SCENARIUSZ ZAJĘCIA Z OBSZARU EDUKACJI SPOŁECZNO-MORALNEJ DLA DZIECI 6-LETNICH.
Temat zajęcia: ,, Sąsiedzi” - słuchanie teatrzyku sylwetowego wg utworu M.
Kowalewskiej.
Cele ogólne: Zapoznanie dzieci ze znaczeniem pojęć: koleżeński
i niekoleżeński, dobry kolega.
Rozwijanie umiejętności współpracy i skutecznego
porozumiewania się z dziećmi z grupy.
Konstruowanie zdań prezentujących cechy dobrego przyjaciela.
Cele operacyjne:
Dziecko:
- rozumie treść wysłuchanego utworu, wypowiada się na jego temat
przedstawia bohaterów teatrzyku pt. ,, Sąsiedzi” M. Kowalewskiej
przewiduje sposób zachowania się chłopców z teatrzyku
rozróżnia pojęcia: koleżeński, niekoleżeński, dobry kolega
gromadzi wyrazy wokół tematu przyjaźń
wykonuje zadanie samodzielnie i we współpracy z innymi
kończy zdanie: prawdziwy przyjaciel to........................
Formy organizacyjne pracy: z całą grupą, zbiorowa, indywidualna.
Metody pracy: żywego słowa, zadań stawianych do wykonania, pokazu
i obserwacji.
Środki edukacyjne: treść teatrzyku, sylwety chłopców, plansza z konturem postaci, kolorowe karteczki, karteczki z wyrazami, podkłady muzyczne, kredki, mazaki, rysunki buzi radosnej i smutnej.
Przebieg zajęć:
Lp. |
Sytuacje edukacyjne |
Zadania dla dzieci |
Zakładany efekt |
Środki edukacyjne |
1. |
Ćwiczenie integrujące grupę ,, Witamy Cię Adasiu, witamy Cię Olu”. |
Przekazywanie sobie poprzez uścisk dłoni, miłe słowo radosnych pozdrowień. |
Wprowadzenie wśród dzieci miłej, ciepłej atmosfery. |
|
2. |
Słuchanie teatrzyku sylwetowego M. Kowalewskiej pt. ,, Sąsiedzi” |
Uważne śledzenie treści teatrzyku. |
Dzieci wypowiadają się na temat utworu budując zdania proste i złożone. |
Papierowe sylwety bohaterów teatrzyku.
|
3. |
Rozmowa w kręgu na temat postępowania chłopców- głównych bohaterów teatrzyku. |
Udzielanie odpowiedzi na zadawane przez n-la pytania: - Czy Adam był przez cały czas jednakowo koleżeński dla Tomka? - Po czym możemy poznać, że Tomek był koleżeński? - O kim powiemy, że jest niekoleżeński? |
Dzieci rozumieją znaczenie pojęć: koleżeński, niekoleżeński, dobry kolega, koleżanka. Układają napisy : Adam, Tomek. |
Karteczki z imionami bohaterów: Tomek, Adam. |
4. |
Zabawa logorytmiczna ,, Miłe słowa”. |
Improwizowanie ruchem , słowem tekstu ,, Ja Ci mówię miłe słowa, odpowiadasz mi tym samym”. |
Dzieci obdzielają się miłymi słowami np. jesteś miły, jesteś dobry, jesteś wspaniały, jesteś sympatyczny, rytmicznie poruszając się po sali. |
Podkład muzyczny do piosenki ,, Miłe słowa” adaptacja tekstu i muzyka: Krzysztof , Elżbieta Matuszak.
|
5. |
Zabawa ,, Dokończ zdanie” |
Dzieci podają sobie pustą ramkę do zdjęć wyobrażając sobie, że jest w niej zdjęcie przyjaciela. Kończą zdanie ,, Moim przyjacielem jest......” |
Dzieci wskazują, kto jest ich przyjacielem i dlaczego. |
Ramka do zdjęć.
|
6. |
Praca przy stolikach z wykorzystaniem kart pracy |
Dzieci wybierają według własnego uznania zadanie do wykonania: I - ,, Jak pomóc Adasiowi”- spośród karteczek z wyrazami wyszukują te, które określają cechy pozytywne , zapełniają nimi kontur postaci chłopca.
II- ,, Podarki od serca”- rysowanie w wyciętej sylwecie ,, serca” podarku dla swojego przyjaciela.
III- ,,Spośród różnych obrazków wybierz tylko te, które przedstawiają pozytywne przykłady zachowania”, kolorują obrazki. |
Dokonują właściwego wyboru , wskazują cechy pozytywne, odczytują je.
Przedstawiają w sposób graficzny prezent dla przyjaciela.
Przedstawiają uzasadnienie wyboru ilustracji. |
Karty pracy dla dzieci uwzględniające stopniowanie trudności. |
7. |
Zespołowy śpiew piosenki pt. ,, Przyjaciele” |
Dzieci otaczają się ramionami i wspólnie śpiewają piosenkę |
Wiernie odtwarzają słowa i treść piosenki. Pokazują oznaczenia w postaci rysunku: buzia radosna, buzia smutna. |
Kaseta z nagraniem piosenki: adaptacja tekstu i muzyka: Elżbieta i Krzysztof Matuszak. Rysunki buzi smutnej i wesołej. |
8. |
Ewaluacja osiągnięć dzieci. |
Odpowiadają na zadawane pytania n-lki. |
Dokonują oceny swoich działań. |
|
Opracowały: Jolanta Siuda, Marianna Wieczorkowska.
Przedszkole Miejskie Nr 17 Kutno, ul. Wybickiego 1.
1