Scenariusz lekcji wychowania fizycznego
(Praktyka studencka w gimnazjum SPSK w Częstochowie)
Prowadzący: Tomasz Barański
Kierunek i rok studiów: Wychowanie Fizyczne,
II rok - studia stacjonarne
Temat : Kształtowanie sprawności motorycznej
CELE LEKCJI :
- Umiejętności : Doskonalenie poznanych ćwiczeń gimnastycznych w obwodzie stacyjnym.
- Sprawność motoryczna : Kształtowanie sprawności zwinność, skoczność, ćwiczenia równowagi.
- Wiadomości : Ocena ćwiczących przez współćwiczących.
- Postawy i Motywacje: Wdrażanie uczniów do zespołowego działania w małych grupach.
Data: 19.09.2011
Środki dydaktyczne: płotki lekkoatletyczne, piłki lekarskie, materace gimnastyczne,
Liczba uczniów: 14
Klasa: 3bc/3ad dziewczęta
Miejsce: Sala gimnastyczna
Tok lekcji (zadania ogólne) |
Treści lekcji (zadania szczegółowe) |
Realizacja celów |
Uwagi organizacyjno - metodyczne |
I Część wstępna 1. Zorganizowanie grupy i sprawdzenie gotowości do zajęć.
2. Poinformowanie uczniów o celach lekcji, wzbudzenie motywacji do ćwiczeń.
3. Rozgrzewka
a)bieżna
b)kształtująca
c)specjalistyczna |
Zabawa ożywiająca: „Pająk”. Dzieci biegają w luźnej gromadce, na sygnał „pająk” dzieci zastygają w bezruchu. Wówczas wcześnie wskazane dziecko wskazuje dziecko, które się poruszyło. Wskazane odpada z zabawy.
|
3min PiM
3min SM
8min PiM SM
|
Uczniowie ustawiają się w dwuszeregu xxxxxxx xxxxxxx
Sprawdzam gotowość do zajęć. Przypominam o zdejmowaniu zegarków biżuterii.
Uczniowie ustawieni są na obwodzie koła
Uczniowie ustawieni są w luźnej gromadce.
|
II Część główna 4. Kształtowanie umiejętności, doskonalenie sprawności. Kształtowanie postaw wobec kultury fizycznej |
1.Scyzoryki 2.lezenie przodem , przysiad , wyskok 3.rzut piłką lekarska za siebie , wziąć miedzy nogi 4.pompki(damskie lub męskie) 5.Brzuszki przy drabinkach 6.przechodzenie przodem nad płotkiem i tyłem 7.Zwis na drabince uginanie NN w stawie kolanowym |
U, W SM PiM
|
Uczniowie są ustawieni na każdej stacji i po kolei robią ćw. po zmianie .
|
III Część końcowa
|
Zachęcam uczniów do wykonywania ćwiczeń poprawiających postawę ucznia.
|
5min PiM |
Uczniowie ustawieni są po obwodzie koła.
Uczniowie leżą tyłem, w ciszy liczą do 60s i po przeliczeniu zmieniają pozycje na siad klęczny.
Uczniowie ustawieni są w dwu szeregu. xxxxxxx xxxxxxx
|