2 KONSPEKT LEKCJI, Konspekty lekcji - szkoła podstawowa


Klasa 5b

Temat lekcji: Powtarzamy części mowy - czasownik.

Data 27.03.2009

Nauczyciel: Klaudia Parobczyk

Cele dydaktyczne:

  • Powtórzenie wiadomości o czasowniku.

  • Kształtowanie świadomości językowej.

  • Doskonalenie poprawnego użycia języka.

  • Umiejętność wykorzystania wiedzy w praktyce.

Cele operacyjne: (co uczniowie będą potrafili i znali po lekcji)

  • Uczniowie znają podstawowe części mowy.

  • Wiedzą, na jakie pytania odpowiada i przez co odmienia się czasownik.

  • Potrafią poprawnie odmienić czasownik przez: osoby, liczby i czasy.

Cele wychowawcze:

  • Kształtują swoją samoświadomość językową.

Metody:

  • Praca przy tablicy.


Formy pracy:

  • Indywidualna.

Przebieg lekcji i podjęte działania:

  1. Nauczyciel przedstawia się uczniom i sprawdza listę obecności.

  2. Zapisuje temat na tablicy i mówi o czym będzie lekcja.

  3. Uczniowie wymieniają poznane wcześniej części mowy: rzeczownik, przymiotnik, liczebnik, zaimek, przysłówek; mówią na jakie pytania one odpowiadają i przez co się odmieniają. Nauczyciel zapisuje poprawne odpowiedzi dzieci na tablicy.

  4. Teraz następuje powtórzenie wiadomości o czasowniku.

  5. Dzieci rozwiązują dwa zadania w zeszycie ćwiczeń.

  6. Uczniowie kolejno podchodzą do tablicy i wykonują ćwiczenia:

  • W podanych zdaniach podkreśl czasownik oraz określ go.

*Adam szedł do szkoły i myślał o klasówce.

* Jola poszłaby na spacer, gdyby świeciło słońce.

* Pojadę w góry, albo odwiedzę koleżankę.

* W 5 klasie dobrze się uczyłam, więc miałam dobre świadectwo.

* Obejrzę film i posprzątam w pokoju.

* Przeczytałabym tę książkę, gdyby była krótsza.

* Marek często podróżował do Afryki.

  • Podane czasowniki zapisz w czasie teraźniejszym, przeszłym i przyszłym, w 1 osobie liczby pojedynczej.

  • uczyć, pisać, malować, iść, czytać, gotować.

  1. Nauczyciel czuwa nad poprawnością wykonywanych ćwiczeń, poprawia błędne odpowiedzi i zapisy.

  2. Zadanie pracy domowej.

Praca domowa:

  • Podane czasowniki odmień przez osoby w liczbie mnogiej:

* Skakać, gotować, jechać, myśleć.

Materiały, pomoce dydaktyczne:

  • Zeszyt ćwiczeń.

  • Materiały (zadania) przygotowane przez nauczyciela.

1


