SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Małgorzata Etmańska
Temat bloku: Sąsiedzi
Temat dnia: Poznajemy swoich sąsiadów
Zapis w dzienniku: Zabawa ratatatum. Swobodne wypowiedzi na temat swoich sąsiadów na podstawie swoich doświadczeń. Nauka piosenki „Sąsiedzi” z wykorzystaniem kodowana. Układanie pytań do sąsiada. Mierzenie wagi i wzrostu - porównywanie różnicowe o ile cięższa, o ile lżejsza, o ile wyższa, o ile niższa. Ustalenie daty urodzenia swojego sąsiada. Ustalenie kto jest starszy a kto młodszy. Wykonanie portretu swojego sąsiada dowolną techniką.
Cel ogólny: Kształtowanie właściwej postawy względem sąsiada z klasy.
Cele operacyjne:
Uczeń:
nauczy się i zaśpiewa piosenkę;
przeprowadzi wywiad z sąsiadem;
zmierzy się oraz zważy;
ustali kto jest młodszy, kto starszy, kto wyższy, kto niższy, kto cięższy, kto lżejszy;
ustali datę urodzenia swoją oraz swoich sąsiadów;
wykona portret sąsiada dowolną techniką.
Metody:
problemowa (wywiad);
praktyczna;
podająca (rozmowa);
Formy:
indywidualna;
grupowa;
zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
karty pracy;
kartki papieru, ołówki, pisaki, kredki, farby, węgiel, ołówki;
waga i miarka;
płatki kwiatów tektury;
gry planszowe, puzzle, rebusy;
kalendarzyki;
Tekst piosenki;
Czyste kartki;
Polecenia na stoliki.
Aranżacja sali:
5 kącików:
zabaw;
przyrodniczy;
plastyczny;
matematyczny;
polonistyczny.
Tok zajęć:
FAZA ORIENTACJI
Przywitanie się z uczniami.
Prezentacja kącików znajdujących się w sali.
Zabawa ratatatum. Dzieci siadają w kręgu na dywanie. Nauczyciel mówi: „Kto jest twoim sąsiadem z prawej/lewej strony ratatatum.”
Ustalenie tematu zajęć.
- „Co jest tematem naszych zajęć?”
FAZA DIAGNOZOWANIA WIEDZY
Burza mózgów. Nauczyciel zadaje pytania:
Dlaczego warto mieć sąsiadów?
Jak wygląda sąsiedztwo w klasie?
Jacy są twoi sąsiedzi?
Jaki powinien być sąsiad?
Nauka piosenki pt.: „Sąsiedzi”. Nauka za pomocą kodów.
P - ręka prawa w górę
L - ręka lew w górę
R - obie ręce w górę
Np.
P L R
Naokoło wciąż wędrują
R L
Wszystkich wypytują
P P L P P R
Czy pan rad, czy pani rada
L P R
Ze swojego sąsiada.
Nauczyciel rozrzuca pocięte kartki, które zastępują puzzle. Zadaniem wybranych przez nauczyciela dzieci jest ułożenie puzzli.
„Przyniosłam dziś puzzle. Spróbujcie je teraz ułożyć.”
Jak dobrze mieć sąsiada,
Jak dobrze mieć sąsiada.
On wiosna się uśmiechnie,
Jesienią zagada.
Nauczyciel wyjaśnia zasady pracy na dzisiejszych zajęciach:
są 4 kąciki przy których będziemy pracować. Piąty kącik to kącik zabaw i mogą znajdować się przy ni tylko te osoby, które wykonały już swoje zadania;
na każdym stanowisku są płatki tekturowe. Po wykonaniu zadań w kąciku należy zabrać dla siebie jeden płatek.
Na każdym stoliku stoi polecenie co należy w tym kąciku wykonać
FAZA RESTRUKTURYZACJI WIEDZY
Podział dzieci na grupy ze wzglądu na rozdane karty. (karo, serce, pik, krzyż). Przypomnienie zasad pracy w grupie, wybranie lidera.
Uczniowie udają się do wyznaczonych przez nauczyciela kącików. Ruch na dzisiejszych zajęciach będzie przebiegał wg ruchu wskazówek zegara.
Kącik polonistyczny
POLECENIA: 1. Odczytaj hasło.
2. Ułóż pytania do kolegi, niech on udzieli ci odpowiedzi.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: płatki „JE”, kartki papieru, polecenia na stolik.
Kącik matematyczny
POLECENIA: 1. Zmierzcie swój wzrost i wagę. Dane zapiszcie w tabeli.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: płatki „STEM”, waga miarka, polecenie na stolik, karty pracy.
Przez porównanie ustalcie:
Kto jest wyższy od...
Kto jest niższy od...
IMIE |
WZROST |
WAGA |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Zaznacz kółkiem kto jest najwyższy.
Kącik środowiskowy
POLECENIE: 1. Korzystając z kalendarza ustal w jakim miesiącu urodzili się twoi sąsiedzi. Kto jest najstarszy, a kto najmłodszy. Wypełnij karty pracy.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: płatki „DO”, karty pracy, kalendarzyki.
W jakim miesiącu urodzili się twoi sąsiedzi
|
|
Styczeń
|
|
|
Luty
|
|
|
Marzec
|
|
|
Kwiecień
|
|
|
Maj
|
|
|
Czerwiec
|
|
|
Lipiec
|
|
|
Sierpień
|
|
|
Wrzesień
|
|
|
Październik
|
|
|
Listopad
|
|
|
Grudzień
|
Kto jest najstarszy a kto najmłodszy? Umieść w piktogramie.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Kącik plastyczny
POLECENIE: Wykonaj portret swojego sąsiad wybrana techniką (węgiel, farba, kredki, mazaki, ołówek).
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: płatek „BRY”, kredki, ołówki, węgiel, farby, mazaki, kartki
papieru.
FAZA EWALUACJI
Dzieci siadają w kle na dywanie. Na podłodze układają ze swoich zebranych płatków kwiatka. Jest na nim napisane „JESTEM DOBRY”. Chwytają się za ręce i wypowiadają hasło, natężając siłę jego wypowiadania.
Wręczenie sąsiadom namalowanych portretów.
Podsumowanie zajęć.
Co wam się najbardziej podobało?
Czego dowiedzieliście się o swoich sąsiadach?
Co było dla was najtrudniejsze do wykonania, a z czym nie mieliście kłopotów?