LUDOERCY S WSRD NAS VI, Konspekty lekcji


mgr Ewa Serdakowska

nauczyciel dyplomowany języka polskiego

Szkoła Podstawowa nr 16 w Rybniku

21 kwietnia 2010 r.

kl. VIc

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE VI

Temat: Ludożercy są wśród nas!

Treści programowe: związki znaczeniowe między wyrazami, przenośnia, wiersz, zwrotka, poezja, adresat, podmiot mówiący, list jako forma wypowiedzi.

Cele lekcji:

wiadomości:

uczeń:

umiejętności:

uczeń:

postawy:

uczeń:

Formy i metody pracy: praca w grupach, indywidualna, zbiorowa; praca z tekstem, praca ze słownikiem, ćwiczenia pantomimiczne, kiermasz ofert, rozmowa kierowana.

Środki dydaktyczne: karty pracy, podręcznik do kształcenia literackiego z serii Między nami, GWO, słowniki języka polskiego, kartki papieru.

NAUCZYCIEL

UCZEŃ

WPROWADZENIE

1. Czynności organizacyjne (powitanie,

sprawdzenie obecności, przedstawienie celów lekcji).

2. Nauczyciel prosi uczniów o sprawdzenie w słowniku języka polskiego znaczenia słowa ludożerca.

ROZWINIĘCIE

3. N. pyta U,. co to jest związek frazeologiczny. N. prosi U, aby indywidualnie wypełnili ćw. 1 z karty pracy.

4. N. prosi U., aby w grupach przygotowali z wykorzystaniem pantomimy scenki przedstawiające sytuacje, które ilustrują frazeologizmy z poprzedniego ćwiczenia.

5. N. prosi U. o przeczytanie wiersza i zwrócenie uwagi na jego budowę.

6. N. prosi U. o zapoznanie się z ćw. 2 z karty pracy, a następnie czyta wiersz.

7. N. prosi U. o wyliczenie na podstawie wiersza sytuacji, w których człowiek jest wrogo nastawiony do innych ludzi.

8. N. dzieli klasę na grupy, w których U. prezentują swoje propozycje rozwiązania problemu wrogości między ludźmi, a następnie redagują list otwarty do uczniów Szkoły Podstawowej nr 16 w Rybniku z apelem o zmianę swojego zachowania.

PODSUMOWANIE

9. N. pyta, czy według nich tytuł wiersza jest właściwy czy może autor niesłusznie tak zatytułował wiersz? Kolejne pytanie dotyczy samej klasy: czy wśród was są ludożercy?

10. N. prosi o zapisanie tematu lekcji i wklejenie kart pracy.

11. N. omawia zadanie domowe:

Proszę zapisać z wyrazem wilk 4 związki frazeologiczne i wykonać do jednego z nich ilustrację.

U. szukają w słownikach znaczenia podanego wyrazu i ustalają, którego z nich prawdopodobnie użył poeta w swoim wierszu.

U. wyjaśniają, że to przenośnia w codziennym języku, wykonują polecenie. Przedstawiają swoje efekty i wyjaśniają znaczenie frazeologizmów.

U. przygotowują scenki, prezentują je na środku sali.

U. czytają i zauważają m.in. brak znaków interpunkcyjnych, rymów, omawiają długość wersów oraz występowanie zwrotów i wyrazów pisanych wielką literą.

U. indywidualnie wykonują polecenie i prezentują soją pracę.

U. cytują odpowiednie fragmenty i komentują je.

U. przypominają, co to jest list otwarty, redagują go, wybrane osoby prezentują na forum klasy.

Spodziewana odpowiedź brzmi: Autor właściwie zatytułował swój otwór.

Wśród uczniów tej klasy zdarzają się zachowania przypominające te z wiersza (U. nie podają nazwisk, tylko ewentualne sytuacje z życia klasy)

U. zapisują polecenie pracy domowej.

KARTA PRACY

ĆWICZENIE 1

Zaznacz poprawne wyjaśnienia podanych związków frazeologicznych, wyrażeń i zwrotów.


  1. Patrzeć wilkiem:

2) Deptać słabszych:

3) Zgrzytać zębami:

    1. Zjadać się:


ćwiczenie 2

Podkreśl rzeczowniki, które nazywają cechy adresatów wiersza.

życzliwość, nieuprzejmość, ofiarność, niewrażliwość, znieczulica, gotowość do niesienia pomocy,

niecierpliwość, serdeczność, bezwzględność, nieczułość, wspaniałomyślność, nietolerancja, oschłość, wrogość,

ĆWICZENIE 1

Zaznacz poprawne wyjaśnienia podanych związków frazeologicznych, wyrażeń i zwrotów.


1) Patrzeć wilkiem:

2) Deptać słabszych:

3) Zgrzytać zębami:

    1. Zjadać się:


ćwiczenie 2

Podkreśl rzeczowniki, które nazywają cechy adresatów wiersza.

życzliwość, nieuprzejmość, ofiarność, niewrażliwość, znieczulica, gotowość do niesienia pomocy,

niecierpliwość, serdeczność, bezwzględność, nieczułość, wspaniałomyślność, nietolerancja, oschłość, wrogość,


4


