wprowadzenie litery t, SEGREGACJA, scenariusze zajęć, SCENARIUSZE I KONSPEKTY


1. TEMAT BLOKU: Rodzina

2. TEMAT DNIA: Kocham swojego tatę - dzień pod znakiem litery t.

3. USYTUOWANIE TEAMTU W PODSTAWIE PROGRAMOWEJ:

- uczenie nawiązywani bliskiego, serdecznego kontaktu z innymi osobami,
- tworzenie okazji do pełnienia przez dziecko różnych ról w układach interpersonalnych, ze zwróce-
niem uwagi na rolę dziecka w rodzinie.

4. CELE OGÓLNE:

- budzenie potrzeby wiedzy o rodzinie jako wspólnocie ludzi sobie bliskich i wzajemnych relacjach
między nimi,

- zapoznanie z rolą ojca w domu i poznanie jego pracy zawodowej,

- budzenie postawy wzajemnej pomocy w wykonywaniu obowiązków domowych,

- zapoznanie z literą „t”, wielką i małą, drukowaną i pisaną,

- rozwijanie wyobraźni odtwórczej i sprawności manualnej dzieci.

5. CELE OPERACYJNE: dziecko

- słucha i rozumie sens utworów,

- wymieni członków swojej rodziny,

- opowie, co robi jego tata w domu i w pracy zawodowej,

- przeliczy elementy i dopasuje odpowiedni kartonik z cyfrą,

- opowie, w jaki sposób członkowie jego rodziny pomagają sobie w pracach domowych,

- naśladuje ruchem sposób wykonywania różnych prac domowych,

- wyodrębni w wyrazach głoski i sylaby, samogłoski i spółgłoski,

- pozna nową literę,

- wykona portret taty.

6. OBSZARY EDUKACJI:

- językowa, matematyczna, artystyczna, ruchowa, społeczna.

7. MATERIAŁ NAUCZANIA:

- inspirowanie samodzielnych doświadczeń plastycznych i ruchowych,

- wiersze, film.

8. STRATEGIE:

- informacyjna / przekaz informacji poprzez środki dydaktyczne i bezpośrednie obserwacje rzeczywi-
stości/,

- problemowa / samodzielne dochodzenie do rozwiązania problemu praktycznego i teoretycznego /,

- operacyjna / oparta na działaniu i aktywności dzieci /,

- emocjonalna / ocena zachowania, zaangażowanie /.

9. ŚRODKI I MATERIAŁY:

- alfabet ruchomy, ilustracje przedstawiające różne prace domowe i prace zawodowe, nakrywki białe, niebieskie i czerwone, karta pracy, wyrazy do globalnego czytania, postacie osób - członków rodziny, kartoniki z liczbami, miska z wodą, blok rysunkowy, kredki pastelowe, włóczka, nożyczki, klej.

10. LITERATURA:

- T. Dziurzyńska, H. Ratyńska, E. Stójowa Na słoneczne i deszczowe dni - wiersz, opowiadania, te-
atrzyki dla przedszkoli. WsiP Warszawa 1998 (Wiersz - „Do czego służy tatuś?” Wincenty Faber)

- Wiersz „Jak rysować tatę.” - Ludmiła Mariańska wg Simo Esica.

PRZEBIEG ZAJĘĆ

PRZEWIDYWANE OSIĄGNIĘCIA

ZADANIA DO

WYKONANIA

PRZEZ DZIECKO

MATERIAŁ

DYDAKTYCZNY

PRZEBIEG

REALIZACJI

ZADANIA

Wypowie się na temat wysłuchanego wiesza.

Wymieni członków rodziny. Opowie o pracy taty. Odszuka odpowiednią ilustrację. Przypnie ilustrację na tablicy.

Ułoży postacie członków swojej rodziny. Przeliczy i poda jej liczebność za pomocą cyfry.

Opowiada treść oglądniętego filmu.

Naśladuje ruchem czynność wykonywaną w pracach domowych przez tatę.

Wyodrębni głoski, sylaby, samogłoski i spółgłoski. Rozpozna wśród znanych liter literę nowo poznaną - wyszuka ją wśród innych liter.

Wysłucha uważnie wiersz.

Narysuje kredkami pastelowymi portret taty z uwzględnieniem szczegół ciała ludzkiego. Przyozdobią rysunek wykonując włosy
z włóczki.

Wysłuchaj wiersza pt. „ Do czego służy tatuś?”

Wymień członków swojej rodziny. Opowiedz, co robi twój tato w domu i jaki jest jego zawód. Odszukaj ilustrację, która przedstawia wykonywany przez tatę zawód lub pracę domową.

Wybierz spośród postaci członków swojej rodziny, przelicz je, wybierz kartonik
z odpowiednią cyfrą
i połóż przy „swojej rodzinie”.

Oglądnij uważnie film. Opowiedz jak wygląda rodzina Muminków i w jaki sposób sobie pomagają.

Pokaż nic nie mówiąc pracę, jaką wykonuje w domu twój tato.

Przegłosuj wyraz „TATA”, policz sylaby i wypowiedz je, powiedz, jaką głoskę słychać na początku wyrazu „TATA”. Odszukaj nowo poznaną literę wśród innych liter i ułóż sylaby z nowo poznaną literą. Wymień wyrazy, które zawierają głoskę t na początku, w środku i na końcu wyrazu. Odczytaj wyrazy zawierające literę „T”. Napisz na plecach kolegi nowo poznaną literę, napisz literę t na wodzie. Powiedz, która litera w wyrazie „TATA” jest samogłoską, a która spółgłoską. Przeczytaj uważnie polecenia
i wykonaj ćwiczenia w karcie pracy.

Wysłuchaj wiersza pt.„Jak rysować tatę.”

Narysuj portret swojego taty, zwróć uwagę na kolor jego włosów i postaraj się by tato, którego narysujesz posiadał wszystkie części ciała.

Wiersz.

Ilustracje przedstawiające różne zawody i prace domowe.

Postacie kartonowe członków rodziny
i kartoniki z cyframi.

Film „W dolinie Muminków”.

Alfabet ruchomy, wyrazy do globalnego czytania, nakrywki (białe, niebieskie
i czerwone), miska
z wodą, karta pracy.

Blok rysunkowy, kredki pastelowe, włóczka, nożyczki, klej.

Nauczyciel zaprasza dzieci do wysłuchania wiersza, rozmawia z dziećmi na temat treści wiersza.

Dzieci wymieniają członków swojej rodziny, następnie opowiadają o tym, co robi ich tata w domu i pracy zawodowej. Dziecko wybiera ilustrację charakteryzującą pracę jego taty i przypina ją na tablicy.

Dzieci układają przed sobą na dywanie tyle postaci, ile liczy jego rodzina. Przelicza je
i kładzie obok postaci kartoniki z odpowiednią cyfrą symbolizującą liczebność jego rodziny.

Dzieci siedzą na dywanie
i oglądają film (czas filmu 10 minut). Nauczycielka rozmawia z dziećmi na temat filmu.

Dzieci siedzą na dywanie
w kole, jedno dziecko pokazuje czynność wykonywaną
w domu przez tatę. Pozostałe dzieci odgadują, o jaką pracę chodzi.

Nauczycielka nawiązuje do wysłuchanego wcześniej wiersza, dzieci wyodrębniają z niego wyraz „TATA”.

Dzieci określają pierwszą głoskę w tym wyrazie, określają, że jest to spółgłoska.

Dzieci podają przykłady wyrazów zaczynających się, kończących lub zawierających głoskę t w środku.

Dzieci wspólnie z nauczycielką budują schemat wyrazu „TATA” z białych nakrywek, dzielą go na sylaby i przypinają nowy schemat, uwzględniając podział na sylaby. Następnie przypinają budują model wyrazu „TATA” z niebieskich i czerwonych nakrywek. Nauczycielka pokazuje dzieciom małą i wielką, drukowaną i pisaną literę t, omawia z nimi wygląd, podobieństwa i różnice między literami drukowanymi i pisanymi. Dzieci pod modelem układają wyraz „TATA” z liter - przypinają kartoniki z literami na tablicy. Dzieci odczytują wyrazy
z literą t, następnie piszą literę t na plecach kolegi i na wodzie. Dzieci wykonują ćwiczenia w karcie pracy.

Dziecko rysuje portret taty, następnie tnie włóczkę na kawałki i przykleja do portretu włosy.

Wiersz: „Do czego służy tatuś?” / Wincenty Faber/

Do czego służy tatuś?

Na przykład do prania,

kiedy za dużo pracy

miewa mam w domu.

Do trzepania dywanów,

jazdy odkurzaczem,

do chodzenia z córeczką

na lody, na spacer.

Do wbijania haczyków

w twardy beton ściany,

wtedy, gdy nową szafkę

lub obraz wieszamy.

Do strugania,

gdy złamie się twardy ołówek,

do wkładania

do mojej skarbonki złotówek.

Do wspinaczki,

gdy sobie przed ekranem usiadł,

do pomagania w lekcjach

też miewam tatusia.

A kiedy się gazetą,

jak tarczą, zasłania,

przynoszę kolorową

książkę do czytania.

I razem wędrujemy

do ostatniej strony…

Do tego służy tatuś

dobrze oswojony!

Wiersz: „Jak rysować tatę.” /Ludmiła Mariańska wg Simo Esica

Tatę wielkiego rysować trzeba,

choćbyś rysować miał cały dzień.

Niech jak szczyt góry sięga do nieba,

niech jak dąb rzuca ogromy cień.

Tato podobny jest do olbrzyma,

co na ramionach cały dom trzyma.

A że jest droższy ci od skarbu,

namaluję tatę złotą farbą.

tata

tama

mata


