O szyby deszcz dzwoni... – jesienny koncert, pedagogika wszystko, Zintegrowane


Scenariusz zajęć zintegrowanych

ZAJĘCIA OTWATRE

OPRACOWANIE I REALIZACJA : Małgorzata Koper, Marta Kmieciak

MIEJSCE : Szkoła Podstawowa nr 22 w Płocku

KLASA : 3C

WYCHOWAWCA KLASY : mgr Ewa Rudowska

CZAS TRWANIA : 135 min

TEMAT BLOKU : W kręgu jesiennej muzyki

TEMAT DNIA : O szyby deszcz dzwoni... - jesienny koncert

Tematyka obserwowanych zajęć:

Rozmowa nauczyciela z uczniami o jesiennych nastrojach, pogodzie i zmianach w przyrodzie inspirowana muzyką Johanesa Brahmsa, Fryderyka Chopina oraz wierszami Jadwigi Hockuby „Jesienny zmierzch” oraz Teresy Chwastek - Latuszkowej „Wesoły parasol”. Tworzenie odpowiednich form gramatycznych czasowników. Ćwiczenia ruchowe - naśladowanie odgłosów jesieni. Rozwiązywanie zadań tekstowych dotyczących rozdzielności dzielenia względem dodawania.

Zakresy edukacji:

Cele operacyjne:

Dydaktyczne

Edukacja polonistyczna:

Edukacja matematyczna:

Edukacja muzyczna:

Edukacja plastyczna:

Edukacja przyrodniczo-społeczna:

złotą polską jesień i szarugi jesienne

Wychowawcze:

METODY AKTYWNOŚCI:

(wg R .Więckowskiego)

Informacyjne:

Heurystyczne:

FORMY AKTYWNOŚCI:

(wg R. Więckowskiego)

ŚRODKI DYDAKTYCZNE

(wg R. Więckowskiego)

Konwencjonalne:

Techniczne :

PRZEBIEG:

  1. CZĘŚĆ WSTĘPNA

    1. Czynności organizacyjno-porządkowe (powitanie, sprawdzenie przygotowania

do zajęć).

  1. CZĘŚĆ GŁÓWNA

    1. Wprowadzenie do tematu zajęć - rozwiązanie krzyżówki, o haśle:

„OBLICZA JESIENI”. (Załącznik 1)

2. Rozmowa na temat nastrojów jesiennych oraz zmian zachodzących w przyrodzie kierowana przez nauczyciela pytaniami:

Wypisanie na tablicy cech charakterystycznych jesieni ze względu na jej podział

na złotą polską jesień i szarugi jesienne.(Załącznik 2)

3. Ułożenie zdania z rozsypani sylabowej: „Jesienią są często deszczowe koncerty” (Załącznik 3) oraz wpisanie jego treści do zeszytu ćwiczeń. (C, ćw. 1 s. 91 - Załącznik 4)

4. Wysłuchanie utworów Johanesa Brahmsa i Fryderyka Chopina. Krótka rozmowa na temat odczuć towarzyszących dzieciom po ich wysłuchaniu. (Załącznik 5)

5. Głośne przeczytanie przez nauczyciela wierszy Jadwigi Hockuby „Jesienny zmierzch” oraz Teresy Chwastek - Latuszkowej „Wesoły parasol”. (Załącznik 6)

Wypowiedzi dzieci na temat nastrojów wywoływanych przez lekturę wierszy oraz

odpowiedzi uczniów na pytania nauczyciela:

Podsumowanie powyższych rozważań - wykonanie zadań w zeszycie ćwiczeń

(C, ćw. 2 s. 91 i ćw. 4 s. 92 - Załącznik 7)

6. Przypisanie wcześniej usłyszanych utworów muzycznych do wierszy ze względu na podobieństwo nastroju jaki wywołują.

7. Ćwiczenie relaksacyjne. Uczniowie naśladują nauczyciela w czasie zabawy:

„Wiatr, deszcz, burza”.

Nauczyciel przedstawia dzieciom zasady zabawy, w której pocieranie dłoni oznacza wiatr, uderzanie dłońmi o kolana symbolizuje padający deszcz, a tupanie nogami oznacza burzę.

8. Powtórzenie wiadomości o czasowniku:

  1. Rozwieszenie na tablicy plansz z czasownikami. Przyporządkowanie czasowników do odpowiednich nazw czasów. (Załącznik 8)

  2. Uzupełnienie tabeli odpowiednimi - brakującymi formami czasowników. (Karta pracy nr 1 - Załącznik 9)

10. Rozwiązywanie na tablicy przykładów na dzielenie liczb w zakresie 100

i sprawdzenie ich za pomocą mnożenia (Załącznik 10)

11. Wspólne rozwiązywanie zadań dotyczących rozdzielności dzielenia

względem dodawania.

  1. karta pracy nr 2,

  2. Cm, ćw. 3 s. 75. (Załącznik 11)

12. Utrwalenie czterech podstawowych działań w zakresie 100 - pokolorowanie obrazków według wyznaczonego kodu (Karta pracy nr 3 - Załącznik 12)

Wyodrębnienie spośród kolorów barw ciepłych i zimnych.

  1. CZĘŚĆ KOŃCOWA

    1. Zadanie i omówienie pracy domowej: (Załącznik 13)

- zakres podstawowy: ćw.5,6 s. 92, czytanie wierszy s. 60, 61 (C)

- dla chętnych: ćw. 3 s. 91 (P)

Edukacja matematyczna:

- zakres podstawowy: ćw. 4, 5, s. 75, (Cm)

- dla chętnych ćw. 2 str. 74. (Cm)

2. Podsumowanie zajęć:

    1. Przyznanie dyplomów w kształcie liścia za aktywność na zajęciach.

(Załącznik 14)

    1. Zakończenie zajęć i pożegnanie z dziećmi.

Karta pracy nr 1

Utwórz odpowiednią formę gramatyczną czasownika:

Czas przeszły

Czas teraźniejszy

Czas przyszły

…………………

pracuje

……………….

…………………

…………………

umyje

spał

…………………

………………..

…………………

uczy się

………………..

zerwał

………………….

……………….

…………………

słucha

………………..

…………………

………………..

narysuje

Karta pracy nr 2

Rozwiąż zadanie:

Kasia podczas jesiennego spaceru zebrała 32 kasztany i 16 żołędzi. Po powrocie do domu podzieliła je po tyle samo pomiędzy 8 dzieci.

Ile żołędzi i kasztanów razem przypadało na każde dziecko?

Rozwiązanie 1:

Rozwiązanie 2:

Rozwiązanie 3:

Odpowiedź:

6


