Marek Biesiada 05. 03. 2007
Konspekt lekcji historii
w klasie IV B
Temat: Od epoki kamiennej do czasów metali.
Cele dydaktyczno-wychowawcze.
Po lekcji uczeń:
wyjaśnić pojęcia: epoka kamienia, epoka brązu, epoka żelaza, osiadły tryb życia, koczowniczy tryb życia, hodowla, żarno, samowystarczalność, brąz, żelazo, podział pracy (P)
potrafi wyjaśnić do czego używano: kija i motyki, radła, sochy (P)
rozumie i wie jaki tryb życia prowadzili ludzie z epoki kamienia (P)
wie jakie czym zajmowali się ówcześni ludzie (P)
wie jakie zwierzęta udomowili ludzie z epoki kamienia (P)
wie jakie przedmioty wytwarzali (P)
potrafi wyjaśnić jak zorganizowany był handel (P)
potrafi wyjaśnić jakie osiągnięcia przodków człowieka wpłynęły na zmiany w ich życiu (PP)
potrafi wyjaśnić na czym polegał podział pracy (PP)
Metody:
wykład, elementy opowiadania,
praca z mapą
Środki dydaktyczne:
podręcznik
oś czasu
ilustracje
mapa Polski z okresu prehistorii
Tok lekcji:
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
Uwagi |
1 |
2 |
3 |
I. Czynności organizacyjno - porządkowe.
|
|
|
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
Temat: Od epoki kamiennej do czasów metali.
1. Osiadły tryb życia
2. Początki rolnictwa
3. Udomowienie zwierząt
4. Domostwa
5. Podział pracy
6. Czasy metali
7. Znaczenie pracy w życiu człowieka
|
Uczniowie zapisują temat do zeszytu.
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika B. Szeweluk-Wyrwa, W. Surdyk-Fertsch, Historia i społeczeństwo... 4, Warszawa 2005, s. 91. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 1. Osiadły tryb życia
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika B. Szeweluk-Wyrwa, W. Surdyk-Fertsch, Historia i społeczeństwo... 4, Warszawa 2005, s. 91-92. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 2. Początki rolnictwa
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika B. Szeweluk-Wyrwa, W. Surdyk-Fertsch, Historia i społeczeństwo... 4, Warszawa 2005, s. 92-93. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 3. Udomowienie zwierząt
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika B. Szeweluk-Wyrwa, W. Surdyk-Fertsch, Historia i społeczeństwo... 4, Warszawa 2005, s. 94. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 4. Domostwa
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika B. Szeweluk-Wyrwa, W. Surdyk-Fertsch, Historia i społeczeństwo... 4, Warszawa 2005, s. 94-95 . Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 5. Podział pracy
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika B. Szeweluk-Wyrwa, W. Surdyk-Fertsch, Historia i społeczeństwo... 4, Warszawa 2005, s. 95. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 6. Czasy metali
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika B. Szeweluk-Wyrwa, W. Surdyk-Fertsch, Historia i społeczeństwo... 4, Warszawa 2005, s. 96. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 7. Znaczenie pracy w życiu człowieka |
|
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
V. Zadanie pracy domowej |
ZĆ Zadania 1,3,4,5,6/41-42 |
|
VI. Ocena pracy uczniów na lekcji. |
Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach. |
Uczniowie aktywni otrzymują oceny. |