Dziewczynka z zapałkami, Scenariusze lekcja język polski klasa IV


Scenariusz lekcji dla klasy IV szkoły podstawowej.

Czas zajęć: 2 godz. lekcyjne

Temat: Wyrażamy żal i współczucie dla „Dziewczynki z zapałkami” z baśni H. CH.

Andersena.

1)Cele nauczania:

a) cele główne:

- zapoznanie ucznia z tekstem

- zapoznanie ucznia z gatunkiem baśni

- rozmowa o emocjach i uczuciach

b)cele operacyjne:

- uczeń zapoznaje się z treścią baśni

- uczeń opisuje emocje towarzyszące mu przy czytaniu baśni

- uczeń odszukuje co to jest baśń i wyodrębnia jej cechy

- uczeń streszcza baśń i układa jej plan

- uczeń odnajduje, w baśni, odpowiedzi na pytania zadane przez nauczyciela

- uczeń opisuje główną bohaterkę baśni

- uczeń zapisuje krótką notatkę podaną przez nauczyciela

- uczeń określa ile marzeń miała bohaterka baśni

- uczeń wymyśla tytuł dla każdego marzenia dziewczynki

- uczeń formułuje pouczenie wypływające z baśni

2)Metody:

a)rozsypanka - plan baśni

b)akrostych - WSPÓŁCZUCIE

c)praca w grupach - uczniowie wymyślają tytuły dla marzeń dziewczynki

d)karteczka z pytaniami:

- co odczuwasz czytając bajkę?

- czego dziewczynce brakowało najbardziej?

- co okazywał babcia dziecku?

- o czym dziewczynka marzyła?

e)rysunek - przedstawienie jednego z marzeń dziewczynki

3)Formy pracy:

- indywidualna

- grupowa jednolita

4)Środki dydaktyczne - podręcznik, słownik, karteczki

5)Tok lekcji:

a) ogniwo wstępne:

- czynności organizacyjne - sprawdzenie listy obecności

- zapisanie tematu

b) ogniwo właściwe:

- uczniowie odczytują na głos treśc baśni

- uczniowie opisują swoje emocje, towarzyszące im przy odczytywaniu baśni

- akrostych - uczniowie zapisują wyrazy pokrewne do wyrazu WSPÓŁCZUCIE

- uczniowie wyszukują w słowniku definicję baśni i zapisują ją w zeszycie

- praca z tekstem - uczniowie streszczają baśń i układają jej plan z rozsypanki danej

przez nauczyciela, następnie odpowiadają na pytania zadane przez nauczyciela,

wyszukując odpowiednich informacji w tekście

- uczniowie opisują główną bohaterkę baśni

- nauczyciel podaje krótką notatkę podsumowującą dotychczasową pracę, którą

uczniowie zapisują w zeszycie

- praca z tekstem - uczniowie określają ile marzeń miała dziewczynka

- praca w grupach - 4 grupy - uczniowie wymyślają tytuły do poszczególnych marzeń

dziewczynki

- uczniowie zapisują wszystkie tytuły, wymyślone przez poszczególne grupy

- uczniowie rysują wybrane marzenie

c) ogniwo końcowe:

- podsumowanie - uczniowie odpowiadają na pytania, które nauczyciel dał im na

oddzielnych karteczkach

- uczniowie formułują pouczenie wypływające z treści utworu i zapisują go w zeszycie


