Scenariusz zajęcia stymulującego rozwój dziecka
Prowadzący: Aleksandra Rawska
Grupa: 4-latki
Liczba dzieci: 5
Data: 11. XII. 2009
Blok tematyczny: W świątecznym nastroju
Cele:
- usprawnienie motoryki małej w zakresie sprawności manualnej poprzez ćwiczenia i zabawy rozluźniające napięcie mięśni ramienia, przedramienia, nadgarstka i palców
- doskonalenie umiejętności współpracy w grupie
- wdrażanie do uważnego słuchania i wykonywania poleceń
Metody pracy:
- słowne: objaśnienia, instrukcje, rozmowa
- czynne: zadań stawianych do wykonania
- oglądowe: pokaz
- elementy metody Jacobsona
Formy pracy: w grupie
Środki dydaktyczne: duże arkusze papieru, farby, pędzelki, kubki z wodą, wierszyki do zabaw paluszkowych, nożyczki
Pomoce: fartuszek dla każdego dziecka
Przygotowanie dzieci: wielokrotne uczestniczenie w zajęciach tego typu
Przygotowanie nauczyciela: zgromadzenie potrzebnych środków dydaktycznych, zorganizowanie stanowiska pracy dla dzieci
Przebieg zajęć:
Zaproszenie przez nauczyciela grupy dzieci, rozdanie fartuszków i pędzelków
Ćwiczenia rozluźniające mięśnie (elementy metody Jacobsona)
- zaciskanie i rozluźnianie piąstek - zwrócenie uwagi na napięcie dłoni i przedramion
- machanie „skrzydłami” - zwrócenie uwagi na napięcie bicepsów i ramion
- naśladowanie drzew na wietrze
- kreślenie dużych płynnych linii (całą ręką i ramieniem) w powietrzu ruchami poziomymi lub pionowymi z zachowaniem kierunku od strony lewej do prawej, z góry na dół - rozluźnienie napięcia mięśni ramienia i przedramienia
Zamalowywanie zieloną farbą dużego arkuszu papieru nieograniczonego żadnym konturem - praca przy stolikach w grupie zgodnie z objaśnieniem nauczyciela
Przygotowanie do odciskania palców - zabawy paluszkowe
Bawiły się dzieci
Bawiły, bawiły się dzieci paluszkami,
jak jeden nie może to drugi mu pomoże.
jak drugi nie może to trzeci mu pomoże.
jak trzeci nie może to czwarty mu pomoże.
jak czwarty nie może to piąty (kciuk) mu pomoże.
jak piąty (kciuk) nie może to piąstka mu pomoże.
jak piąstka nie może to łokieć jej pomoże.
jak łokieć nie może to bark mu pomoże.
Jak bark nie może to rączka mu pomoże.
jak rączka nie może to nic już nie pomoże
Co robi moja ręka?
Głaszcze lekko - tak, tak, tak
szczypie - aj, aj, aj
tańczy - hop, hop, hop
klaszcze - klap, klap klap,
puka- puk ,puk, puk
drapie- drap, drap, drap.
5. Odciskanie palca maczanego w kolorowej farbie na wcześniej zamalowym zieloną farbą papierze - pokaz nauczyciela
6. Rozmowa kierowana nt. Co można z tego wyciąć, gdy farba wyschnie? (choinki)
7. Pokaz choinek wyciętych przez nauczyciela
8. Zakończenie zajęć - pochwała pracy wszystkich dzieci, mycie rąk, porządkowanie miejsca pracy.
Uwagi dodatkowe:
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
Opr. Aleksandra Rawska
2