Konspekt zajęć świetlicowych dla klasy pierwszej
Prowadząca: Katarzyna Hada
Dzień: 27.11.2009
Temat: Zabawy rozwijające zmysły i spostrzegawczość
Cele:
- ćwiczenie sprawności motorycznej i lateralizacji
- kształtowanie umiejętności manualnych
- uczenie dzieci szybkiego reagowania na bodźce dźwiękowe,
- doskonalenie umiejętności rozpoznawania kształtów przedmiotów poprzez
ćwiczenia orientacyjne dotyku i słuchu,
Metody: zabawy ruchowe, muzyczne, manualne
Środki dydaktyczne i pomoce: linijki, ołówki, kredki, różne przedmioty, szal do zawiązywania oczu, płyta z rytmiczną muzyką
Przebieg zajęć:
Zabawa w „magnesy”- Uczestnicy dobierają się parami ustawiając się w szeregu (odstępy między parami co najmniej na odległość wyciągniętych ramion). Jedna z osób wykonuje zwroty i obroty w różnych kierunkach, druga osoba stara się cały czas ustawić obok niej bark w bark (plus i minus przyciąga się). Po ustalonym czasie następuje zmiana.
Zabawa muzyczno-plastyczna „Dowolny obrazek.” Dzieci zaznaczają najpierw środek kartki a następnie w rytm słyszanej muzyki rysują kredką promienie od środka kartki do zewnątrz: najpierw prawą ręką, następnie lewą a na końcu obiema. Wykorzystują do tego kredki w 4 kolorach. W trakcie rysowania nauczyciel zwraca uwagę czy dzieci wykonują tę czynność rytmicznie. Na koniec układamy wszystkie prace na podłodze i rozmawiamy na ich temat, wymieniamy się skojarzeniami.
Zabawa w puzzle. Dzieci kolorują rozdane przez nauczyciela kolorowanki, następnie dzielą je na równe kwadraciki i wycinają. Tak powstałe elementy każdy uczeń przekazuje sąsiadowi, aby ułożył je w całość.
Ewaluacja. Dzieci oceniają atrakcyjność zajęć rysując jeden z trzech znaczków na jednej kartce