15.09.2009r.
AUTOR:
KLASA: 1 Gimnazjum
PROGRAM: Nowa Era
TEMAT: Pomiar fizyczny - praca w grupach.
CEL OGÓLNY: Poznanie podstawowych sposobów wykonywania pomiaru fizycznego.
CELE OPERACYJNE: - Uczeń umie wykonać pomiar fizyczny podstawowych wielkości fizycznych;
- Uczeń umie policzyć wartość średnią wykonanych pomiarów;
- Uczeń wie, co to jest dokładność pomiaru;
- Uczeń wie, że pomiar jednej wielkości należy wykonać kilka razy, by uzyskać dokładniejszą wartość;
- Uczeń potrafi wyznaczyć względną niepewność pomiaru.
METODY: Doświadczenie uczniowskie.
FORMY PRACY: Grupowa.
PRZEBIEG LEKCJI:
Wstęp:
1. Przeprowadzam kartkówkę ze znajomości przedrostków jednostek fizycznych.
Zapisuję na tablicy po 4 przykłady dla każdego rzędu:
I rząd: II rząd:
Uczniowie mają na rozwiązanie 5 minut.
Rozwinięcie:
2. Dzielę uczniów na 6 grup i tłumaczę na czym polega ich zadanie na tej lekcji.
Dzielę uczniów na 6 grup o podobnej liczebności. Następnie każdej grupie rozdaję kartę pracy, którą dołączam do konspektu.
Informuję uczniów, że praca na lekcji będzie oceniona.
Mówię, że każda grupa ma wykonać pomiary czterech różnych wielkości:
Pierwszą z nich ma długość, szerokość lub grubość ławki, w zależności od tego, co uczniowie przynieśli (jako zadanie domowe, uczniowie mieli przynieść przyrządy do mierzenia długości - suwmiarki, miary krawieckie, mary budowlane).
Drugą ma być temperatura. W pracowni dostępne są trzy termometry, uczniowie będą mierzyć temperaturę wody w szklance.
Trzecią jest masa. Przynoszę z domu wagę kuchenną. Uczniowie będą mierzyć masę mojego piórnika.
Czwartym pomiarem będzie pomiar czasu. Uczniowie do tego pomiaru będą używali stoperów ze swoich komórek. Uczniowie będą mierzyć czas spadania kartki papieru formatu A4 puszczając ją z położenia równoległego do podłoża.
Tłumaczę jak wypełnić tabelę. Pomiar - numer pomiaru; Wartość - wynik pomiaru; Wartość średnia - obliczona średnia arytmetyczna z trzech pomiarów; Dokładność pomiaru - dokładność używanego przyrządu; Względna niepewność pomiaru W - podaję uczniom wzór, z którego mają obliczyć tę niepewność (jest to iloraz dokładności pomiaru i wartości średniej).
Do końca lekcji uczniowie wykonują te pomiary, a ja cały czas ich nadzoruję i udzielam potrzebnych informacji. Pilnuję również, aby grupy podzieliły się wagą i termometrami.
Podsumowanie:
3. Proszę dyżurnych o posprzątanie.
Proszę dyżurnych, aby pozostali i pomogli mi poprawić ławki, pozbierać papiery i ogólnie posprzątać.