EDUKACJA EUROPEJSKA
SCENARIUSZ lekcji
TEMAT: Fundamenty prawne Unii Europejskiej - traktaty unijne
cele główne lekcji:
zapoznanie uczniów z najważniejszymi Wspólnotami Europejskimi i traktatami stanowiącymi podstawę prawną UE,
przybliżenie uczniom problematyki Wspólnot Europejskich i traktatów.
cele operacyjne:
uczeń wymieni i streści główne Wspólnoty Europejskie EWWiS, EWG, EUROATOM itp. i traktaty oraz osiągnięte cele, rezultaty i wprowadzone zmiany.
uczeń będzie potrafił umiejscowić te wydarzenia w dziejach integracji europejskiej,
uczeń pokaże na mapie miejsca podpisania traktatów.
metoda pracy:
Rozmowa dydaktyczna (wykład),
Praca z tekstem,
Współpraca w grupie,
Praktyczne działania - ćwiczenia.
forma pracy:
jednostkowa (indywidualna),
grupowa (zespołowa).
środki dydaktyczne:
Tekst źródłowy: „Fundamenty prawne Unii Europejskiej” opracowany przez Urząd Komitetu Integracji Europejskiej,
Tekst źródłowy z publikacji „15 lekcji o Europie” - Traktaty unijne,
Mapa ścienna Unii Europejskiej lub polityczna Europy,
Plansze z nazwami traktatów,
Tabelka i karton.
kluczowe pojęcia:
Traktat Paryski, Traktaty Rzymskie, Jednolity Akt Europejski, Traktat z Maastricht, Traktat Amsterdamski, Traktat Nicejski.
przebieg lekcji:
Nauczyciel przedstawia uczniom cele lekcji i zapisuje temat na tablicy.
Następnie nauczyciel podaje definicję traktatu, np. w/g Słownika Wyrazów Obcych PWN:
Traktat - 1) ważna umowa międzynarodowa o charakterze politycznym, handlowym (gospodarczym) itp. zawierana w sposób formalny i uroczysty,
2) dzieło, rozprawa zwłaszcza naukowa.
Zapisuje na tablicy lub wiesza planszę, na której wymienione są następujące traktaty:
Traktat Paryski - 1951
Traktat Rzymski - 1957
Jednolity Akt Europejski - 1986
Traktat z Maastricht - 1992
Traktat Amsterdamski - 1997
Traktat Nicejski - 2000.
Jednocześnie wyjaśnia uczniom, że unijne traktaty najczęściej powstawały w trakcie szczytów i dlatego ich nazwy pochodzą od nazw miasta, gdzie odbywała się konferencja.
Zapytuje uczniów, jaką rolę w integracji Europy Zachodniej maja wymienione akty prawne?
Jeżeli uczniowie nie będą potrafili udzielić odpowiedzi, mówi krótko o przemianach, jakie nastąpiły w integrującej się Europie na przestrzeni lat.
Traktat Paryski - Powstanie Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali
Traktaty Rzymskie - dwa traktaty ustanawiające powstanie: Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej EWG i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej - EURATOM
Jednolity Akt Europejski - zmiany instytucjonalno-prawne „jednolity rynek europejski”
Traktat z Maastricht - utworzenie Unii Europejskiej
Traktat Amsterdamski - wzmocnienie II filara (Wspólna Polityka Zagraniczna i Bezpieczeństwa)
Traktat Nicejski - reforma instytucjonalna Unii.
Nauczyciel dzieli uczniów na 6 zespołów/grup, przydziela losowo każdej grupie jeden tekst źródłowy opisujący założenia jednego traktatu i prosi uczniów, aby po zapoznaniu się z tekstem odpowiedzieli na pytanie: „Jakie zmiany wprowadził traktat w funkcjonowaniu Wspólnot Europejskich?” Każdy uczeń zapoznaje się z tekstem najpierw indywidualnie, podkreślając to, co jest najistotniejsze - jakie zmiany wprowadził traktat - a następnie cały zespół rozmawia na temat przeczytanego tekstu uzgadniając najważniejsze treści i zmiany.
Praca w grupach. Nauczyciel następnie prosi uczniów w grupach o uzupełnienie tabelki przedstawiającej zmiany traktatów:
TRAKTAT |
Data podpisania |
Miejsce podpisania |
Sygnatariusze: kto podpisał |
ZMIANY I INNOWACJE / modyfikacje |
|
|
|
|
|
TRAKTAT |
Data podpisania |
Miejsce podpisania |
Sygnatariusze: kto podpisał |
ZMIANY I INNOWACJE / modyfikacje |
1. Traktat Paryski |
18.04.1951 |
Paryż |
Francja |
- powstała Europejska Wspólnota Węgla i Stali EWWiS, która była fundamentem dalszej integracji europejskiej sektory węglowy i stalowy krajów członkowskich zostały poddane wspólnej, międzynarodowej kontroli |
2. Traktaty Rzymskie |
25.03.1957 |
Rzym |
Francja |
- powstała Europejska Wspólnota Gospodarcza - EWG
- powstała Europejska Wspólnota Energii Atomowej - EURATOM |
3. Jednolity Akt Europejski |
17.02.1986 28.02.1986 |
Luksemburg
Haga |
Belgia |
- modyfikował Traktaty Rzymskie; jednolity rynek europejski wolny od wszelkich barier rynek wewnętrzny ze swobodnym przepływem towarów, osób, usług i kapitału, - istotne zmiany instytucjonalno-prawne |
4. Traktat z Maastricht |
7.02.1992 |
Maastricht |
Belgia |
Traktat o ustanowieniu Unii Europejskiej opartej na Wspólnotach Europejskich i uzupełnioną o nowe polityki, tzw. Unię Gospodarczą i Walutową, wspólną politykę zagraniczną i bezpieczeństwa, współpracę w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego i wymiaru sprawiedliwości (trzy filary Unii Europejskiej) |
5. Traktat Amsterdamski |
2.10.1997 |
Amsterdam |
Austria |
- mówi o fundamentalnych prawach obywateli, stopniowym ustanawianiu strefy wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości; zawiera dyspozycje o współpracy policyjnej i sądowej; wprowadza nowe zapisy o zatrudnieniu, polityce socjalnej, ochronie środowiska, zdrowia i konsumentów, podejmuje problematykę obywatelstwa europejskiego, podkreśla wagę stosowania subsydiarności i proporcjonalności, wzmacnia II filar |
6. Traktat Nicejski |
10/11.12.2000 |
Nicea |
Austria |
Uzgadniał niezbędne - z punktu widzenia przyszłego rozszerzenia UE - reformy instytucjonalne, które nie zostały rozstrzygnięte w Amsterdamie w 1997r. Za trzy najważniejsze kwestie uznano:
|
Prezentacja efektów pracy:
Po zakończeniu pracy w grupach prosi przedstawicieli poszczególnych zespołów o zaprezentowanie efektów pracy:
uzupełnionej tabeli,
wskazaniu na mapie miejsca podpisania traktatu,
przyklejenie do dużego kartonu wypełnionych tabel uczniów w porządku chronologicznym.
Podsumowanie lekcji
Po pracy zapytuje uczniów:
Który traktat wprowadził najwięcej zmian?
Który odpowiedział na oczekiwania kandydatów do Unii?
Jakie podstawowe zmiany wprowadziły poszczególne akty prawne?
Co oznaczają skróty: EWWiS, EWG, EURATOM?
po czym następuje krótka synteza materiału.
Opracował:
Stefan Rudzki
1