Scenariusz lekcji wychowania fizycznego
(Praktyka studencka w gimnazjum SPSK w Częstochowie)
Prowadzący: Tomasz Barański
Kierunek i rok studiów: Wychowanie Fizyczne,
II rok - studia stacjonarne
Temat : Nauka stania na głowie
CELE LEKCJI :
- Umiejętności : uczeń potrafi wykonać stanie na głowie z asekuracją
- Sprawność motoryczna : kształtowanie zwinności i gibkości
- Wiadomości : uczeń wie jak asekurować współćwiczącego, zna kolejność wykonywania ćwiczeń
- Postawy i Motywacje: samokontrola zachowania, odpowiedzialność za drugą osobę
Data: 29.09.2011
Środki dydaktyczne: materace
Liczba uczniów: 14
Klasa: 3bc dziewczęta
Miejsce: Sala gimnastyczna
TOK LEKCJI |
TREŚĆ LEKCJI |
REALIZACJA CELÓW |
UWAGI ORG.-MET. |
I. Część wstępna 1.Zorganizowanie grupy i sprawdzenie gotowości do zajęć 2.Poinformowanie uczniów o celach lekcji i wzbudzenie motywacji do ćwiczeń 3.Rozgrzewka bieżna
Kształtująca
II. Część główna Kształtowanie umiejętności, doskonalenie sprawności, kształtowanie postaw wobec kultury fizycznej
III. Część końcowa 1.uspokojenie organizmu
2.czynności organizacyjno porządkowe i podsumowanie lekcji 3.nastawienie do aktywności ruchowej w czasie wolnym
|
1.Zbiórka i powitanie 2.Sprawdzenie listy obecności i gotowości do zajęć
1.Podanie tematu lekcji 2.Nastawienie do dokładnej i aktywnej pracy
-trucht dookoła sali -krok odstawno-dostawny twarzą do środka sali -j/w twarzą na zewnątrz -przeplatanka twarzą do środka sali -j/w twarzą na zewnątrz -skip A, C -podskoki w przysiadzie -na czworaka przodem -j/w tyłem -trucht i wyskoki dosiężne do każdego kosza -ćwiczenia mm karku/skłony w przód, na boki/ -krążenia nadgarstków -krążenia przedramion -krążenia RR w przód -krążenia RR w tył -krążenia RR naprzemienne -odmach RR w tył -skręty T -skłony boczne -opad T i skrętoskłony -w przysiadzie wyrzut NN w tył -LN w bok i wyrzuty naprzemienne -rozciąganie z NN w bok -siad rozkroczny i skłony -siad prosty i ćwiczenie mm brzucha -leżenie tyłem i leżenie przewrotne -leżenie przerzutne -leżenie przodem, RR w bok i LN dotyka PR i odwrotnie -klęk podparty i ćwiczenie równoważne -podskoki z kolanami do brody -podskoki z obrotem o 360 stopni
-w klęku opieranie głowy i ramion tak aby tworzyły trójkąt równoramienny lub równoboczny -z podporu przodem w rozkroku opieranie czoła o podłoże -j/w opieranie czoła w wyznaczonym miejscu -ze skłonu podpartego w rozkroku opieranie czoła o podłoże w wyznaczonym miejscu -z przysiadu podpartego z oparciem głowy o podłoże w pozycji skulonej próby odrywania NN -z przysiadu podpartego, oparciem głowy o podłoże, wznos bioder do stania na głowie o nogach ugiętych z pomocą współćwiczącego -z przysiadu podpartego samodzielne stanie na głowie o nogach podkurczonych -z przysiadu podpartego stanie na głowie przy ścianie lub drabinkach wykonane na ocenę -po ułożeniu RR i głowy przez
Marionetki Zwis na drabinkach i 10 razy podciągnięcie kolan do brody
Zebranie sprzętu Zbiórka w szeregu Omówienie lekcji i najczęściej występujących błędów
Nastawienie do samodzielnego wykonania ćwiczeń Pożegnanie |
Przekazanie informacji o zajęciach i zmotywowanie do aktywności
Ćwiczenia wykonywane dokładnie
Korygowanie błędów
Kształtowanie precyzji i zwinności
Kształtowanie umiejętności, korygowanie błędów
PiM |
Zbiórka w dwuszeregu. Zwrócenie uwagi na prawidłowy strój i obuwie
Trucht dookoła sali
Przejście do przysiadu
Trucht i skoki
W staniu na całej długości sali, w odległościach od siebie
Przysiad podparty
Siad prosty
Leżenie
Klęk podparty
Przejście do stania i podskoki
Ćwiczenia wykonywane na materacach pod drabinkami
W dwójkach jedna osoba leży druga stoi obok niej Dwie wyznaczone osoby |