Zaburzenia prztomności, ppoż, KONSPEKTY PSP


Zatwierdził:

…………….

KONSPEKT ZAJĘĆ

I. Przedmiot: Ratownictwo medyczne __________

II. Temat: Zaburzenia przytomności

Czas trwania zajęć: 1 x 45 minut zajęcia teoretyczne 1x 45 minut zajęcia praktyczne

IV. Metoda nauczania: 1. nauczanie teoretyczne:

- wykład

- pogadanka

- dyskusja

- opis

- opowiadanie

- wyjaśnienie

2. nauczanie praktyczne:

- rozwijanie umiejętności

- pokaz

- ćwiczenie

- instruktaż

- inscenizacja

V. Typ lekcji

1. obejmująca kilka momentów procesu dydaktycznego

2. poświęcona podaniu nowego materiału

3. problemowa

4. poświęcona powtórzeniu wiadomości

5. obejmująca ćwiczenia praktyczne

6. poświęcona sprawdzeniu wiadomości i umiejętności

VI. Format zajęć

  1. system klasowo - lekcyjny

  2. praca grupowa

  3. zapoznanie z obiektami, urządzeniami i instalacjami

  4. zajęcia praktyczne - ćwiczenia praktyczne ze sprzętem

VII. Miejsce zajęć

  1. sala wykładowa

  2. plac ćwiczeń

  3. stanowisko ćwiczebne

  4. zakład produkcyjny lub inne obiekty

VIII. Cel ogólny:

POZNAWCZY -

KSZTAŁCĄCY -

WYCHOWAWCZY -

IX. Pomoce dydaktyczne (wykaz sprzętu)

- foliogramy

- rzutnik

- filmy

- monitory + magnetowid

- tablica lekcyjna

- makiety

- przekroje

- programy multimedialne

- komputer

- PN

- zdjęcia

- inne

- torba R1

____

X. Zagadnienia do zajęć:

1. Przyczyny zaburzeń przytomności

2. Sposoby postępowania w określonych przypadkach

XI. Literatura do zajęć:

Ratownictwo medyczne - materiały szkoleniowe SGSP w W-wie

XII Plan zajęć:

Lp.

Treść zajęć

Czas

Uwagi

1.

1. Część wstępna:

2. Czynności organizacyjno - porządkowe.

- przyjęcie meldunku

- sprawdzenie obecności

- podanie tematu i przygotowanie odpowiednich pomocy

dydaktycznych.

2

2.

3. Część zasadnicza:

Omdlenie

Omdlenie jest to nagła, krótkotrwała utrata przytomności, wywołana niedotlenieniem mózgu. Przyczyną omdlenia może być: spadek ciśnienia tętniczego krwi, nadmierne odchudzanie, silny ból, zdenerwowanie, głód, silne emocje, widok krwi, itp.

Objawy poprzedzające omdlenie

  • zawroty głowy,

  • bladość twarzy,

  • mroczki przed oczami,

  • mogą wystąpić zimne poty na czole i skroniach.

Pierwsza pomoc:

  • rozluźnić uciskające części odzieży (krawat, kołnierzyk),

  • udrożnić górne drogi oddechowe i skontrolować czynności życiowe,

  • ułożyć poszkodowanego w pozycji autoprzetoczeniowej,

  • jeżeli po 2 minutach nie powróci przytomność, poszkodowanego należy ułożyć w pozycji bocznej ustalonej i wezwać pomoc lekarską,

  • sprawdzić czynności życiowe, zapewnić komfort psychiczny i termiczny.

Sprawdzanie czynności życiowych

  • sprawdzanie czy poszkodowany jest przytomny spróbuj porozmawiać, zadaj zdecydowanie i głośno pytania: "co się stało ?" "jak się nazywasz ?'' lub: "otwórz oczy", klepnij lekko poszkodowanego w ramię lub klaśnij rękoma nad głową poszkodowanego; jeżeli poszkodowany nie reaguje na te bodźce to nasuwa się wniosek, że jest nieprzytomny. Poszkodowany nieprzytomny to osoba, z którą nie można nawiązać żadnego kontaktu i która nie reaguje na bodźce zewnętrzne.

  • oczyszczenie jamy ustnej i udrożnienie dróg oddechowych jedną rękę kładziemy na żuchwę, drugą na czoło poszkodowanego, po czym przekręcamy głowę poszkodowanego, otwieramy usta i dwoma palcami drugiej ręki wygarniamy zawartość jamy ustnej, np. część pokarmu, sztuczną szczękę, gumę do żucia, a następnie powracamy do pozycji wyjściowej.

  • sprawdzanie czy poszkodowany oddycha w celu stwierdzenia obecności oddechu u poszkodowanego przybliżamy ucho do twarzy poszkodowanego (jego nosa i ust), jednocześnie starając się zaobserwować ruchy oddechowe klatki piersiowej. Kontrola oddechu powinna trwać co najmniej 5-10 sekund.

  • sprawdzanie czy poszkodowany ma tętno, które u człowieka dorosłego wynosi przeciętnie 60 - 80 uderzeń na minutę. U poszkodowanego tętno badamy na tętnicy szyjnej. Badania tętna nie wykonujemy kciukiem ze względu na możliwość wyczucia własnego tętna i błędną ocenę stanu poszkodowanego. U niemowląt tetno sprawdzamy na tęrnicy ramieniowej.

  • badanie szczegółowe poszkodowanego wykonujemy w celu stwierdzenia lub wykluczenia u poszkodowanego urazów, np.: złamań, krwotoków zewnętrznych, itp. Podczas badania poszkodowanego należy cały czas obserwować twarz poszkodowanego. Osoba nieprzytomna może zareagować na ból widocznym grymasem twarzy lub jękiem.

Padaczka (epilepsja)

Padaczka jest to przewlekłe zaburzenie pracy mózgu o różnych przyczynach, przebiegające w postaci nawracających napadów drgawkowych. Napady występują samoistnie.

Objawy charakteryzujące napad padaczki:

  • utratatą przytomności, padający poszkodowany często doznaje urazu głowy.

  • występuje chwilowy bezdech, sinica, źrenice rozszerzają się, ręce są zgięte a nogi sztywnieją.

  • po kilkunastu sekundach oddech wraca i następują drgawki całego ciała.

  • może nastąpić przygryzienie języka, warg,

  • pojawia się piana w ustach.

  • często zdarza się bezwiedne oddanie moczu.

Stan ten może trwać do kilku minut.

Pierwsza pomoc:

w czasie ataku:

  • zabezpieczyć głowę poszkodowanego,

  • jeżeli szczęki nie są zaciśnięte, wsunąć pomiędzy nie rolkę bandaża, portfel, itp., w taki sposób, aby nie utrudniać wypływu śliny.

po ataku:

  • usunąć ślinę i wymiociny z jamy ustnej,

  • rozluźnić ciasne części ubrania,

  • nie budzić poszkodowanego, ułożyć go w pozycji bezpiecznej.

  • kontrolować czynności życiowe,

  • zapewnić komfort termiczny i bezwzględny spokój.

Cukrzyca

Cukrzyca jest to choroba, w której organizm nie kontroluje stężenia cukru we krwi.

Hiperglikemia

Charakteryzuje się zwiększonym stężeniem glukozy we krwi. Niedobór insuliny prowadzi w skrajnych przypadkach do śpiączki cukrzycowej. Stan utraty przytomności zwykle poprzedza:

  • znaczne nasilenie pragnienia,

  • znaczne oddawanie moczu,

  • nudność i wymioty,

  • niekiedy bóle brzucha,

  • sucha skóra,

  • szybkie tętno,

  • głęboki, ciężki oddech,

  • wyczuwalny zapach acetonu w oddechu poszkodowanego.

Chorzy z reguły wiedzą, że są cukrzykami i posiadają przy sobie odpowiednie dawki insuliny.

Hipoglikemia

Stan niedocukrzenia, który najczęściej jest spowodowany pobraniem zbyt dużej dawki insuliny.

Objawy:

  • wystąpienie stanu ,,głodu węglowodanowego”

  • osłabienie, omdlenie lub uczucie głodu,

  • drżenie mięśni,

  • dowody między rzeczami poszkodowanego wskazujące, że poszkodowany jest cukrzykiem (karta ostrzegawcza, bransoletka, kostki cukru, tabletki, strzykawka do insuliny),

  • dziwne zachowanie poszkodowanego (może być zdezorientowany, walczący lub nawet gwałtowny),

  • pocenie się,

  • blada i zimna, lepka skóra,

  • mocne, napięte tętno,

  • zakłócona reakcja na bodźce.

  • płytki oddech.

Pierwsza pomoc:

  • przytomnemu poszkodowanemu podać cukier (mocno osłodzoną herbatę, cukierki),

  • nieprzytomnego ułożyć w pozycji bocznej ustalonej,

  • szybko wezwać pogotowie.

Udar słoneczny

Udar słoneczny jest skutkiem przegrzania organizmu w wyniku nadmiernego nasłonecznienia.

Objawy:

  • zaczerwieniona, gorąca i sucha skóra,

  • nudności i wymioty,

  • wysoka gorączka i dreszcze, tętno zwolnione,

  • uczucie niepokoju, osłabienie.

Pierwsza pomoc:

  • ułożyć poszkodowanego w pozycji półsiedzącej,

  • dalej postępujemy jak w przypadku udaru cieplnego

Udar cieplny (termiczny)

Udar cieplny jest skutkiem przegrzania organizmu.

Objawy:

  • zaczerwieniona, gorąca skóra,

  • silne poty, osłabienie, uczucie zmęczenia, silne pragnienie,

  • bóle i zawroty iłowy,

  • nudności i wymioty,

  • mroczki przed oczami, przyspieszone tętno.

Pierwsza pomoc:

  • poszkodowanego przenieść do zaciemnionego, przewiewnego miejsca, ułożyć w wygodnej dla niego pozycji,

  • rozluźnić uciskające części ubrania,

  • stosować zimne okłady (rozpoczynając od głowy, karku, dłoni, stopniowo przechodząc na klatkę piersiową),

  • poszkodowanemu przytomnemu podać małymi porcjami zimne napoje (najlepiej soki) bądź czystą wodę,

  • kontrolować czynności życiowe,

  • zapewnić komfort psychiczny,

  • wezwać pogotowie

Porażenie prądem

W każdym przypadku dochodzi do zaburzenia podstawowych czynności życiowych: ośrodkowego układu nerwowego, oddychania i krążenia.

Objawy:

  • porażone mięśnie gwałtownie kurczą się (dlatego poszkodowany nie może puścić przewodu elektrycznego),

  • w miejscu zetknięcia z prądem występuje oparzenie lub zwęglenie tkanek.

Pierwsza pomoc:

w przypadku prądu o niskim napięciu (do 1000 V):

  • odłączyć prąd głównym wyłącznikiem,

  • w przypadku braku czynności życiowych podjąć akcję resuscytacyjną,

  • oparzone miejsca chłodzić przez 15-20 minut,

  • założyć jałowy opatrunek na oparzone miejsca,

  • okresowo kontrolować czynności życiowe, zapewnić komfort termiczny i wsparcie psychiczne,

  • wezwać pomoc lekarską,

w przypadku prądu o wysokim napięciu (linia energetyczna - powyżej 1000 V):

  • nie podchodzić na odległość mniejszą niż 50 m,

  • zadzwonić do elektrowni, zakładu energetycznego (ewentualnie policji, pogotowia, straży pożarnej) i poinformować, że jest uszkodzenie linii z porażeniem ludzi.

Wstrząśnienie mózgu

Następuje po bezpośrednim tępym urazie głowy, bez widocznych zewnętrznych obrażeń czaszki.

Objawy:

  • krótkotrwała utrata przytomności,

  • po powrocie do świadomości nudności i wymioty,

  • bóle i zawroty głowy,

  • zaburzenia równowagi,

  • niepamięć wsteczna: poszkodowany nie pamięta faktów mających miejsce przed urazem i samego urazu,

  • możliwość wystąpienia rany głowy.

Pierwsza pomoc

  • w przypadku rany wykonać opatrunek,

  • zapewnić komfort psychiczny i termiczny,

  • kontrolować czynności życiowe,

  • nie pozwolić poszkodowanemu samodzielnie poruszać się, ponieważ uraz ten wymaga konsultacji lekarskiej

Meldunek o wypadku powinien zawierać następujące dane:

  • miejsce wypadku,

  • rodzaj wypadku (np. zderzenie się samochodów, upadek z drabiny, utonięcie. atak padaczki, itp.),

  • liczba poszkodowanych i ich stan,

  • informacja o udzielonej dotychczasowo pomocy,

  • dane personalne osoby wzywającej pomoc.

Transportem poszkodowanych i pomocą medyczną zajmuje się wykwalifikowany personel medyczny

35

3.

4. Synteza materiału:

- powtórzenie najważniejszych części podanego materiału

- kontrola efektów nauczania, pytania do odpowiedzi ustnej

lub pisemnej:

5

4.

5. Zakończenie zajęć:

- podsumowanie zajęć

- podanie literatury do zajęć

3

XIII. Uwagi i wskazówki prowadzącego zajęcia.

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________


