Scenariusz lekcji wychowania fizycznego
(Praktyka studencka w gimnazjum SPSK w Częstochowie)
Prowadzący: Tomasz Barański
Kierunek i rok studiów: Wychowanie Fizyczne,
II rok - studia stacjonarne
Temat : Ćwiczenia szybkościowo - zwinnościowe.
CELE LEKCJI :
- Umiejętności : Uczeń potrafi prawidłowo wykonać przewrót w przód i tył.Uczeń potrafi prawidłowo kozłować piłkę w biegu prawą i lewą ręką.Uczeń potrafi dokładnie wykonać polecone mu zadanie.Uczeń potrafi wykonać rzut do kosza z wyznaczonej odległości.Uczeń potrafi jak najszybciej wystartować z podanej pozycji.
- Sprawność motoryczna : Kształtowanie zwinności, skoczności, zręczności i siły.
- Wiadomości : Uczeń zna zasady bezpieczeństwa podczas wykonywanych ćwiczeń. Zapoznanie się z nowymi ćwiczeniami zwinnościowymi.Uczeń zna technikę wykonywania poznanych elementów.Uczeń wie jak poprawnie wykonywać dane elementy.
- Postawy i Motywacje : Uczeń jest zmotywowany do wykonywania ćwiczeń, poprzez nadzór prowadzącego, Uczeń podnosi swoją sprawność podczas ćw. o różnej intensywności.
Data: 29.09.2011
Środki dydaktyczne: piłki, pachołki, szarfy, materace
Liczba uczniów: 10
Klasa: 2d dziewczęta
Miejsce: Boisko szkolne
Tok lekcji |
Treść lekcji |
Realizacja celów |
Uwagi organizacyjno metodyczne |
I Część wstępna (10'-15') 1.Zorganizowanie grupy i sprawdzenie gotowości do zajęć.
2.Poinformowanie uczniów o celach lekcji, wzbudzenie motywacji.
3. Rozgrzewka
Bieżna
Kształtująca
|
1.Zbiórka. 2. Sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć.
3. Podanie tematu lekcji. ,,Ćwiczenia szybkościowo - zwinnościowe'' 4. Zwrócenie uwagi na rolę nauczanego elementu.
Ćwiczenia w truchcie - trucht wokół sali gimnastycznej - w truchcie: - krążenia ramion w przód. - krążenia ramion w tył - wymachy ramion poziome - wymachy ramion pionowe - na sygnał zmiana kierunku biegu - podskoki raz na prawej, raz na lewej nodze z naprzemianstronną pracą ramion, -przeplatanka -krok odstawno - dostawny -na gwizdek zmiana kierunku biegu -zbieranie grzybków - na gwizdek przysiad i wyskok w górę
Ćwiczenia w miejscu -krążenia głowy do przodu i tyłu -jw. na boki -jw. całą głową -krążenia bioder -skrętoskłony -skłony tułowia do PN do środka i LN -przeniesie ciężaru z jednej nogi na drugą -nogi złączone krążenia kolan -rozgrzanie stawów skokowych
Ćwiczenia w leżeniu - na gwizdek podnosimy w górę ręce -jw. dołańczając nogi -nożyce poziome - nożyce pionowe -przeniesienie złączonych nóg za głowę |
W
|
- Ustawienie ćwiczących w szeregu.
Zachowanie odpowiedniej odległości pomiędzy ćwiczącymi.
|
II Część główna (20'-25') 4. Kształtowanie umiejętności, doskonalenie sprawności. Kształtowanie postaw wobec kultury fizycznej.
|
,,Tor przeszkód'' Uczniowie zaczynają tor przeszkód od przełożenia szarfy od góry, następnie wykonują przewrót w przód na materacu, następnie pokonują slalom między pachołkami z piłką, rzucają do kosza dopóki kosz nie zostanie zdobyty. Wracają z powrotem wykonując slalom przewrót w tył i przełożenie szarfy od dołu.
,,Wyścig piłek w siadzie'' Wszyscy członkowie zespołu siadają, w siadzie płaskim rozkrocznym, jeden za drugim. Pierwszy członek drużyny trzyma w rękach piłkę i na znak "start" odwraca się w prawo i rozpoczyna podawanie piłki do dziecka siedzącego za nim. Następnie to dziecko podaje piłkę kolejnemu dziecku, aż piłka dotrze do ostatniego członka drużyny w rzędzie. Ostatni, bierze piłkę i biegnie na początek rzędu ,,Sztafeta wahadłowa `' Podział na dwa zespoły. Każdy zespół podzielony na dwie części, z których jeden ustawia się na linii startu, a drugi naprzeciw na linii mety. Pierwszy z każdego rzędu stojącego na linii startu , trzymając piłkę , biegnie do pierwszego z rzędu stojącego na mecie i przekazuje mu piłkę, którą ten z kolei zanosi do stojącego na linii startu itd. Każdy, kto odda piłkę swemu następcy, staje na końcu zespołu, do którego przybył. W ten sposób następuje całkowita zmiana miejsc współćwiczących. Wygrywa zespół, który zdobędzie więcej punktów.
,,Starty z różnych pozycji'' Ćwiczący z różnych pozycji startowych jak najszybciej próbują dotknąć piłki umieszczonej w równej odległości między ćwiczącymi -w przysiadzie podpartym przodem do piłki -w przysiadzie podpartym tyłem do piłki -w siadzie przodem do piłki -w siadzie tyłem do piłki -z leżenia przodem nogami do piłki -z leżenia tyłem nogami do piłki
|
U, SM, PiM, W
PiM, U, SM
SM, U, PiM,
|
Ustawienie w rzędzie. Uczniowie wykonują ćwiczenia w formie wyścigów. |
III Część końcowa (3'-5') 5. Uspokojenie organizmu. 6. Ćwiczenia organizacyjno- porządkowe i podsumowanie lekcji. 7. Nastawienie uczniów do aktywności ruchowej w czasie wolnym. |
Marsz dookoła sali. Uczniowie wykonują głęboki wdech a następnie wydech.
wyznaczenie uczniów do zebrania sprzętu - zbiórka - omówienie lekcji
-wskazanie ćwiczeń do samodzielnego wykonywania w domu, wskazanie zastosowań utylitarnych nauczanego elementu. |
|
- Nauczyciel wyznacza osoby do sprzątnięcia pomocy dydaktycznych , reszta uczniów ustawiona w szeregu
- Uczniowie ustawieni w szeregu |