Doskonalenie czytania – list od Kasi, scenariusze, edukacja polonistycza


CZĘŚĆ STATYCZNA:

  1. Data: 28.04.2008

  2. Prowadzący:

  3. Grupa wiekowa: 6 - latki

  4. Zagadnienia:
    - Kojarzenie głosek z odpowiednimi literami
    - Układanie z liter alfabetu ruchomego i odczytywanie odpowiednio dobranych wyrazów

  5. Temat: Doskonalenie czytania - list od Kasi

  6. Cele zajęć:
    - rozpoznaje i nazywa litery drukowane małe
    - układa z liter drukowanych wyrazy jako podpisy do obrazka
    - dopasowuje podpisy od obrazków w postaci wyrazów i prostych zdań
    - układa wyrazy 2 i 3 sylabowe z rozsypanki i odczytuje je.

  7. Metody pracy:
    - słowne: rebusy, instrukcje
    - oglądowe: pokaz
    -praktycznego działania: metoda ćwiczeń

  8. Forma pracy: indywidualna, zbiorowa

  9. Środki dydaktyczne: kwiaty z sylabami, listy, karty pracy, muzyka, kapelusz, litery, zdania, obrazki, wyrazy

  10. Literatura:
    - C. Cyrański, M. Kwaśniewska, Moje Przedszkole program wychowania przedszkolnego, DKW - 4013 - 3/01, Kielce 2003
    - A. Kilm - Klimaszewska, Pedagogika przedszkolna, Warszawa 2002

- Doman G., Doman J., Jak nauczyć małe dziecko czytać, Bydgoszcz 1992

- Kamińska K., Nauka czytania dzieci w wieku przedszkolnym, Warszawa 1999


CZĘŚĆ DYNAMICZNA:

Tok zajęć

Czynności nauczyciela

Czynności dzieci

Uwagi

1. Czynności organizacyjno - porządkowe.

- nauczyciel wita się z dziećmi

Dzieci witają się z nauczycielem

2. Wprowadzenie
w temat zajęć.

nauczyciel poleca:
- proszę odsłoń chmurki
- Zosia odczytaj litery
- ułóż z odczytanych liter wyraz
- nauczyciel odczytuje list od Kasi



- s, l, t, i
- list

3. Uświadomienie celu zajęć.

- o co poprosiła nas Kasia?
- dziś będziemy rozwiązywać zadania przesłane przez Kasię.

- o wykonanie zadań

4. Realizacja tematu - ćwiczenia w czytaniu.
a) ćwiczenia w rozpoznawaniu i nazywaniu liter.


b) dobieranie podpisów do obrazków.



c) układanie z sylab wyrazów.







d) rozwiązywanie rebusów.



- dzieci losują litery z kapelusza
- ułóż na tą literę wyraz
(b, p, d)

- nauczyciel rozdaje dzieciom obrazki i poleca: poszukajcie odpowiedniego podpisu do obrazka
(kura, balon, ul)
- nauczyciel rozkłada na podłodze kwiatki
- dzieci tańczą w rytm muzyki a gdy muzyka cichnie podnoszą kwiatki
- z sylab na odwrocie układają wspólnie nazwy kwiatów.
- nauczyciel rozdaje dzieciom rebusy składające się z obrazka i pary liter.





- balon , piłka , działka

- balon,

- kura

- ul



- fio, tu, pan, łek, li



- fiołek, tulipan

e) układanie wyrazów z liter jako podpisów do obrazków.



f) dobieranie zdań jako podpisów do obrazków.




g) karta pracy.

- nauczyciel rozdaje dzieciom obrazki i poleca:
- z podanych liter ułóżcie podpis do waszego obrazka
- nauczyciel rozdaje dzieciom po prostym zdaniu i poleca:
- umieśćcie swoje zdania pod odpowiednim obrazkiem.
- przeczytaj litery
- połącz litery w wyrazy
- odczytaj powstałe wyrazy.

6. Podsumowanie
i ocena pracy.

- co wam się dzisiaj podobało?
- jak myślicie jesteście gotowi do pójścia do szkoły?

- list, taniec z kwiatkami
- TAK


