KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH Z PRZEWAGĄ TREŚCI MATEMATYCZNYCH
Data: 25.11.2008
Klasa: I
Prowadzący: Beata Sieńko, Joanna Sikora
Temat: Dni tygodnia
Temat dydaktyczny: Kształtowanie umiejętności związanych z wyróżnianiem dni tygodnia w kolejności oraz, z ich cyklicznością.
Cele ogólne:
- zapoznanie z kolejnością dni tygodnia oraz z ich cyklicznością
- kształtowanie umiejętności wskazywania dni tygodnia z zastosowaniem pojęć: dziś, jutro, wczoraj ( pojutrze, przedwczoraj)
- doskonalenie umiejętności pamięciowego dodawania i odejmowania w zakresie 10
- doskonalenie umiejętności porządkowania liczb w kolejności malejącej
Treści programowe:
- zaznajamianie ze zjawiskiem upływu czasu
- kolejność dni tygodnia
Metody pracy:
- czynnościowa
- słowna
Formy pracy:
- indywidualna
- zbiorowa
Środki dydaktyczne:
- zestaw działań
- magnesy
- plakietki z nawami dnia tygodnia
- powiększony zestaw działań dostosowany do tablicy
Przebieg zajęć:
1.Część organizacyjna ( uporządkowanie ławek, przygotowanie zeszytów do matematyki oraz kleju).
2. Rozwiązywanie działań w zakresie dodawania i odejmowania do10 połączone z
uporządkowaniem wyników w kolejności malejącej, czego efektem jest powstanie hasła TYDZIEŃ (zał. 1)
Przykłady: 7+3 = …. T
6+2 =…...Y
4+2 = …..D
10-5 = ….Z
6-3 = …. I
4-2 = …..E
5-4 = …..Ń
( każdy uczeń pracuje indywidualnie, dostaje swój zestaw działań, po rozwiązaniu działań
i ułożeniu hasła sprawdzenie wyników na tablicy, a następnie wklejenie działania do zeszytu)
3.Odczytanie przez prowadzącego wiersza Jana Brzechwy pt. „ Tydzień” ( zał. 2)
Rozmowa z uczniami dotycząca wiersza.
Pytania prowadzącego:
- Jakie w wierszu występują dni tygodnia?
( dzieci wymieniają dni tygodnia, nauczyciel wybiera ucznia, który odpowiedział i przykleja mu plakietkę z nazwą dnia tygodnia jaki wskazał, tak dzieje się do momentu, aż na środku sali znajdzie się siedmioro dzieci z nazwami dni tygodnia - tym momencie dzieci są ustawione w szeregu twarzą do pozostałych uczniów)
- Ile jest dni tygodnia?
- Który dzień tygodnia jest pierwszy? Następny…? ( dzieci są ustawione po kolei od poniedziałku do niedzieli w szeregu)
- Którym dniem z kolei jest czwartek?
- Jaki dzień jest drugi w kolejności?
Przypomnienie uczniom ostatnich wersów wiersza Brzechwy.
- Jaki dzień jest po niedzieli? ( ustawienie dzieci w kręgu dla ukazania cykliczności, po każdym tygodniu następuje następny)
Przypomnienie prowadzącego, że tydzień to 7 dni oraz wytłumaczenie, że można mówić o tygodniu jako o czasie upływu 7 dni np. zaczynającym się we wtorek)
- Kiedy to będzie „za tydzień” jeżeli mamy dziś wtorek ( ukazanie tych zależności przy pomocy kręgu ustawionego z dzieci).
Dzieci siadają do ławek, kartoniki, które miały przypięte do ubrań przyklejamy na tablicy.
4. Zadania związane z pojęciami: dziś, jutro, wczoraj
Pytania prowadzącego:
- Jaki mamy dziś dzień?
- Jaki dzień był wczoraj?
- Jaki dzień będzie jutro?
Każde dziecko dostaje do rozwiązania zadanie związane z określeniem dnia w zależnościach dziś, wczoraj, jutro ( przyklejone na tablicy dni tygodnia w odpowiedniej kolejności mają stanowić pomoc dla dziecka)
( zał. 3)
Zał. 3
wczoraj |
dziś |
jutro |
|
poniedziałek |
|
wczoraj |
dziś |
jutro |
|
wtorek |
|
wczoraj |
dziś |
jutro |
|
środa |
|
wczoraj |
dziś |
jutro |
|
czwartek |
|
wczoraj |
dziś |
jutro |
|
piątek |
|
wczoraj |
dziś |
jutro |
|
sobota |
|
wczoraj |
dziś |
jutro |
|
niedziela |
|
wczoraj |
dziś |
jutro |
|
środa |
|
wczoraj |
dziś |
jutro |
|
poniedziałek |
|
wczoraj |
dziś |
jutro |
|
sobota |
|
wczoraj |
dziś |
jutro |
|
niedziela |
|
wczoraj |
dziś |
jutro |
|
czwartek |
|
wczoraj |
dziś |
jutro |
|
wtorek |
|
Zał. 1
7 +3 = … |
T |
6 + 2 = … |
Y |
4 + 2 = … |
D |
10 - 5 = … |
Z |
6 - 3 = … |
I |
4 - 2 = … |
E |
5 - 4 = … |
Ń |