Scenariusz lekcji wychowania fizycznego
(Praktyka studencka w gimnazjum SPSK w Częstochowie)
Prowadzący: Tomasz Barański
Kierunek i rok studiów: Wychowanie Fizyczne,
II rok - studia stacjonarne
Temat : Nauka rzutu w wyskoku do bramki
CELE LEKCJI :
- Umiejętności : Uczeń potrafi wykonać rzut piłki do bramki w wyskoku
- Sprawność motoryczna : Uczeń wzmacnia obręcz barkową,zwiększa kordynacje wzrokowo-ruchową,kształtuje skoczność i gibkość
- Wiadomości : Uczeń zna zastosowanie rzutu w wyskoku w meczu piłki ręcznej, Uczeń wie ile trwa mecz piłki ręcznej
- Postawy i Motywacje : Uczeń wie jak należy się zachowywać na lekcji by prawidłowo nauczyć się rzutu w wyskoku,ma świadomość zachowań higieny po lekcji wychowania fizycznego
Data: 20.09.2011
Środki dydaktyczne: piłki do piłki ręcznej,dwie szarfy
Liczba uczniów: 10
Klasa: 2a/2c dziewczęta
Miejsce: Boisko szkolne
|
Treść (zadania szczegółowe) |
|
|
część wstępna
zorganizowanie grup i sp rawdzenie gotowości do zajęć
poinformowanie uczniów o celach lekcji,wzbudzenie motywacji do ćwiczeń
rozgrzewka
bieżna
kształtująca
specjalistyczna
Część główna:
Część końcowa:
|
Zbiórka w szeregu,powitanie
Podanie tematu lekcji
,,Berek w rozkroku'' Dwóch wyznaczonych uczniów zakłada szarfy i staje się berkami.Pozostali ćwiczący biegają po całej Sali gimnastycznej.Berki starają się schwytać kogoś z uciekających.Osoba złapana przez Berka staje w rozkroku i nie bierze udziału w zabawie do czasu gdy uczeń nie złapany do tej pory przejdzie między nogami.Zabawa kończy się na sygnał prowadzącego lub gdy Berki złapią wszystkich.Jeśli nie uda się to w ciągu minuty nauczyciel wyznacza nowych uczniów jako ,,berka''
,,Wyścigi szeregów'' Ćwiczący podzieleni są na dwie grupy i odliczają (jedna grupa od lewej do prawej druga grupa od prawej do lewej)na sygnał(czyli wypowiedzenie przez nauczyciela numerka uczniowie uczniowie startują(biega kończy się na lini która oddziela sale na połowę)
Krążenie LR i PR w przód i w tył z przekazywaniem piłki z ręki do ręki
Krążenie nadgarstków z piłką trzymaną oburącz
Podrzut piłki oburącz w górę zza pleców,chwyt piłki oburącz z przodu
Podrzut piłki oburącz w górę z przodu,chwy piłki oburącz z tyłu
W skłonie toczenie piłki LR i PR
Przekładanie piłki pod LN i PN
Bieg skrzyżny z piłką trzymaną oburącz przed sobą i mocne skręty na tułowia na boki
Podrzut piłki w górę z przodu,odbicie z jednej nogi,chwyt piłki oburącz,lądowanie
Dowolne podanie górne do partnera,który odbija się z prawej(lewej)nogi i chwyta piłkę w najwyższym punkcie podciągając prawe(lewe)kolano do klatki piersiowej
Trzymając piłkę oburącz podskoki na LN z wyraźnym pociągnięciem nogi prawej do klatki piersiowej i energicznym rzutem jej w tył
Bieg,co trzeci krok przysiad i wyskok w górę z rękami w górze
Ćwiczenie biegowo-skocznościowe. Wyścig rzędów
Technika. W biegu co 2-3 kroki ustawienie stopy lewej nogi skośne i odbicie się z lewej nogi z pociągnięciem prawego kolana w górę,lądowanie na nogę odbijającą
Technika. j/w tylko dodatkowo ćwiczący wykonuje skręt tułowia w prawo i zamach w tył ręki
Technika. j/w tylko ćwiczący imituje rzut bez piłki,lądowanie na noge odbijającą
Taktyka. Podanie jednorącz półgórne do zawodnika stojącego przed polem bramkowym,po otrzymaniu podania chwyt piłki oburącz półgórny i rzut w wyskoku na bramkę
j/w tylko odgrywający staje się obrońcą i imituje obronę rzutu w wyskoku na bramkę
Taktyka. podania jednorącz półgórne i chwyty oburącz półgórne w trójkach w biegu z jednego końca sali na drugi zakończenie rzutem w wyskoku piłki na bramkę przez jednego ucznia z trójki
j/w ale przed polem bramkowym ustawiony jest obrońca
Gra szkolna. Piłka ręczna 3x3
Ćwiczenia uspokajające. Marsz dookoła sali gimnastycznej: po 3/4 krokach wznoszenie ramion w górę-wdech,3/4 kroki opuszczanie ramion-wdech
Marsz na palcach i na piętach
Czynności organizacyjno-porządkowe Zbiórka w dwuszeregu |
W:podanie informacji o rzucie w wyskoku
Kształtowanie szybkości i skoczności
Kształtowanie koordynacji ruchowej,skoczność,dynamikę
W:przechodzę do nauczania rzutu piłki do bramki w wyskoku
Kształtowanie koordynacji ruchowej,skoczność,dynamikę,wzmacnianie obręczy barkowej
W:przechodzę do nauczania rzutu piłki do bramki w wyskoku,wprowadzam do ćwiczenia dodatkowe umiejętności techniczne
Kształtowanie koordynacji ruchowej,skoczność,dynamikę,wzmacnianie obręczy barkowej
W:przechodzę do nauczania rzutu piłki do bramki w wyskoku,wprowadzam do ćwiczenia dodatkowe umiejętności techniczne
Kształtowanie techniki,doskonalenie podań i strzałów na bramkę,kształtowanie skoczności
Kształtowanie techniki,doskonalenie podań i strzałów na bramkę,kształtowanie skoczności,doskonalenie umiejętności obrony rzutu
Doskonalenie podań i rzutów,kształtowanie zwinności
Doskonalenie podań i rzutów,kształtowanie zwinności ,doskonalenie umiejętności obrony rzutu
Doskonalenie techniki,taktyki i rzutu do bramki w wyskoku w grze.
Przybliżenie uczniom wybranego przepisu gry
W: podsumowanie lekcji |
Sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć (przypominam o zdjęciu zegarków i biżuterii)
Objaśnienie
Uczniowie ustawieni są wzdłuż lini końcowych(jedna grupa po prawej stronie,druga po lewej) N L | <- P L | P L | P L-> | P
Każdy wykonuje ćwiczenie dwa razy
Ćwiczący wykonują ćwiczenia parami w biegu po czym wracają bokiem w marszu na koniec rzędu,jedna piłka na parę
Krążymy raz w lewą stronę raz w prawą,każdy z ćwiczących ma piłkę
Zwracamy uwagę na prawidłowy podrzut piłki
Ćwiczenie wykonujemy przodem potem tyłem
Ćwiczenie wykonujemy tylko przodem
Sygnalizuje i koryguje błędy
Po dwóch powtórzeniach ćwiczenia zmiana nogi
Uczniowie ustawieni są w trzech rzędach.Na sygnał gwizdka zaczynają bieg do pachołka,obiegają pachołek i wracają w podskokach na dwóch nogach
Nauczyciel pokazuje jak ma wygladać ćwiczenie Sygnalizuje i koryguje błędy
Uczniowie ustawieni są w szeregu na lini bocznej boiska,twarzą w stronę drugiej lini bocznej.Ćwiczenia wykonywane są w obie strony ,w jedną stronę lewa noga z powrotem zmiana nogi
UUUUUUUUUUUUUU ↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓ ____________________
Uczniowie ustawieni są przodem do kierunku bramki.Po rzucie piłki w wyskoku na bramkę zamieniamy się miejscami rzucający staje się odgrywającym,odgrywający zaś wykonuje rzut piłki w wyskoku na bramkę po drugiej stronie
Dzielenie uczniów na trójki,jedna piłka na trójkę Uczniowie są ustawieni w trzech rzędach na polu bramkowym pod jedną bramką,twarzą skierowani w kierunku drugiej bramki,rzędy oddalone od siebie ok. 3m
Obrońcą jest uczeń z jednej trójki,dwóch pozostałych odpoczywa z boku,po wykonaniu dwóch rzutów zmiana obrońcy
Dzielę grupę na zespoły po 3 uczniów,gra jest prowadzona na jedną bramkę i na jednej połowie,podaje zasady gry,wprowadzam utrudnienie do gry(rzut na bramkę może być wykonany tylko w wyskoku),po 2 minutach następuje zmiana drużyn,sędziuje
Czas gry- 1. Czas gry dla mężczyzn i kobiet powyżej 18 lat wynosi 2 x 30 minut. Czas gry dla młodszych juniorek i juniorów oraz młodziczek i młodzików wynosi 2 x 25 minut. Dla wszystkich grup wiekowych czas przerwy w spotkaniach jest jednakowy i wynosi 10 minut. Czas gry w zależności od regulaminu turnieju może być skrócony.
Uczniowie rozpoczynają marsz w rzędzie dookoła Sali
Połowę marszu na palcach połowę na piętach
|