Scenariusz lekcji wychowania fizycznego
(Praktyka studencka w gimnazjum SPSK w Częstochowie)
Prowadzący: Tomasz Barański
Kierunek i rok studiów: Wychowanie Fizyczne,
II rok - studia stacjonarne
Temat : Doskonalenie rzutów do kosza.
CELE LEKCJI :
- Umiejętności : Uczeń doskonali rzut do kosza z miejsca, Uczeń doskonali rzut do kosza w wyskoku, Uczeń doskonali rzut do kosza z biegu , Uczeń potrafi kozłować piłkę ze zmianą ręki
- Sprawność motoryczna : Uczeń kształtuje koordynację wzrokowo - ruchową. Uczeń kształtuje siłę mięśni kończyn górnych i dolnych. Uczeń kształtuje zwinność.
- Wiadomości : Uczeń zna zasady bezpieczeństwa na lekcji wychowania fizycznego. Uczeń zna zasady dyscypliny na lekcji wychowania fizycznego. Uczeń zna zadania lekcji.
- Postawy i Motywacje : Uczeń potrafi współpracować w grupie oraz ze współćwiczącym., Uczeń jest zmotywowany do udziału w zajęciach szkolnych i pozaszkolnych, Uczeń przestrzega zasad obowiązujących w przeprowadzanych grach i zabawach.
Data: 21.09.2011
Środki dydaktyczne: Piłki koszykowe, pachołki, szarfy
Liczba uczniów: 10
Klasa: 2c dziewczęta
Miejsce: Boisko szkolne
Tok lekcji (zadania ogólne) |
Treści lekcji (zadania szczegółowe) |
Realizacja celów |
Uwagi organizacyjno - metodyczne |
I Część wstępna (10'-15') 1. Zorganizowanie grupy i sprawdzenie gotowości do zajęć.
2. Poinformowanie uczniów o celach lekcji, wzbudzenie motywacji do ćwiczeń.
3. Rozgrzewka
a) bieżna
b) kształtująca
c) specjalistyczna
|
1. Zbiórka 2. Sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć.
3. Podanie tematu lekcji.
4. Zwrócenie uwagi na rolę nauczanego elementu technicznego
Zabawa ożywiająca: Berek żuraw- berek biega za pozostałymi uczestnikami zabawy. Kto chce uniknąć złapania, staje na jednej N i przez przełożenie R pod kolanem drugiej, łapie się za nos. Każdy z uczestników posiada piłkę.
Ćwiczenia w biegu: -bieg z podrzucaniem piłki i chwytem oburącz nad głową -bieg z podrzucaniem piłki, klaśnięciem dłońmi przed sobą i chwytem piłki nad głową -bieg z podrzucaniem piłki, klaśnięciem dłońmi przed sobą, za plecami i chwytem piłki nad głową -bieg z podrzucaniem piłki, przysiad, powstanie i chwyt piłki
Ćwiczenia w marszu: -przerzucanie piłki bokiem nad głową z R do R -przekładanie piłki pod kolanami w czasie wysokiego unoszenia kolan
Ćwiczenia w miejscu: -krążenia piłką wokół kolan i bioder -w rozkroku krążenia piłki dookoła nóg ósemką -przysiad podparty- RR na piłce wypad obunóż w tył, RR cały czas na piłce -siad prosty- krążenia piłki dookoła siebie -siad prosty- przejście do siadu równoważnego z przetoczeniem piłki pod nogami -leżenie przodem- skłon T w tył i przetoczenia piłki pod klatką piersiową. -leżenie tyłem- przekładanie piłki RR skłonu w przód i NN do leżenia przewrotnego
-10 podskoków przez piłkę, która znajduje się na podłożu. Podskoki wykonujemy obunóż z jednej strony na drugą. -pozycja rozkroczno-wykroczna, ciężar ciała przeniesiony na nogę wykroczną, RR wzdłuż T: przeskoki ze zmianą nogi wykrocznej i zakrocznej |
W3
W1 SM1
|
- Ustawienie: zbiórka w dwuszeregu. - Zwrócenie uwagi na zdjęcie zegarków, biżuterii itp.
- Ustawienie ćwiczących w rozsypce. - Nauczyciel na początku zabawy wyznacza „berka”. Czas ok. 1 min
- Ustawienie ćwiczących na obwodzie koła. - Uczniowie biegnąc pobierają piłkę od nauczyciela. Ilość powtórzeń: każde ćwiczenie po ok. 10 powtórzeń
Ustawienie: po okręgu dookoła sali Ilość powtórzeń: każde ćwiczenie po ok. 10 powtórzeń
-4-5 razy w jedną stronę -5 powtórzeń - 5 wypadów
-5 powtórzeń -6-8-powtórzeń
- 5-6 powtórzeń
-5-6 powtórzeń
Uczniowie odkładają piłki.
-5-6 powtórzeń
- 8-10 przeskoków
|
II Część główna (25'-30') 4. Kształtowanie umiejętności, doskonalenie sprawności. Kształtowanie postaw wobec kultury fizycznej |
Wyścigi rzędów: a) Start z pozycji stojącej, bez cofania nogi, po usłyszeniu sygnału b) Start z leżenia przodem w kierunku biegu. c) Start z leżenia tyłem w kierunku przeciwnym do biegu.
1. Na sygnał prowadzącego każda drużyna wykonuje rzuty osobiste z linii rzutów wolnych i rzuca, aż do momentu zdobycia 10 punktów. Pierwszy z drużyny, gdy trafi lub nie trafi do kosza zbiera piłkę i przekazuje ją następnej osobie w drużynie i wraca na koniec rzędu. Drużyny, które przegrają wykonują po 10 przysiadów
2. „Kto pierwszy do piłki”- z pośród ćwiczących wybieramy dwa zespoły, ustawione w rzędach na wysokości 10 metrów od kosza. Prowadzący znajduje się przed zespołami( ok. 4m od zespołów) ustawiony do nich przodem, gdzie ma ramiona wyprostowane z boku i trzyma dwie piłki z jednej i drugiej strony ramienia. Uczestnicy wykonują bieg do prowadzącego, zabierają piłkę i wykonują rzut z wyskoku. Uczestnik, który trafi zdobywa punkt dla swojego zespołu, jeżeli nie trafi to nie ma punktu, następnie zbiera piłkę i przekazuje piłkę prowadzącemu. Wygrywa drużyna, która zdobędzie więcej punktów.
3. Na sygnał prowadzący wyrzuca piłkę do przodu w stronę kosza i w tym samym momencie startuje pierwsza para. Ten, który pierwszy z pary dobiegnie do piłki wykonuje dwutakt i rzut na kosz.
4. „Sztafeta z rzutem na kosz”- Pierwszy z rzędu kozłuje dowolną ręką w stronę 3 pachołków ,następnie omija je kozłując, gdzie następnie chwyta piłkę i wykonuje rzut po kozłowaniu (dwutakt), zbiera piłkę(czy trafi do kosz, czy nie trafi) i wraca do drużyny kozłując piłkę. Gdzie przekazuje piłkę drugiemu w rzędzie, który wykonuje dokładnie to samo. Wygrywa ta drużyna, która zdobędzie 10 punktów.
5. Gra -„Mini koszykówka”
|
SM1,2,3 PiM 1,3 W1,2
U1 SM1,2 ,3 PiM 1,3 W1,2
U2 SM1,2,3 PiM 1,3 W1,2
U3 SM1,2,3 PiM 1,3 W1,2
U3 SM1,2,3 PiM 1,3 W1,2 U5
U1,2,3,4 W1,2 PiM1
|
Zbiórka w dwuszeregu podzielenie uczniów na pary. Ustawienie w parach w dwuszeregu w odległości ok.2m od siebie Na sygnał prowadzącego osoby w parze gonią się nawzajem.
Z pośród ćwiczących tworzymy dwie drużyny.
Z pośród ćwiczących tworzymy dwa zespoły, ustawione w rzędach na wysokości 10 metrów od kosza. -przegrani wykonują 10 przysiadów
Ćwiczący ustawieni w 2 rzędach na wysokości połowy boiska do koszykówki. Pomiędzy każdą dwójką znajduje się nauczyciel w środku, który trzyma piłkę.
Ustawienie w rzędach na linii bocznej boiska do koszykówki -przegrani wykonują 10 żołnierzyków
- Uczniowie podzieleni na 4 drużyny. Gra odbywa się na połowie boiska. Czas trwania ok.10 min |
III Część końcowa ( 3'-5') 5. Uspokojenie organizmu.
6. Ćwiczenia organizacyjno - porządkowe i podsumowanie lekcji.
7. Nastawienie uczniów do aktywności ruchowej w czasie wolnym. |
1. Zabawa, „ZŁOŚLIWA PIŁKA” W dowolnym momencie podaje piłkę do jednego ze stojących na obwodzie koła, który ją powinien chwycić. Podający może wykonywać podania zwodzone i oszukiwać. Uczestnik odpada z zabawy jeżeli: piłki nie złapie lub rozłączy ręce przy podaniu zwodzonym. Zwyciężają dwaj trzej-zawodnicy, pozostający w zabawie.
2. Wyznaczenie uczniów do zebrania sprzętu oraz innych środków dydaktycznych 3. Zbiórka 4. Omówienie lekcji
5. Wskazanie ćwiczeń do samodzielnego wykonywania w domu, na boiskach osiedlowych lub w terenie. Ewentualnie wskazanie utylitarnych zastosowań doskonalonych elementów. |
PiM 1,3
PiM 2
PiM 2 |
Uczestnicy zabawy ustawiają się na obwodzie koła co 1-2 m. od siebie, mając ręce złączone z tyłu. W środku znajduje się z piłką zawodnik podający.
Ustawienie: - Zbiórka w dwuszeregu. - Podsumowanie zajęć - wyróżnienie aktywnie ćwiczących uczniów |