1ab-28.09, AWF, konspekty


Scenariusz lekcji wychowania fizycznego

(Praktyka studencka w gimnazjum SPSK w Częstochowie)

Prowadzący: Tomasz Barański

Kierunek i rok studiów: Wychowanie Fizyczne,

II rok - studia stacjonarne

CELE LEKCJI :

- Umiejętności : Uczeń potrafi wykonać start niski na sygnał startera.

- Sprawność motoryczna : Uczeń doskonali pokonywanie krótkiego dystansu z dużą szybkością.

- Wiadomości : Uczeń zna podstawowe zasady zachowania na bieżni.

- Postawy i Motywacje: Uczeń docenia znaczenie lekkoatletyki w zachowaniu zdrowia i doskonaleniu sprawności fizycznej.

Data: 28.09.2011

Środki dydaktyczne: bloki startowe, stoper

Liczba uczniów: 14

Klasa: 1ab chłopcy

Miejsce: Sala gimnastyczna

Część lekcji

Tok lekcji

      • Treść zadań lekcji

Realizacja

celów

Uwagi organizacyjno- porządkowe

1

2

3

4

5

I część wstępna

(10-15 minut)

1. Czynności organizacyjno - porządkowe.

2. Poinformowanie uczniów o celach lekcji, wzbudzenie motywacji do ćwiczeń.

3. Rozgrzewka

a) zabawa ożywiająca

b) bieżna

c) kształtująca

  • Zbiórka.

  • Sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć.

  • Podanie uczniom tematu lekcji.

„Berek z siadem skrzyżnym”

(Wyznaczona osoba goni pozostałych ćwiczących, osoba która zostanie dotknięta musi wykonać siad skrzyżny i pochylić tułów. Aby mogła uczestniczyć dalej w zabawie , musi zostać przekroczona.

  • truchtem pokonują cztery szerokości boiska,

  • w truchcie dołączają krążenie ramion pokonując dwie szerokości boiska,

  • krok dostawny, dotykają linii bocznej i powrót,

  • krok skrzyżny, dotykają linii bocznej i powrót,

  • w jedną stronę podskoki na jednej nodze, z powrotem na drugiej,

  • skoki obunóż przez dwie szerokości boiska.

  • krążenie tułowia,

  • skłony tułowia,

  • krążenie bioder,

  • wypady w przód i na boki z pogłębieniem,

  • w siadzie rozkrocznym - skłony do prawej i lewej nogi

PM, S

Zbiórka w szeregu.

Ćwiczący rozstawieni w rozsypce.

Ćwiczący rozstawieni na linii bocznej boiska do siatkówki.

Ćwiczący rozstawieni równomiernie na obwodzie sali.

II część główna

(20-25 minut)

III część końcowa

(5minut)

4. Kształtowanie umiejętności, doskonalenie sprawności. Kształtowanie postaw wobec kultury fizycznej.

5. Uspokojenie organizmu

6. Podsumowanie lekcji.

7. Nastawienie uczniów do aktywności ruchowej w czasie wolnym.

  1. Bieg z narastającą prędkością na 60 m (20 wolno,20szybko,20wolno)

  2. Starty z różnych pozycji na 20 m:

  1. ze stania w wykroku

  2. z ustawienia tyłem do kier.biegu.obrot przez prawe ramie

  3. ustawienie j.w obrót przez lewe

  4. z klęku

  5. z bloku

  1. Start na dystansie 60m parami z pomiarem czasu.

  2. Start na dystansie 60m - pary dobrane czasami.Wybór najlepiej biegającej osoby z klasy

Zabawa uspokajająca:

Siad na pięty,ręce wzdłuż tułowia.Wdech nosem z jednoczesnym unoszeniem ramion.Wydech z przejściem do „ukłonu japońskiego:

- zbiórka

- omówienie lekcji , wskazanie najczęściej występujących błędów, wyróżnienie najlepiej ćwiczących .

- wskazanie ćwiczeń do samodzielnego wykonywania w domu , wskazanie zastosowań utylitarnych nauczanego bądź doskonalonego elementu.

U,SM,W,PM

PM

Zbiórka w dwuszeregu.


