KONSPEKT ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH
Szkoła Podstawowa
TEMAT: Rozwijanie wyobraźni, fantazji i ekspresji twórczej - wykonanie obrazków 3D z płyt CD.
Cele zajęć:
- zapoznanie dzieci z nową techniką - wykonanie obrazków 3D na płytach CD
- kształtowanie sprawności manualnej
- ćwiczenie myślenia logicznego
- rozwijanie wyobraźni, fantazji i ekspresji twórczej
- zachęcenie do tworzenia oryginalnych prac
- ukazanie, że piękny i pomysłowy obrazek można wykonać z przedmiotów codziennego użytku
- umożliwienie dzieciom odczucia satysfakcji z dobrze wykonanego
- zachęcenie dzieci do aktywności
- zwrócenie uwagi na estetykę wykonania
- kształtowanie spostrzegawczości
- usprawnianie percepcji wzrokowo - ruchowej
Metody pracy:
Podająca (rozmowa, pogadanka)
Słowno - oglądowa (przedstawienie gotowego obrazka oraz sposobu wykonania)
Praktyczna (wykonanie obrazków przez dzieci)
Formy pracy:
Zespołowa
Indywidualna
Środki dydaktyczne:
Blok techniczny, kolorowy papier, stare płyty CD, rzepy, klej, nożyczki, wycinki z gazet.
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne
- pogadanka, rozmowa z uczniami na temat tego, z czego możemy wykonać obrazki
- zachęcenie uczniów do podawania przykładów
- usprawnienie myślenia logicznego: pokazanie wycinków z gazet i zapytanie, czy można wykonać z nich obrazek (rozwinięcie tematu), następnie pokazanie płyty CD - zadanie tego samego pytania
- rozmowa z dziećmi na temat tego, co to jest trójwymiarowość, wyjaśnienie pojęcia
2. Przedstawienie pomysłu
- prezentacja gotowego obrazka
- zapoznanie uczniów ze sposobem wykonania obrazka
3. Zajęcia praktyczne
- dzieci oglądają wycinki z gazet i wybierają elementy do swoich obrazków; poszczególne elementy powinny stanowić logiczną całość lub tematykę (jeżeli uczniowie mają problemy z wyborem odpowiednich części, nauczyciel naprowadza)
- rozdanie płyt CD, brystolu
- dzieci naklejają poszczególne elementy na brystol, aby wzmocnić wycinki z gazet, a następnie wycinają, dokładnie po konturach
- uczniowie podklejają przy pomocy nauczyciela spód płyty CD
- podklejone i wycięte części obrazka, dzieci układają na stolikach w taki sposób, jak mają być naklejone na płycie
- nauczyciel rozdaje uczniom również małe rzepy, służące do przyczepienia poszczególnych elementów do śliskiej powierzchni płyty CD
- nauczyciel zwraca uwagę, że zaczynamy naklejać od części, która znajduje się na samym spodzie, a kończymy na tej, która jest na górze obrazka
- ponieważ górne warstwy wymagają dokładnego oznaczenia miejsc, w których będą rzepy, nauczyciel pomaga uczniom
W czasie zajęć praktycznych uczniowie opowiadają dlaczego wybrali takie, a nie inne wycinki z gazet. Nauczyciel zachęca do zbierania starych czy popsutych płyt CD i wykonywania obrazków w domu, podpowiada, że taki obrazek może być pięknym i oryginalnym prezentem dla kogoś bliskiego. Uświadomienie dzieciom, że obrazki takie można wykonywać również okolicznościowe, z napisami np. na Dzień Matki, Boże Narodzenie, Wielkanoc. Uczniowie proponują, co na takich okolicznościowych obrazkach może się znaleźć.
5. Podsumowanie
- prezentacje gotowych obrazków
- rozmowa z uczniami o tym, czy bardziej im się podobają tradycyjne obrazki czy te przez nich wykonane- 3D
- podziękowanie