6. 03. 2009
SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWNIA FIZYCZNEGO
KLASA I B
Cele główne lekcji:
kształtowanie zwinności,
doskonalenie umiejętności czworakowania.
Umiejętności:
Berek „pająków”, „Lawina”- zabawa bieżna - kształtowanie zwinności.
„Piłka goni piłkę” - kształtowanie zwinności.
Psychomotoryczność:
Kształtowanie szybkości, szybkiej reakcji na sygnały wzrokowe i słuchowe, szybkiej reakcji na przedmioty będące w ruchu.
Wiadomości:
znajomość nowych zabaw i ćwiczeń
Wychowawczy:
Zachowanie bezpieczeństwa podczas zabaw. Przestrzegani reguł zabaw. Zdrowa rywalizacja
Metody:
zabawa klasyczna
zabawa zadaniowa
opowieści ruchowe
Pomoce:
Szarfy, 2 piłki gumowe, 2 woreczki, 2 pachołki
Przebieg:
I CZĘŚĆ -wstępna
Organizacja (3 min.)- Zbiórka w szeregu, korekta postawy, podanie zadań lekcji
Zabawa ożywiająca (5 min.)
„Ogonki” Każdy z ćwiczących wkłada szarfłe z tyłu spodenek. Uczniowie rozbiegają się po sali w różnych kierunkach. Zadaniem z każdego ucznia jest zebranie jak największej liczby szarf. Uczestnik, który traci szarfę odpada z zabawy.
„ Dzień i noc” Uczniowie dobierają się w pary. Jedna osoba to DZIEŃ, druga NOC. Osoby oznaczone hasłem NOC ustawiają się w szeregu tyłem do oznaczonych hasłem DZIEŃ w odległości 2 m. Na sygnał: DZIEŃ ucieka a NOC goni, na sygnał NOC odwrotnie.
Ćwiczenia kształtujące (10 min.):
Stanie w rozkroku
krążenie głowy, tułowia
skłony do PN i LN skłony do sufitu i do podłogi
Stanie w rozsypce:
szarfa trzymana oburącz - zataczanie kół przed sobą, nad sobą, z prawej strony, z lewej strony,
szarfa trzymana oburącz - skłony boczne, skłony w przód z pogłębieniem,
siad skrzyżny - położenie szarfy jak najdalej za sobą, podniesienie szarfy drugą ręką,
szarfa ułożona w kształcie koła na podłodze - czworakowanie wokół szarfy, na sygnał w środku koci grzbiet,
ustawienie w dwójkach tyłem do siebie, wymiana szarf dołem - między nogami i górą - ponad głową,
marsz po obwodzie boiska z wysokim unoszeniem kolan - szarfa trzymana oburącz przed sobą,
marsz po boisku, szarfy ułożone na podłodze w kształcie kół, na sygnał uczniowie wskakują do dowolnego koła, a potem znowu maszerują.
II CZĘŚĆ - główna
Zabawy bieżne ( 8 min.)
„Berek pająków” - w parach, uciekającego dotykamy tylko nogą.
„Lawina” - uczeń oznaczony szarfą stara się schwycić inne dzieci uciekające w różnych kierunkach. Dotknięty uczestnik wkłada szarfę i pomaga chwytać pozostałych uczestników trzymając się za ręce. Liczba chwytających zwiększa się jak lawina. Przy powtórzeniu zabawy zaczyna ją ostatni schwytany.
Podanie piłki (4 min.)
„Piłka goni piłkę” Dzieci siedzą w kole, w siadzie skrzyżnym, ręce z tyłu, łopatki ściągnięte. Dwoje dzieci trzyma za plecami piłki. Na hasło piłki są przekazywane z rąk do rąk. Jeśli piłka dogoni pierwszą, zmieniamy kierunek podawania.
Wyścigi rzędów (10 min.)
Pozycja wyjściowa - siad skrzyżny w dwóch rzędach. Podania piłki oburącz nad głowami. Ostatni przybiega do przodu. Rząd, w którym zawodnicy szybciej przekazali piłkę - zwycięża.
Szybki bieg do pachołka i powrót. Należy zwrócić uwagę by kolejny uczeń startował dopiero po powrocie poprzedniego zawodnika.
„Zanieś piłkę” - zawodnik biegnie z piłką do pachołka, gdzie ją zostawia w wyznaczonym miejscu i wraca. Następny uczestnik biegnie do piłki, zabiera ją i przynosi do zespołu przekazując kolejnej osobie.
„Toczenie piłki” - zawodnik toczy piłkę do pachołka i z powrotem, po czym przekazuje piłkę następnemu uczestnikowi, który startuje i powtarza ćwiczenie.
„ Wyścigi pająków” - zawodnicy startują w podporze tyłem z piłką umieszczoną na sobie. Dobiegają w takiej pozycji do pachołka, po czym powstają i powracają do zespołu układając piłkę następnemu uczestnikowi.
III CZĘŚĆ - końcowa
Zabawa uspakajająca (3 min.)
„Figury geometryczne” Zespoły układają dowolną figurę geometryczną ze wszystkich dzieci. Wygrywa ta drużyna, która ułoży szybciej i bardziej pomysłowo.
Ćwiczenia oddechowe (1 min.)
Siad klęczny - wdech nosem, przejście do ukłonu japońskiego - wydech.
Podsumowanie lekcji (1 min.):
Czego dzisiaj się nauczyłyście?
Co Wam się najbardziej podobało?