeń zna zasady prawidłowego wykonywania zadań ruchowych w wodzie oraz zna zasady bezpieczeństwa na pływalni.

Akcent wychowawczy: Uczeń dba o bezpieczeństwo swoje i kolegów.

Wada: plecy płaskie

Cel lekcji: Wzmacnianie osłabionych mięśni : prostownika grzbietu (odcinek lędźwiowy), czworobocznego lędźwi, biodrowo- lędźwiowego, rozciągnięcie mięśni nadmiernie przykurczonych : prostownik grzbietu (odcinek piersiowy), równoległoboczny, czworoboczny grzbietu.

Wiek: 10-12 lat

Liczba ćwiczących: 12

Czas trwania: 45 min

Miejsce zajęć: pływalnia

Przybory: deski pływackie, piłki, krążki, laski gimnastyczne.

Część lekcji

Tok lekcji

Cel lekcji

Zadania szczegółowe

Dozowanie

Uwagi organizacyjno- porządkowe

C

Z

Ę

Ś

Ć

W

S

T

Ę

P

N

A

I Zorganizowanie grupy

i sprawdzenie gotowości do zajęć.

II Motywacja do zajęć.

III Rozgrzewka, psychomotoryka, profilaktyka.

Zabawa ożywiająca

Ćwiczenie głowy i szyi z elementem pływania

Ćwiczenie oddechowe

Dyscyplina

Zachęcenie do aktywnego uczestnictwa

Kontrolowanie prawidłowego utrzymywania postawy ciała ( zaangażowanie receptorów wzroku

i czucia głębokiego)

Ożywienie organizmu

Wzmocnienie mm rozciągniętych

Zwiększenie pojemności płuc, rozciąganie mm klatki piersiowej

1 Zbiórka

2 Powitanie

3 Sprawdzenie listy obecności

1 Przypomnienie o głównym celu- korekcja wady postawy.

2 Zachęcenie do aktywnego udziału

w zajęciach.

Na lądzie:

1 Autokorekcja postawy.

2 Ćwiczenia RR, NN w lekkim rozkroku:

- obustronne krążenia RR w przód i tył,

- naprzemianstronne krążenia RR w przód i tył,

- wymachy RR w przód, tył, na boki,

3 Ćwiczenia T, NN ustawione na szerokość bioder:

- krążenia bioder ( RR ułożone na biodrach)

- skłony T na boki ( RR na biodrach)

- skrętoskłony ( opad T w przód)

4 Ćwiczenia NN:

- wymachy NL w przód- zmiana NN ( RR wyprostowane z przodu)

- przysiad podparty, RR z przodu, przenoszenie ciężaru ciała z NN na NN,

- przysiady ( RR w skrzydełka)

- rozgrzanie stawów skokowych

i kolanowych ( krążenia w prawą i lewą stronę)

5. Przejście pod prysznic.

6. Wejście do wody

W wodzie:

Strzelec”- 2 wyznaczone osoby starają się trafić w pozostałych uczestników piłką plażową. Trafiony dołącza do grupy strzelców. Obroną przed trafieniem jest schowanie się pod wodą.

Leżenie na piersiach, NN pracują do kraula na piersiach. Laska gimnastyczna trzymana szeroko (RR lekko ugięte). Głęboki wdech nosem z odchyleniem głowy w tył, wydech do wody- głowa przedłużeniem T.

Uczniowie wykonują głęboki wdech nosem i przepływają pod laską gimnastyczną. Próbują wykonać przepłynięcie kilka razy, jak najdłużej wykonując wydech do wody.

2'

0,5'

5'

x5

3'

4x

2'

N

XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

Tematem zajęć jest doskonalenie stylu motylkowego w plecach płaskich.

U ustawienie w luźnej rozsypce. N przypomina prawidłową postawę ( NN na szerokość bioder, łopatki ściągnięte, wzrok skierowany przed siebie) .

RR przy wykonywaniu skrętoskłony dotykają kostek.

U dotykają NN wyprostowanych RR.

Nie odrywamy stóp od podłoża

Spokojne wejście do wody

Ustawienie w luźnej rozsypce na płytkiej wodzie. Strzelców wyznacza N- mogą oni podawać piłkę między sobą. Poruszanie w dowolny sposób. Rozpoczęcie i zakończenie zabawy na sygnał N.

Uczniowie ustawieni przy ścianie pływalni. Na sygnał rozpoczęcie ćwiczenia. Uczniowie podzieleni na połowę

( 1 i 2 ).

Uczniowie ustawieni w luźnej rozsypce. Laska gimnastyczna położona na wodzie.

C

Z

Ę

Ś

Ć

G

Ł

Ó

W

N

A

IV Kształtowanie umiejętności i doskonalenie sprawności

Ćwiczenia ramion i obręczy barkowej

Ćwiczenie mięśni grzbietu odcinek górny

Ćwiczenie oddechowe

Ćwiczenia mm brzucha

Ćwiczenie oddechowe

Ćwiczenie mięśni pośladków i nóg

Ćwiczenie mięśni grzbietu na przyrządach ( odcinek górny)

Ćwiczenie mięśni grzbietu ( odcinek dolny) przy ścianie pływalni,

Ćwiczenie oddechowe

Ćwiczenie ogólnorozwojowe

Wzmacnianie mm ściągających łopatki

Rozciągnięcie mm nadmiernie przykurczonych

Zwiększenie pojemności płuc

Wzmacnianie mięśni brzucha

Rozciąganie klatki piersiowej i zwiększanie pojemności płuc.

Wzmacnianie mięśni pośladków i nóg

Rozciąganie mięśni nadmiernie przykurczonych

Wzmacnianie mięśnia prostownika grzbietu

Uspokojenie organizmu

Poprawa kondycji ciała

Leżenie na piersiach.

Uczniowie płyną RR do kraula na piersiach, deska pływacka między NN. Wdech wykonywany poprzez skręt głowy na prawą lub lewą stronę.

Pozycja wyjściowa- leżenie na piersiach. Uczniowie płyną RR do stylu motylkowego, deska pływacka między NN. Wykonują wdech powietrza co 2 ruchy RR.

Uczniowie ze stania wykonują tzw. korek, chwytając się RR za

podudzia. Powoli wypuszczając powietrze do wody

Leżenie na piersiach, RR lekko ugięte trzymają deskę pływacką. NN wykonują ruchy do stylu motylkowego.

„Poszukiwanie skarbu”- U zabawy stoją

w wodzie przodem do brzegu pływalni. N chowa pod wodą skarb i określa teren,

na którym należy go szukać. Na sygnał N uczniowie wpływają do wody biorąc

w poszukiwaniu skarbu. U starają się przed wpłynięciem do wody wykonać głęboki wdech i wydech w wodzie.

Leżenie na grzbiecie. RR trzymają deską na wysokości klatki piersiowej, NN pracują naprzemiennie do kraula na grzbiecie

Leżenie na piersiach. Deska trzymana w lekko ugiętych RR, NN wykonują naprzemienne ruchy do kraula na piersiach. RR wykonują tzw. dokładanką.

Leżenie na grzbiecie. RR ugięte trzymają za brzeg pływalni. NN wykonują ruchy do stylu motylkowego.

„ Policz do pięciu”- U dobierają się w pary

i stają naprzeciwko siebie w zanurzeniu do piersi, trzymając się za prawe dłonie. Na sygnał N obaj wykonują przysiad zanurzając się pod wodę. Patrzą na siebie

i liczą do pięciu, pokazując odpowiednią liczbę palców lewej ręki. Wygrywa U, który pozostanie pod wodą momentu doliczenia 5-ciu.

Uczniowie płyną całym tyłem klasycznym. Akcentują fazę poślizgu.

4x

2x

1'

2x

2'

4x

2x

2'

1'

1'

Uczniowie ustawieni przy ścianie pływalni. Na sygnał rozpoczęcie ćwiczenia. Uczniowie podzieleni na połowę

( 1 i 2 ).

Uczniowie ustawieni przy ścianie pływalni. Ćwiczenie rozpoczyna się na sygnał N. Uczniowie podzieleni na połowę.

Ustawienie w luźnej rozsypce

Uczniowie ustawieni przy ścianie pływalni. Ćwiczenie rozpoczyna się na sygnał N. Uczniowie podzieleni na połowę.

Wygrywa U, który jako pierwszy wyłowi skarb na powierzchnię. Ustawienie przodem

do brzegu pływalni.

Uczniowie ustawieni przy ścianie pływalni. Ćwiczenie rozpoczyna się na sygnał N. Uczniowie podzieleni na połowę.

Uczniowie ustawieni przy ścianie pływalni. Ćwiczenie rozpoczyna się na sygnał N. Uczniowie podzieleni na połowę.

Uczniowie ustawieni wzdłuż pływalni jeden obok drugiego. Ćwiczenie rozpoczyna się na i kończy na sygnał N. Wszyscy wykonują ćwiczenie równocześnie.

Rozpoczęcie zabawy na sygnał N. N dokładnie tłumaczy przebieg zabawy. Ustawienie

w luźniej rozsypce.

Uczniowie ustawieni przy ścianie pływalni. Ćwiczenie rozpoczyna się na sygnał N.

C

Z

Ę

Ś

Ć

K

O

Ń

C

O

W

A

Zabawa kształtująca nawyk prawidłowej postawy

V uspokojenie organizmu

Ćwiczenie oddechowe

VI Czynności organizacyjno- porządkowe

Kształtowanie nawyku prawidłowej postawy

Zwiększenie pojemności płuc, rozciągnięcie mm klatki piersiowej

Pozytywne nastawienie

Uczniowie poruszają się w dowolny sposób. Na sygnał N muszą znaleźć sobie parę i stanąć z nią plecami do siebie- RR w skrzydełka. Para która zrobi do najwolniej, wykonuje 5 wydechów do wody.

Uczniowie w parach stają tyłem do siebie, chwytają się za RR. Wykonując przysiad- wykonują wydech do wody.

1. Wyjście z wody

2. Zbiórka i kontrola obecności

3. Podsumowanie lekcji pod względem zaangażowania i odwagi

4. Pochwała dla wszystkich

5. Wyznaczenie osób do pomocy przy odniesieniu przyborów na wyznaczone miejsce

2'

1'

1,5'

Ustawienie w luźnej rozsypce. Nauczyciel określa tempo zabawy.

Luźna rozsypka. Każda para indywidualnie nadaje tempo ćwiczenia.

Uczniowie siadają na murku pływalni.


