Scenariusz zajęć zintegrowanych
ZAJĘCIA OTWATRE
OPRACOWANIE I REALIZACJA : Katarzyna Gruszczyńska, Karolina Machowska
MIEJSCE : Szkoła Podstawowa nr 22 w Płocku
KLASA : 3C
WYCHOWAWCA KLASY : Ewa Rudowska
CZAS TRWANIA : 135 min
TEMAT BLOKU : Co wiemy o naszej Ojczyźnie?
TEMAT DNIA : Poznajemy najstarsze miasta Polski
Tematyka obserwowanych zajęć:
Rozmowa na temat miast Polski, ze szczególnym wskazaniem na najstarsze, na podstawie tekstu ,,Z przeszłości polskich miast” oraz wcześniejszych wiadomości, wskazanie położenia miast na mapie i zapoznanie z ich herbami. Rozwiązywanie zadań tekstowych, dotyczących mnożenia i dzielenia (zakres 100). Wykonanie pracy plastycznej pt. ,, Nasza mapa”- wyklejanie konturów plasteliną.
Zakresy edukacji:
edukacja przyrodniczo- społeczna
edukacja matematyczna
edukacja polonistyczna
edukacja plastyczna
edukacja muzyczna
Cele operacyjne:
Dydaktyczne
Edukacja przyrodniczo- społeczna:
uczeń potrafi wskazać na mapie granice Polski oraz określić położenie geograficzne miast: Gdańsk, Gniezno, Kalisz, Kraków, Płock, Poznań, Sandomierz, Warszawa
uczeń zna obecną stolicę Polski i potrafi wymienić nazwy poprzednich
Edukacja polonistyczna:
uczeń potrafi wypowiadać się na dany temat- konstruowanie wypowiedzi jedno- lub wielozdaniowych
uczeń zna zasadę ortograficzną, dotyczącą pisowni wielkich liter w nazwach geograficznych
Edukacja matematyczna:
uczeń rozumie znaczenie pojęć: iloczyn i iloraz
uczeń wykonuje mnożenie i dzielenie w zakresie 100
uczeń potrafi rozwiązać zadania z treścią typu:
- c:(a + b),
- a + (a + b),
- a + (a - b),
- (a : b) - c
za pomocą dwóch sposobów
Edukacja plastyczna:
uczeń potrafi wykonać pracę plastyczną, przedstawiającą krainy geograficzne Polski z wykorzystaniem mapy fizycznej kraju
Edukacja muzyczna:
uczeń rozumie znaczenie muzyki jako środka relaksacyjnego
Wychowawcze:
uczeń zna i stosuje zasady obowiązujące podczas zajęć, w tym podczas pracy grupowej
METODY AKTYWNOŚCI
(wg R .Więckowskiego)
Informacyjne:
wyjaśnienie werbalne
wyjaśnienie ilustrowane
opis z wykorzystaniem pomocy graficznych
Heurystyczne:
problemowa
elementy dyskusji
elementy dialogu
FORMY AKTYWNOŚCI:
(wg R. Więckowskiego)
aktywność indywidualna jednolita
aktywność indywidualna zróżnicowana
aktywność grupowa zróżnicowana
aktywność grupowa jednolita
aktywność grupowa- z całą klasą
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
(wg R. Więckowskiego)
Konwencjonalne
plansze z działaniami matematycznymi (puzzle)
kolorowe kartoniki
plakat dotyczący zabytków: Gdańska, Krakowa, Poznania, Warszawy
wystawka fotografii przedstawiających Płock
mapa Polski
ilustracje z herbami miast ( Gdańsk, Gniezno, Kalisz, Kraków, Płock, Poznań, Sandomierz, Warszawa)
puzzle z ilustracjami legend
karty pracy
ilustracje syrenek
ilustracje owiec
ilustracje turystów
pytania do konkursu
karteczki do zapisywania odpowiedzi w konkursie
karteczki z pytaniami- wskazówkami do opracowania tekstu
korony
(P) „Już w szkole. Obserwuję, przeżywam, poznaję…” Podręcznik do kształcenia zintegrowanego w klasie trzeciej, semestr pierwszy. Małgorzata Ewa Piotrowska, Maria Alicja Szymańska; Nowa Era
(C) „Już w szkole. Obserwuję, przeżywam, poznaję…” Ćwiczenie do kształcenia zintegrowanego w klasie trzeciej, semestr drugi. Małgorzata Ewa Piotrowska, Maria Alicja Szymańska; Nowa Era
Techniczne
magnetofon
płyta CD z nagranymi utworami tańców regionalnych
PRZEBIEG:
CZĘŚĆ WSTĘPNA
Czynności organizacyjno-porządkowe (powitanie, sprawdzenie przygotowania do zajęć, losowanie kolorowych karteczek ( ZAŁĄCZNIK 1).
CZĘŚĆ GŁÓWNA
1. Wprowadzenie do tematu zajęć:
- zamieszczenie na tablicy planszy z działaniami mnożenia i dzielenia
w zakresie 100,
- wykonanie obliczeń matematycznych,
- przyporządkowanie iloczynom i ilorazom wyników,
- porządkowanie wyników rosnąco,
- stworzenie hasła Polska z liter napisanych na odwrocie uporządkowanych
kartek z wynikami. (ZAŁĄCZNIK 2)
2. Rozmowa na temat utworzonego hasła (Polska). Skojarzenia i swobodne wypowiedzi dzieci na dany temat, przypomnienie pełnej nazwy Polski, określenie granic na mapie, wymienianie nazw znanych miast.
3. Przypomnienie wiadomości z klasy II, dotyczących Płocka i Warszawy- praca w grupach, konkurs. ( KARTA PRACY 1- ZAŁĄCZNIK 3)
4. Czytanie tekstu dotyczącego najstarszych miast- praca w grupach ( podręcznik strona 72, 73) ukierunkowane pytaniami nauczyciela. (KARTA PRACY 2-
- ZAŁĄCZNIK 4)
Analiza przeczytanych fragmentów tekstu i uzupełnienie zdań (ćwiczenie 7 strona 5 - ZAŁĄCZNIK 5). Wskazywanie położenia miast na mapie fizycznej Polski i ich utrwalenie ( ćwiczenie 2 strona 3- ZAŁĄCZNIK 6). Przyporządkowanie obrazów herbów do miast. ( ZAŁĄCZNIK 7)
Zamieszczenie na tablicy i układanie z puzzli ilustracji dotyczących legend:
,,Legenda o smoku wawelskim,” ,,Legenda o poznańskich koziołkach,” ,,Legenda
o Warsie i Sawie,” ,,Legenda o Lechu, Czechu i Rusie.” (ZAŁĄCZNIK 8)
Utrwalenie treści wyżej wymienionych utworów. (ćwiczenie 4 strona 4-
- ZAŁĄCZNIK 9)
Słuchanie utworu ,,Wiślany wiat.” (przerwa śródlekcyjna- wizualizacja)
Rozwiązywanie zadań matematycznych typu:
- c:(a + b),
- a + (a + b),
- a + (a - b),
- (a : b) - c
z wykorzystaniem liczmanów (ZAŁĄCZNIK 10,11,12,13). Zamieszczenie
rozwiązań na karcie pracy (KARTA PRACY 3- ZAŁĄCZNIK 14) i wklejenie
kart do zeszytu.
Utrwalenie informacji o herbach, rozwiązywanie karty pracy przez dzieci (KARTA PRACY 4- ZAŁĄCZNIK 15), wklejenie jej do zeszytu.
10. Wykonanie pracy plastycznej ,,Nasza mapa”- wylepianie płaszczyzny plasteliną, słuchanie muzyki do polskich tańców narodowych.( mazura, oberka, kujawiaka, krakowiaka, polki)
CZĘŚĆ KOŃCOWA
Zadanie i omówienie pracy domowej (ZAŁĄCZNIK 16):
Edukacja polonistyczna:
- zakres podstawowy: ćw.1 str. 3, ćw. 8 str. 5, czytanie czytanki str.72,73.
- dla chętnych: ćw. 3 str. 3.
Edukacja matematyczna:
- zakres podstawowy: karta pracy- trening przed sprawdzianem. (KARTA PRACY 5)
Podsumowanie wiadomości:
odgadywanie rozwiązań zagadek czytanych przez nauczyciela, dotyczących miast: Gniezno, Kraków, Poznań, Sandomierz, Warszawa. (ZAŁĄCZNIK 17)
Podsumowanie aktywności i zachowania dzieci:
samoocena,
weryfikacja oceny dokonana przez nauczyciela,
przyznanie koron dla ,,królów” i ,,królowych”- najbardziej aktywnych i grzecznych dzieci.
4. Pożegnanie.