Scenariusz zajęć socjoterapeutycznych
Temat: Poznaj siebie, zaprzyjaźnij się z sobą.
Cele:
Wzmacnianie poczucia własnej wartości
Ukazanie dziecku jego wyjątkowości
Wskazanie możliwości poprawy swoich słabych stron lub zaakceptowanie tych, które są nie możliwe do poprawy
Budowanie pozytywnego obrazu siebie
Dostrzeganie, iż każdy człowiek jest inny
Metody i techniki pracy:
- praca plastyczna
- praca indywidualna i w grupach
- zabawa
- „burza mózgów”
Materiały do pracy:
Arkusze papieru, kartki, kredki, pisaki, klocki, szary papier.
Czas trwania zajeć: 2 godz.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1.Powitanie, zabawa „ Lina”
Dzieci siedzą w kole , wyobrażają sobie, że przed nimi leży lina na, którą mają położyć swoje problemy(dzisiejsze i może jeszcze zaszłe- nierozwiązane). Następnie wszyscy jednocześnie podnoszą linę i przerzucają ją za siebie.
2. „ Moje zwierzę”
Każde dziecko otrzymuje kartkę papieru, na której ma narysować zwierzę, które wg niego najlepiej przypomina to dziecko pod względem charakteru. (Rysunki nie muszą być artystyczne, nawet wręcz symboliczne).Po wykonaniu, rysunki zostają ułożone na podłodze czystą stroną do góry. Każdy wybiera jedną kartkę( nie swoją) i patrząc na rysunek przedstawia 3 cechy, które kojarzą mu się z tym zwierzęciem, po czym pokazuje grupie rysunek. Dzieci odgadują autora rysunku. Następnie wieszamy rysunki na wystawie.
3.Zabawa „Głupie kroki”
Dzieci robią szpaler. Środkiem spaceruje każde dziecko wymyślonymi krokami.
4.Poznawanie mocnych i słabych stron.
Prowadzący wyjaśnia, co to są mocne i słabe strony. Uczestnicy biorą udział w burzy mózgu a następnie zapisują na kartkach przykłady mocnych stron( należy zwrócić uwagę by były to głównie umiejętności i cechy charakteru).Na przygotowanym arkuszu papieru dzieci zapisują swoje propozycje.
5.Zabawa „Wybierz klocek”
Dzieci siedzą w kręgu. Prowadzący prosi, aby każde dziecko wzięło dla siebie klocki(dowolną ilość) i ułożyło je przed sobą. Każdy musi podać tyle swoich zalet, ile wziął klocków. Jeżeli któreś dziecko ma kłopoty z ich wyliczeniem, to koledzy mogą „pomóc” je znaleźć( nie należy stresować dziecka ani też przedłużać).
6.Jaki jestem?
Każdy uczestnik otrzymuje kartkę, na której wypisuje swoje mocne strony po lewej stronie kartki a słabe strony po prawej.
7.Co zrobić, aby wyeliminować swoje słabe strony lub je poprawić?
Dzieci pracują w grupach(4-5osobowych)-przedstawiają propozycje skorygowania słabych stron, które zapisują na arkuszu papieru.
8.Prezentacja propozycji poszczególnych grup.
9.Wzmocnienie pozytywnych cech.
Uczestnicy siedzą w kręgu. Każdy kończy następujące zdanie:
Moimi największymi zaletami są……………………………(podaj 3 cechy)
Wadą, której chciałbym się pozbyć jest……………………..( podaj1 cechę)
10. Termometr uczuć
Na szarym papierze jest narysowany termometr, każde dziecko ma zaznaczyć jak się czuje w danej chwili.
11.Podsumowanie termometru, podziękowanie za udział w zajęciach.
Opracowanie:
Aneta Walczak-Urbańska
Socjoterapeuta
.
Literatura:
N. Grochowska: „ Lekcje wychowawcze”, wyd. Seventh Sea
J. Rojewska: „Grupa bawi się i pracuje”, Oficyna wyd. Unus
M. Jachimka: „scenariusze lekcji wychowawczych”, op.cit.
K. Sawicka: „Socjoterapia”, wyd. CMPP
J. Kopeczek: „Praca metodami psychoaktywnymi”