Konspekt z mini koszykówka kl6, Dokumenty(1)


Konspekt z mini - koszykówki w klasie szóstej

Temat: Doskonalenie kozłowania oraz podań i chwytów w mini- koszykówce.

Cele szczegółowe w zakresie:

Postaw:

-uczeń przeżywa satysfakcje z prawidłowo wykonywanych ćwiczeń, wzbudza zainteresowanie do gry w koszykówce

-współpraca w parach

Umiejętności:

-uczeń prowadzi piłkę P i LR nie kierując wzroku na kozłowaną piłkę

-uczeń prawidłowo wykonuje chwyty i podania do współćwiczącego

-uczeń potrafi wykonać indywidualnie ćwiczenia rozgrzewające z piłką

Wiadomości:

-uczeń zna podstawowe zasady gry

Motoryczności:

-uczeń rozwija koordynacja ruchową

-uczeń rozwija siłę mięśni rąk

-uczeń zwiększa szybkość reakcji, zwinność, szybkość

Miejsce: sala gimnastyczna

Przybory, przyrządy: piłki do kosza, narzutki, 6 obręczy, 2 pachołki

Ilość ćwiczących: 10 Ilość nie ćwiczących: -

Tok lekcji

Opis zadań - ćwiczeń

Czas

Metody

Uwagi

Część wstępna

czynności organizacyjno-porządkowe

Zabawa ożywiająca

Ćwiczenia kształtujące

Część główna

Wyścigi

Gra szkolna

Część końcowa

Uspokojenie organizmu

Moment organizacyjno porządkowy

1.Zbiórka-powitanie

2.Sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć

3.Podanie tematu lekcji, wyjaśnienie celów lekcji

„Berek zaczarowany z kozłowaniem piłki”- wszyscy uczestnicy poruszają się po boisku kozłując piłkę. Osoba dotknięta przez „berka” zostaje„zaczarowana”.

Przyjmuje postawę ze wzniesionymi RR trzymając piłkę nad G. Pozostali uczestnicy mogą „odczarować” poprzez dotknięcie własną piłką piłki „zaczarowanego”.

W truchcie:

-kozłowanie piłki PR, z jednoczesnym krążeniem

LR (w przód, w tył)

-kozłowanie piłki LR, z jednoczesnym krążeniem

PR (w przód, w tył)

-na sygnał podrzut piłki do góry, chwyt w najwyższym punkcie

- krok skrzyżny z jednoczesnym krążeniem piłki wokół bioder

- krok odstawano- dostawny z jednoczesnym kozłowaniem piłki P i LR

W marszu:

-ściskanie piłki przed klatką piersiową

-podrzuty piłki z ręki do ręki nad G

-przekładanie piłki z P do LR pod wysoko unoszonymi nogami (na zmianę P i L N)

-naprzemienne wypady NN z przełożeniem piłki raz pod LN, raz pod PN

W miejscu:

-p.w. w lekkim rozkroku toczenie piłki między NN „ósemki” (w jedną i drugą stronę)

-p.w. w rozkroku piłka trzymana na wysokości kolan, lekki podrzut piłki, zmiana ustawienia rąk w sposobie trzymania piłki,

- p.w. w staniu skłon T w przód, pogłębić do PN, do środka i do LN,

- w staniu kozłowanie, obniżenie wysokości kozła przejście do pozycji niskiej zwiększając częstotliwość

-dalsze ćwiczenia uczniowie wykonują wg własnej inwencji twórczej

Uczniowie ustawieni w parach naprzeciw siebie w odległości ok. 5m

a) w truchcie:1-ka kozłuje piłkę PR, okrąża 2-kę z prawej strony, wraca na miejsce i podaje piłkę do 2-ki oburącz sprzed klatki piersiowej,

b) ustawienie j.w. tylko kozłowanie LR, okrążenie partnera z lewej strony, podanie piłki zza G

c) w szybszym tempie: 1-ka kozłuje piłkę PR, okrążenie 2-ki z prawej strony, powrót na miejsce, podanie piłki po koźle

d) j.w. tylko kozłowanie LR, okrążenie partnera z lewej strony, podanie piłki wyrzutem zza pleców

e) w truchcie: 1-ka kozłuje piłkę PR, okrąża 2-kę z prawej strony, w połowie drogi powrotnej zatrzymuje się na jedno tempo, wykonuje półobrót na jednej nodze podanie do 2-ki oburącz sprzed klatki piersiowej, powrót tyłem

Ustawienie w 2 rzędach

a) Uczniowie kozłując PR muszą trafić w rozłożone na podłożu obręcze, następnie przed pachołkiem zmienić rękę kozłującą, okrążyć pachołek z lewej strony i wrócić do rzędu kozłując LR, na wysokości linii startu podanie do następnej osoby z rzędu, itd.

b) j.w. tylko kozłowanie rozpoczyna się LR

c) w tych samych rzędach ustawienie w parach:

pierwsza para trzyma w dłoniach obręcz ułożoną płasko, rękoma wolnymi uczniowie kozłują piłkę, okrążają pachołek, wracają do rzędu, podają piłki i obręcz następnej parze.

d) j.w. tylko w parach zmiana ustawienia miejscami

Podział uczniów na 3 drużyny

1.W leżeniu przodem przetaczanie piłki pod klatką piersiową

2.W leżeniu tyłem przetaczanie piłki pod uniesionymi biodrami

3.Zbiórka w dwuszeregu

4.Podsumowanie zajęć

5.Pożegnanie

2 min

2 min

5 min

3 min

4 min

6min

1x

1x

1x

1x

1x

9 min

9 min

3min

2min

Pogadanka

Działanie przykładem osobistym

Zabawowa klasyczna

Naśladowczo-ścisła

Pokaz objaśnienie

Instruowanie

Pokaz objaśnienie

Naśladowczo - ścisła

Metoda ruchowej ekspresji twórczej

Pokaz

Objaśnienie

Instruowanie

Metoda zadaniowa

Zabawowo-klasyczna

Pokaz

Objaśnienie

Instruowanie

Zabawowa klasyczna

Metoda bezpośredniej celowości ruchu

Pogadanka

Nagradzanie wychowawcze

Ustawienie w dwuszeregu.

Na polecenie nauczyciela każdy uczeń pobiera piłkę.

Teren zabawy ograniczony. Prowadzący zwraca uwagę na bezpieczeństwo.

Ustawienie w szeregu, uczniowie poruszają się wzdłuż sali gimnastycznej, zachowują bezpieczne odległości między sobą.

Reagują na sygnały prowadzącego

Krążenie piłki najpierw w prawą stronę, z powrotem w lewą.

RR proste w stawach łokciowych

Tułów prosty

Nie uginać NN w stawach kolanowych

Prowadzący zwraca uwagę na dokładność i poprawność

wykonywanych ćwiczeń.

Nogi proste w stawach kolanowych

Ćwiczenie wykonujemy P i LR

Piłka na parę. Po każdym podaniu piłki następuje zmiana w parach.

N-el koryguje błędy, zwraca uwagę na bezpieczeństwo podczas ćwiczeń, zwraca uwagę, by uczniowie w trakcie kozłowania starali się nie kierować wzroku na piłkę tylko przed siebie

Uczniowie pomagają w rozłożeniu przyborów.

Jedna piłka na rząd. Zaznaczenie kredą linii startu. Drużyna która jako pierwsza ukończy zadanie wygrywa

Dwie piłki i jedna obręcz na rząd. Nie wolno upuścić obręczy ani rozłączyć się ze swoim partnerem.

Uczniowie pomagają w zebraniu przyborów,

rozdaniu narzutek,

Niedozwolone jest bieganie z piłką, faulowanie przeciwnika. Prowadzący sędziuje grę, czuwa nad bezpieczeństwem uczniów

Zachowanie bezpiecznych odległości między ćwiczącymi.

Zwracać uwagę na to aby uczniowie odrywali od podłoża klatkę piersiową.

Napiąć mięśnie pośladkowe

Podsumowanie lekcji. Wyróżnienie osób najbardziej aktywnych


