Konspekt zajŕ©, Studia, Prezentacje, Qiuz ortografia


Konspekt zajęć

Temat: Ortografia - powtórzenie zasad pisowni wyrazów z „ u” i „ó”.

1.Cele operacyjne:

- uczeń zna zasady pisowni wyrazów z „u” i „ó”,

- uczeń wie, że „u” piszemy w zakończeniach rzeczowników na : „un”, „unek”, „uchna”, „uszka”,” uszek”, „uch”, „us”, „usia”,

- uczeń wie, że „u” piszemy w czasownikach zakończonych na : „ Uj”, „ujesz”, „uje”,

- uczeń wie, że „ó” piszemy gdy wymienia się na : „o” , „e”, „a”, np. stół - stoły,

- uczeń wie, że „ó” piszemy w wyrazach zakończonych na „- ów”, np. lasów, chłopców, „ówka”, np. pocztówka, „ówna”, np. Klarówna,

- uczeń zna wyjątki , gdzie w końcówce „ówka” piszemy „u”: skuwka, zasuwka, wsuwka,

- uczeń wie, że „ó” piszemy na początku wyrazów, tj. ósemka, ósmy, ów, ówczesny, ówcześnie, ówdzie,

- uczeń zapamiętuje zdania z wyrazami z „ó” i „u” i potrafi je bezbłędnie napisać.

2. Poziom klasy: II klasa

3. Metody nauczania:

- podająca - pogadanka,

- dyktando,

- ćwiczenia doskonalące pisownię wyrazów z „ó” i „u”,

- zagadki multimedialne na tablicę interaktywną.

4. Środki dydaktyczne:

- komputer dla każdego dziecka,

- kartki z wyrazami,

- tablica interaktywna.

5. Czas trwania: 45 minut

Tok zajęć

Czynności nauczyciela

Czynności ucznia

Osiągnięcia ucznia

Czas trwania

1.Wprowadzenie

Rozmowa przypominająca zasady pisowni wyrazów z „ó” i „u”.

Nauczyciel zadaje pytania dot. Pisowni wyrazów z „ó” i „u”:

W jakich zakończeniach rzeczowników piszemy „u”?,

W jakich zakończeniach czasowników piszemy „u”?,

Na jakie samogłoski wymienia się „ó”?,

W jakich zakończeniach wyrazów piszemy „ó”?

Jakie są wyjątki w pisowni?

Uczeń odpowiada na pytania nauczyciela.

W zakończeniach na : „un”, „unek”, „uchna”, „uszka”,” uszek”, „uch”, „us”, „usia”.

W zakończeniach

na : „ Uj”, „ujesz”, „uje”.

Wymienia się na : „o” , „e”, „a”.

W zakończeniach: „ów”, „ówka”, „ówna”.

Skuwka, zasuwka, wsuwka.

- uczeń zna zasady pisowni wyrazów z „u” i „ó”,

- uczeń wie, że „u” piszemy w zakończeniach rzeczowników na : „un”, „unek”, „uchna”, „uszka”,” uszek”, „uch”, „us”, „usia”,

- uczeń wie, że „u” piszemy w czasownikach zakończonych na : „ Uj”, „ujesz”, „uje”,

- uczeń wie, że „ó” piszemy gdy wymienia się na : „o” , „e”, „a”, np. stół - stoły,

- uczeń wie, że „ó” piszemy w wyrazach zakończonych na „- ów”, np. lasów, chłopców, „ówka”, np. pocztówka, „ówna”, np. Klarówna,

- uczeń zna wyjątki , gdzie w końcówce „ówka” piszemy „u”: skuwka, zasuwka, wsuwka,

- uczeń wie, że „ó” piszemy na początku wyrazów, tj. ósemka, ósmy, ów, ówczesny, ówcześnie, ówdzie.

10 min.

2.Rozwinięcie

Dyktando z „ó” i „u”.

Ćwiczenia doskonalące pisownię wyrazów z „ó” i „u”,

Nauczyciel dyktuje dyktando.

Wesol(u)tka J(u)stynka rysowała szlaczki w notesik(u). Kreśliła d(u)że k(ó)łka i kwadraty. Czasem były to pętelki l(u)b r(ó)żnej dł(u)gości kreseczki. Potem,gdy nabrała większej wprawy, tworzyła z nich piękne prace. Ozdabiała nimi prostokąt, kt(ó)ry narysowała na d(u)żej kartce z blok(u). Dobierała r(ó)żne barwy. Zestawiała ze sobą r(ó)że i brązy. Gdzieniegdzie malowała na ż(ó)łto i na pomarańczowo cieni(u)tkie zawijasy.

Nauczyciel rozdaje kartki z wyrazami, w których brakuje liter „ó” lub „u”.

Pomóżcie Zuzi

Zuzia, malutka jaszczurka, wybiera się w daleką podróż. Chce zabrać ze sobą walizkę, do której włoży przydatne rzeczy. Może jednak zabrać tylko te, które w swojej nazwie mają ó. Zadaniem uczniów jest ustalenie, jakie rzeczy może zabrać Zuzia. (Wyrazy znajdują się na karteczkach przepiętych do tablicy. Uczniowie ustalają pisownię poszczególnych wyrazów, uzupełniają je  i wkładają  wyrazy z ó do torebki).

- r…żowa bluzka

- sp…dnica

- kom…rka

- kosz…la

- kapel…sz

- szczoteczka do zęb…w

- oł…wek

- b…ty

- k…rtka

- pi…ro

- dł…gopis

- ż…łte spodnie

Uczeń pisze dyktando pamiętając o poprawnej pisowni.

Uczeń ma poprawnie uzupełnić luki w wyrazach.

- uczeń zapamiętuje zdania z wyrazami z „ó” i „u” i potrafi je bezbłędnie napisać.

- uczeń potrafi obsługiwać Notatnik i program MC Word

- uczeń utrwala zasady pisowni „ó” i „u” poprzez uzupełnianie wyrazów.

20 min.

3. Podsumowanie

Zagadki multimedialne na tablicę interaktywną.

Nauczyciel włącza prezentację, w której są zagadki dotyczące wyrazów z „ó” i „u”.

Ogrodowa - w ogrodzie.                                   Dzika - woli pole.                                           Nie gryzie, nie bodzie,                                       

Ale wbija kolec. (róża)            

 

Liżesz go, jak kotek.

W czystej dłoni trzymasz.

A ten mały przysmak

zimę przypomina. (lód)

 

Czarna strzała- muchy łapie.                               

Lepi gniazdo przy okapie.                                    

Jeśli nagle obniża loty                                          

- przyjdą chmury, przyjdą słoty. (jaskółka)

 

Chcesz popływać po jeziorze?

Z wiatrem iść w zawody możesz.

Gdy ma żagiel albo wiosła,

będzie cię po fali niosła. (łódka)

      

Długi jak jaszczurka                                 w zielonej koszuli.                                       Nie lubi się wspinać,                                     do ziemi się tuli. (ogórek)            

 

Kopią ją w kopalni

a kupują w sklepie.

Z nią każda potrawa

smakuje nam lepiej. (sól)

Ma gruby brzuszek i ogonek mały. Będzie z niego pewnie barszczyk doskonały. (burak)

Pszczółki do mnie zaglądają, gdyż swój domek tutaj mają. (ul)

Wszyscy pięknie w nim śpiewają, szeroko buzie otwierają. 

Jedna dziewczynka, a każdy inaczej ją nazwie:

pani w szkole powie-uczennica,

Ania z ławki-przyjaciółka,

Kasia z podwórka-koleżanka,

brat Maciek-siostra,

a mama powie -“To jest moja .....................  ”.

Wysoko ku niebu sięga,

jej szczyt tonie w chmurach,

możesz się na nią wspinać.

Czy wiesz co to? 

Siedzi na tronie w złotej koronie.

Co to jest?

Pisze wszystko, co rozkażesz,

a gdy źle-to gumką zmażesz?

Bardzo lubię orzechy, mam rude futerko.

Ogonkiem się przykrywam jak  ciepłą kołderką.

Uczeń rozwiązuje zadania na tablicy interaktywnej w formie zagadkowej.

Odpowiedzi ucznia to:

Róża, lód, jaskółka, łódka, ogórek, sól, burak, ul, chór, córka, góra, król, ołówek, wiewiórka,

- uczeń potrafi rozpoznać poprawną pisownię wyrazu.

- uczeń potrafi rozwiązać poprawnie zagadki.

15min.

Załączniki:

Prezentacja - zagadki multimedialne, kartki z wyrazami, tablica interaktywna, Notatnik, MC Word.

Karolina Klara

Karolina Ueberfluss

Kasia Kostrubiec

Gr. ćw. 10
 

7


