SCENARIUSZ ZABAW, ZAJĘĆ ORGANIZOWANYCH W PRZEDSZKOLU
Data: 10. 03. 2011
Grupa wiekowa: 6 lat
Prowadzący:
Temat kompleksowy: Straż pożarna.
Temat zajęć: Straż pożarna - Ochotnicza Straż Pożarna.
Cel ogólny: Budowanie dziecięcej wiedzy o świecie społecznym oraz rozwijanie umiejętności prezentowania swoich przemyśleń w sposób zrozumiały dla wszystkich
Cele szczegółowe:
-poznawcze: Wzbogacenie wiedzy dziecka na temat otaczającego je świata społecznego;
-kształcące: Doskonalenie umiejętności koncentrowania uwagi na słuchanym opowiadaniu;
Doskonalenie percepcji wzrokowej;
-wychowawcze: Poznawanie znaczenia wartości uniwersalnych w kontaktach społecznych;
Poznawanie cech strażaka; Dzieci uczą się pracy w grupach; Uczą się pokonywania barier społecznych;
Pomoce dydaktyczne:
-Paski z nr telefonów, pisaki;
-Klocki, wzory figur;
-Świeczka;
-Kubeczki, talerzyki, woda;
Etap |
Przebieg
|
Zamierzone osiągnięcia dziecka/ Kryteria sukcesu dziecka/Cele operacyjne |
Uwagi (po przeprowadzeniu) |
Zajęcia poranne: I. Muzyczne przywitanie |
Dzieci stoją w kółku, śpiewają utwór na przywitanie |
- śpiewa piosenkę; Wita się z kolegami/koleżankami |
|
Zajęcia główne: II. Wierszyk o strażaku. Pogadanka.
III. Turniej/Konkurs zawierający 4 dyscypliny.
|
Dzieci siedzą w kółku i uważnie słuchają utworu o Strażaku. Rozmowa o strażakach. Nauczyciel zadaje pytania: -Co to jest Ochotnicza Straż Pożarna? -Co trzeba zrobić żeby zostać Strażakiem? -Czym musi się odznaczać Strażak?
1. Czynności organizacyjne: podział dzieci - odliczają do czterech, tworzą cztery grupy po 5 osób każda; Ustalenie reguł - zasady ogłoszone przez nauczycielkę; Każda konkurencja jest wykonywana wspólnie. Każda z grup ma swój kolor i wyróżnioną przestrzeń na dywanie.
2. Pierwsza konkurencja - NUMERY TELEFONU. Przebieg: Każda z grup otrzymuje pasek z numerami telefonów oraz pisak. Zadaniem uczestników jest poprawny wybór i zakreślenie dwóch numerów: Straży Pożarnej i pomocy ogólnej.
3. Druga konkurencja - KLOCKI. Przebieg: Przedstawiciele odbierają od prowadzącego zajęcia zestawy: różnokolorowe klocki oraz kartki z określonym wzorem. Zadaniem każdej grupy jest ułożenie z klocków wzoru znajdującego się na kartce.
4. Trzecia konkurencja - ZNAJDOWANIE RÓŻNIC. Przebieg: Każda z grup otrzymuje dwie kartki z podobnymi ilustracjami. Ich zadaniem jest znalezienie i zaznaczenie 8 różnic. Wygrywa drużyna, która która znajdzie najszybciej różnice.
5. Czwarta konkurencja - BIEG Z KUBECZKIEM WODY. Przebieg: Pierwszy uczestnik każdej z drużyn otrzymuje talerzyk z kubkiem wody, który musi podać do osoby stojącej obok. Ostatnia osoba biegnie z kubeczkiem do prowadzącego zajęcia. Wygrywa ta drużyna, której przedstawiciel dobiegnie jako pierwszy mając nadal wypełnione wodą kubek.
6. Piąta konkurencja - ZDMUCHNIĘCIE ŚWIECZKI. Przebieg: Każde dziecko może zdobyć punkt dla swojej grupy, musi tylko z określonej odległości i czasie zdmuchnąć świeczkę.
|
- odpowiada na pytania nauczyciela
- poznaje i rozumie reguły konkursu
- pamięta numery alarmowe
- współpracuje z grupą
- ćwiczy percepcję wzrokową oraz spostrzegawczość
- współpracuje z grupą
- kształtuje percepcję wzrokową oraz spostrzegawczość
- współpracuje z grupą
- rozwija koordynację ruchową
- współpracuje z grupą
- ćwiczy oddech |
|
Justyna Janeczek
Monika Borkowska
I rok PP SUM