KONSPEKT LEKCJI
Temat lekcji: Zabawy i gry na wesoło
Cele główne:
1. Umiejętności: uczymy się wykonywać ćwiczenia z różnymi przyborami
2. Motoryczności : szybkość, zwinność, zręczność, skoczność, siła koordynacja ruchowa ,
3. Wiadomości: poznanie nowych zabaw, przykłady różnych form aktywności ruchowej
4.Akcent wychowawczy: współpraca w grupie, wdrażanie do samowychowania
Klasa: I gimnazjum
Miejsce: sala gimnastyczna
Czas: 45min
Liczba ćwiczących: 15 osób
Przybory: pachołki
Prowadzący: Anna Zienkiewicz
TOK LEKCJI |
ZADANIA SZCZEGÓŁOWE |
CZAS |
UWAGI |
I CZĘŚĆ WSTĘPNA 1.Czynności organizacyjo-porządkowe |
1. Zbiórka w dwuszeregu 2. Powitanie, sprawdzenie obecności
|
3' |
|
2.Motywacja do zajęć |
1. Podanie tematu lekcji 2. Omówienie zadań lekcji |
2' |
|
3. Rozgrzewka |
|
13 minut |
|
II CZĘŚĆ GŁÓWNA -Zabawa z mocowaniem
-Zabawa bieżna |
Uczniowie ustawieni w rzędzie trzymają się mocno za biodra. Pierwszy w rzędzie jest głową, ostatni ogonem węża. Na sygnał prowadzącego głowa goni ogon starając się go złapać.
Ustawienie: uczniowie w dwócz rzędach .Pierwsi w rzędach w podporze na linii startu , jedna noga „skaleczona” podniesiona do góry.
Przebieg zabawy: Na umówiony znak , podskokami na rękach i jednej zdrowej nodze omijają pachołek i wracają na miejsce startu ustawiając się jako ostatni w rzędzie. Wygrywa rząd , którego uczestnicy pierwsi przebiegli tor , przy czym w trakcie biegu nie zmieniali nogi. Dzieci siedzą w siadzie skrzyżnym w kole odliczając do trzech. Na wywołanie nauczyciela np. „1” wszystkie dzieci z numerem jeden biegną jak po obwodzie koła, zgodnie ze wskazówkami zegara i wracają na miejsce z którego startowali. Ostatnia osoba otrzymuje zadanie dodatkowe 3 przysiady
Wybieramy 1-2 berki, które starają się schwytać kogoś z uciekających. Schwytany po dotknięciu przez berka przyjmuje postawę w rozkroku. Wyzwoleniem z tej pozycji jest przejście pomiędzy jego nogami przez innego uczestnika. Zabawa kończy się gdy berki wszystkich dotkną lub można to robić na czas i potem policzyć ile osób jest zberkowanych.
Uczeń zostaje wybrany "siecią". Jego zadaniem jest schwytać "rybę". Po dotknięciu uciekającej osoby, uczestnicy chwytają się za ręce goniąc kolejną "rybę". Celem zabawy jest schwytanie wszystkich uciekających, którzy utworzą jedną długą "sieć".
|
25 minut
|
|
III CZĘŚĆ KOŃCOWA 4.ćwiczenia uspokajające
5.Czynności organizacyjno-porządkowe.
|
1. Siad skrzyżny, wdechy i wydechy.
2. Omówienie zajęc. 3. Uprzątnięcie przyborów i przyrządów. 4. Pożegnanie. |
1'
1' |
|