SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE I.
TEMAT BLOKU: Moja rodzina.
TEMAT DNIA: Mój tata. Zapoznanie dzieci z literą „t” małą i „T” wielką. Wykonanie „modnych krawatów”.
ZAPIS W DZIENNIKU: Zapoznanie dzieci z literą „t” małą i „T” wielką. Wykonanie „modnego krawata” dla taty.
CEL OGÓLNY: Poznanie litery „t” małej i „T” wielkiej, kształtowanie pojęć litera, głoska.
CELE OPERACYJNE: uczeń:
wypowiada się na temat swojego taty,
zna literę „t” małą i „T” wielką,
pokaże literę „t” w zabawie ruchowej,
wykonuje „modny krawat” dla taty.
METODY:
słowna - rozmowa
oglądowa - dzieci oglądają rysunek taty przedstawiony przez nauczycielkę, oglądają demonstrowane przez nauczyciela litery: „t” małą i „T” wielką.
praktycznego działania - bierze czynny udział w zabawie ruchowej, wykonuje modny krawat dla taty.
FORMY ORGANIZACYJNE:
indywidualna jednolita
zbiorowa jednolita
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
J. Białobrzeska „Od A do Z” - Ćwiczenia
Rysunek przedstawiający tatę
Cegiełki białe, czerwone i niebieskie
Litery do demonstracji
Materiały potrzebne do wykonania krawatów m. in. materiały, wycinanki, klej, nożyczki itp.
PRZEBIEG:
CZĘŚĆ WSTĘPNA
Nauczyciel zaprasza wszystkie dzieci na dywan (dzieci siadają w kręgu), po czym na środku kładzie ilustracje przedstawiającą tatę. Każdy z uczniów ma za zadanie wypowiedzieć się na temat swojego taty, jakie słowa i wyrażenia kojarzą im się z nim. (pomaga mamie, gra ze mną w piłkę itp.).
CZĘŚĆ WŁAŚCIWA
wyodrębnienie wyrazu podstawowego „tata”,
wszyscy uczniowie głośno powtarzają wyraz „tata”, po czym wracają do swoich ławek,
uczniowie wyklaskują z ilu sylab składa się wyraz „tata” (ta-ta),
jedna osoba dzieli wyraz „tata” na głoski (t-a-t-a), po czym robi to cała klasa,
dzielimy wyraz na spółgłoski i samogłoski ( na samogłoski klaszczemy tzn. ręce są blisko siebie; na spółgłoski ręce są „otwarte”, lub podkładamy rękę pod brodę i jeżeli broda dotknie do ręki to jest to samogłoska, a jeżeli nie to jest to spółgłoska),
wybieramy jednego ucznia i prosimy go aby ułożył na tablicy model wyrazu z białych nakrywek (reszta uczniów robi to na swojej ławce),
kolejnym zadaniem jest przy pomocy czerwonych i niebieskich kwadracików zaznaczyć samogłoski i spółgłoski w tym wyrazie,
następnie prosimy innego ucznia aby zastąpił białe nakrywki znanymi literami,
a a
nauczyciel pokazuje uczniom nową literę (drukowaną) małą „t” i pytamy:
z czym kojarzy się wam ta litera?
Do czego jest podobna?
zastępujemy pozostałe białe nakrywki małą literą „t”,
t a t a
wszyscy razem odczytują ten wyraz,
ponownie dzielimy wyraz na sylaby (ta-ta),
pokazujemy dzieciom nową literę (drukowaną) wielką „T” i ponownie pytamy:
z czym kojarzy się wam ta litera?
Do czego jest podobna?
Jakie wyrazy zaczynają się na wielką literę „T”? Podajcie takie wyrazy: Tomek, Tola itp.
ponownie odczytujemy wyraz,
pytamy uczniów: Jakie litery dzisiaj poznaliśmy?
zabawa ruchowa „Litera T”
Dzieci dobierają się parami, i biegają po całej sali. Na sygnał nauczyciela dzieci na dywanie układają z ciał kształt litery T.
następuje pokaz pisanej litery małej „t” i wielkiej „T”,
nauczyciel podaje schemat i dzieci „piszą” tę literę w powietrzu, na plecach u kolegi/koleżanki, palcem na ławce itp.
t - kreska w dół, zakręcamy w prawo i kawałeczek do góry, następnie robimy kreskę w bok kawałeczek od góry naszej litery.
T - zaczynamy od małego „zawijaska”, kreska w bok, następnie od środka tej kreski robimy laseczkę w dół i zakręcamy w lewo kawałeczek do góry.
każdy uczeń otrzymuje od nauczyciela kartkę (czystą) i próbuje napisać 5 małych i 5 wielkich liter „t”,
wyjaśniamy zapisu litery w zeszycie
zapis litery w kartach pracy ( karta nr 1 ),
wykonanie ćwiczenia :
POLECENIE: Ułóż i zapisz wyraz utworzony z pierwszych liter nazw rysunków. (ćw. str.12),
wykonanie karty pracy nr 3,
c) CZĘŚĆ KOŃCOWA
uczniowie wykonują modne krawaty z różnych materiałów ( wycinanki, kredki, ścinki materiałów)
KARTA PRACY NR 2
Ćwiczenie strona 12.
POLECENIE: Ułóż i zapisz wyraz utworzony z pierwszych liter nazw rysunków. (ćw. str.12),