oAutor konspektu: Patrycja Sawicka
Etap edukacyjny: szkoła podstawowa (klasa I)
Czas: 45 minut
Temat: Kto biega i hasa po zielonych lasach?
Materiały i źródła dydaktyczne: podręcznik wydawnictwa Nowa Era Nowe Już w szkole
Metody: dyskusja
elementy uczenia się podającego oraz problemowego
Formy pracy: praca indywidualna
praca z całą klasą
Cele: - zapoznanie uczniów z nazwami i wyglądem zwierząt zamieszkujących lasy
Uczeń: - rozpoznaje leśne zwierzęta
- nazywa leśne zwierzęta
- podaje prosty opis niektórych zwierząt leśnych
- słucha wypowiedzi innych osób
- uczestniczy w rozmowie
- udziela odpowiedzi na zadane pytania
- rozumie sens wypowiedzi swojej oraz innych osób
Części lekcji |
Czynności nauczyciela |
Czynności ucznia |
Formy pracy |
Metody |
Środki |
Czas |
Wstępna |
1. Witam się z uczniami 2. Sprawdzam obecność 3. Informuję uczniów o tym, czym będziemy się zajmować na dzisiejszej lekcji i zapisuję temat na tablicy. |
1. Uczniowie zapisują temat lekcji w zeszycie. |
1. Cała klasa |
Przekazanie informacji własnymi słowami. |
1. Podręcznik 2. Zeszyt |
5 minut |
Zasadnicza |
1. Zadaję uczniom pytanie: Czy wiecie, jakie zwierzęta żyją w lesie? 2. Pytam uczniów o to, czy potrafią opisać dane zwierzę. Uzupełniam wypowiedzi uczniów. 3. Zapisuję na tablicy wymienione zwierzęta i proszę o przepisanie. |
1. Uczniowie odpowiadają na pytania. 2. Uczniowie przepisują notatkę do zeszytu. |
1. Cała klasa |
Przekazanie wiedzy własnymi słowami, wspomagane obrazkami z podręcznika. |
1. Podręcznik 2. Zeszyt 3. Tablica |
15 minut |
Zasadnicza (ciąg dalszy) |
1. Korzystając z obrazka w podręczniku i zadając pytania nakierowujące, wspólnie z uczniami układam prosty opis jednego z wybranych zwierząt leśnych. Zapisuję go na tablicy i proszę o przepisanie go do zeszytu. |
1. Uczniowie, nakierowywani odpowiednimi pytaniami oraz obrazkiem w podręczniku, udzielają się przy układaniu opisu wybranego zwierzęcia leśnego. 2. Uczniowie przepisują opis do zeszytu. |
1. Cała klasa
|
Przekazanie wiedzy własnymi słowami, zarówno ze strony nauczyciela jak i uczniów, wspomagane obrazkami z podręcznika. |
1. Zeszyt 2. Tablica 3. Podręcznik |
20 minut |
Końcowa |
1. Podsumowuję lekcję, pytając o to, czego uczniowie się dzisiaj nauczyli. 2. Zapisuję na tablicy zadanie domowe: Opiszę jedno wybrane zwierzę leśne (na podstawie schematu opracowanego na lekcji). Proszę o przepisanie go do zeszytu. |
1.Uczniowie odpowiadają na pytania. 2. Uczniowie zapisują zadanie domowe do zeszytu. |
1. Cała klasa |
Przekazanie informacji własnymi słowami. |
1. Zeszyt 2. Tablica |
5 minut |