Konspekt z mini piłki ręcznej
Temat: Gry i zabawy przygotowawcze do mini piłki ręcznej.
Cele główne lekcji:
Umiejętności:
kozłowanie w marszu
trafianie do celu
„kto dalej”
Psychomotoryczność: kształtowanie zręczności, celności rzutów i orientacji przestrzennej
Wiadomości: Organizacja zabaw
Wychowawcze: bezpieczne wykonywanie ćwiczeń
Miejsce zajęć: sala gimnastyczna
Pomoce: piłki, szarfy, chorągiewki, pudełka
Data 16.09.2003
Klasa II b
Tok lekcji |
Zadania szczegółowe |
Czas |
Uwagi org. |
Część I 1. Organizacja lekcji 2. Zabawa ożywiająca
3. Ćw. RR
4. Ćw. NN
5. Ćw. T. strz. 6. Ćw. szyi 7. Ćw. T. czoł. 8. Ćw. m. brzucha 9. Ćw. m. grzbietu 10. Ćw. sk. Część II główna 1. zabawa orientacyjno- porządkowa
2. Gra bieżna
3. Gra rzutna |
- zbiórka, powitanie, sprawdzenie gotowości do zajęć, podanie zadań lekcji.
- „Berek ranny”- berek łapie, osoba złapana staje się berkiem i łapie trzyma się za miejsce dotknięte „zranione” - odbijanie piłki o podłoże z jednoczesnym ruchem ręki - odbicia L, P udem (kolanem) p. w górę i chwyt
- rozkrok, skłon do przodu, RR między NN. Podrzucić piłkę między NN na plecy stać - rozkrok, RR na biodra, skłony i skręty głowy - rozkrok RR w górę trzymają p. i skłony boczne T.
- siad prosty, piłka położona na stopach. Podrzucić piłkę do góry i chwycić oburącz - leżenie przodem RR przed sobą trzymają p., skłon T. w tył - wytrzymanie - przeskoki obunóż przez piłkę
- „Skąd słychać gwizdek”- dzieci zasłaniają oczy dłońmi. Na gwizdek poruszają się w stronę sygnału. Prowadzący wtedy cicho zmienia miejsce i wtedy gwiżdże. - „Kozłowanie piłki w rzędach”- z czterech grup tworzymy podgrupy, które ustawiają się naprzeciw siebie. Prowadzenie p. kozłowaniem do partnera z przeciwnej str. kozł. L i P ręką. Wygrywa ten zespół, który powróci na swoje miejsce poprzednie - „Piłka w kole”- 2 p. ręczne. Duże koło, odliczanie do dwóch. Na sygnał jedynki podają p. po obw. do jedynek, dwójki to samo ale rozp. po przeciwnej str. koła, która piłka szybciej wróci. |
2 min
2 min
1 min
8 razy
6 razy
6 razy 8 razy
6 razy
30 s
8 razy
2 min
4 min
3 min |
Dwuszereg
Rozsypka
Rozsypka
Ćw. z piłkami
Rozsypka |
4. Gra rzutna
5. Gra
część III końcowa 1. czynności porządkowe 2. Ćw. usp.
3. Ćw. korekt. 4. Zakończenie zajęć |
- „Kto potrafi”- 4 rzędy i trafienia p. do pudełek. Wygrywa rząd który więcej trafi - „Kto dalej”- 2 drużyny, które ustawiają się w szeregach na środku boiska w odl. 10 kroków od siebie. W zespołach losujemy kolejność rzucających. Zaczyna nr 1 rzucając p. na stronę przeciwną. Jeden z graczy odrzuca ja z miejsca gdzie upadła, jak najdalej na pole przeciwnika. Rzuty wykonują gracze obu drużyn- kolejno
- uprzątnięcie sali z pomocy
- krótki marsz, uspokojenie oddechu - leżenie tyłem, NN ugięte, RR w bok, opieramy NN raz z jednej strony raz z drugiej, głęboko oddychamy - tzw. „koci grzbiet”
- zbiórka, pożegnanie |
3 min
10-12 min
1 min
2 min
1 min |
|
Prowadzący: Paweł Czyżowski