SCENARIUSZ SYTUACJI EDUKACYJNYCH
PROWADZĄCA:
DNIA: 25.02.2004-02-22
GRUPA DZIECI: 6-latki
TEMAT DNIA: Moje marzenia.
CEL GŁÓWNY: tworzenie improwizacji wokalnych po wysłuchaniu piosenki „Fantazja”
CELE OPERACYJNE: dziecko potrafi
prawidłowo wykonać czynności samoobsługowe,
prawidłowo nakryć do stołu,
uważnie wysłuchać piosenki pt. „Fantazja”,
rozmawiać o swoich marzeniach, wypowiadając się pełnymi zdaniami,
wyśpiewać własne marzenia do własnej melodii,
poruszać się w rytm muzyki,
posługiwać się instrumentami perkusyjnymi,
przedstawić swoje marzenia w pracy plastycznej,
wykorzystać różne materiały malarskie,
docenić prace swoich kolegów,
naśladować czynności przedstawione na ilustracjach,
METODY:
czynne: kierowanie własną działalnością dziecka, zadania stawiane dziecku,
ćwiczenia,
percepcyjne: obserwacji i pokazu,
słowne: rozmowy, objaśnienia, instrukcje.
FORMY: zbiorowa, indywidualna.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: płyty i kasety z nagraniami, instrumenty perkusyjne (bębenek, tamburyno, kastaniety, trójkąt, grzechotka), blok rysunkowy biały, farby plakatowe i akwarelowe, kredki ołówkowe, świecowe, mazaki, ilustracje.
PODSTAWA PROGRAMOWA
I. Poznawanie i rozumienie siebie i świata.
3. Organizowanie sytuacji pozwalających na poznanie możliwości własnych dziecka i innych ludzi, np. wynikających ze zróżnicowania płci, wieku, stanu zdrowia i doświadczenia.
6. Odczytywanie sensu i przeznaczenia rzeczy.
7. Wzbudzanie zainteresowań obrazem (ilustracją) i tekstem.
II. Nabywanie umiejętności przez działanie.
1. Wspieranie samodzielnych działań dziecka.
2. Pomaganie dziecku w dostrzeganiu problemów, planowaniu i realizowaniu zadań.
7. Tworzenie warunków sprzyjających spontanicznej i zorganizowanej aktywności ruchowej dziecka. Umożliwienie udziału w grach, zabawach ruchowych i gimnastyce.
9. Wspieranie działań twórczych w różnych dziedzinach aktywności.
III. Odnajdywanie swojego miejsca w grupie rówieśniczej, wspólnocie.
2. Pomoc w budowaniu pozytywnego obrazu własnego „Ja” i zaspokajaniu
poczucia bezpieczeństwa.
7. Umożliwienie zdobycia doświadczeń w mówieniu, słuchaniu i byciu słuchanym.
IV. Budowanie systemu wartości.
4. Stwarzanie okazji do dokonywania przez dziecko wyborów i zdawania sobie
sprawy z ich konsekwencji.
5. Rozwijanie poczucia odpowiedzialności poprzez samodzielne, dokładne i
rzetelne wywiązywanie się z podejmowanych zadań, szacunku do pracy swojej
i innych.
I. Schodzenie się dzieci do przedszkola
Rozmowy indywidualne w małych grupach na temat wrażeń dzieci po feriach oraz marzeniach na najbliższy czas.
Ćwiczenia poranne
- zabawa „Słonko świeci - deszcz pada”- nauczyciel mówi: „Słonko świeci”-
dzieci chodzą po sali w różnych kierunkach; „Deszcz pada”- biegną pod
ścianę,
- zabawa „Kwiaty rosną - kwiaty więdną”- dzieci w rozsypce, w przysiadzie
podpartym- kwiaty zwiędły. Kiedy nauczyciel mówi: „Kwiaty rosną po
deszczu”, dzieci powoli prostują się do stania,
- „Bocian brodzi po łące”- dzieci maszerują z wysokim unoszeniem kolan,
stają na zmianę raz na nodze prawej, raz na lewej i naśladują klekot bociana,
- „Koniki”- dzieci biegają i chodzą w różnych kierunkach tak jak koniki
biegają kłusem i idą stępem,
- marsz przy piosence „Marsz przedszkolaka”.
3. Zabawa „Iskierka przyjaźni”
- nauczyciel mówi: „Iskierkę przyjaźni puszczam w krąg, niech ona wróci do moich.....” rąk, ramion, łokci, uszu itd.
- dzieci podają sobie po kolei w kole iskierkę, aż wróci ona do nauczyciela.
Czynności higieniczno-sanitarne przed śniadaniem.
Śniadanie.
Mycie zębów po śniadaniu.
Sytuacje edukacyjne tworzone przez dzieci i nauczyciela.
PRZEBIEG
Część wstępna
1. Zabawa ruchowa - „Moja wesoła rodzinka”
- naśladowanie czynności pokazywanych przez nauczyciela przy
akompaniamencie muzycznym.
Część główna
1. Wysłuchanie piosenki pt. „Fantazja”.
- wyjaśnienie nieznanych zwrotów i wyrażeń,
-co to jest fantazja, a co marzenie?
- zwrócenie uwagi na różnicę między fantazją a marzeniem.
2. Ponowne wysłuchanie piosenki pt. „Fantazja”.
- wypowiedzi dzieci na temat własnych fantazji i marzeń,
- próba wyśpiewania własnych marzeń i fantazji według własnej melodii.
3. Zabawa ruchowa „Marzenia Agatki”.
- nauczyciel włącza piosenkę „Fantazja”,
- dzieci tańczą w rytm muzyki,
- gdy muzyka ucichnie, nauczyciel pokazuje dzieciom ilustrację
przedstawiającą Agatkę:
jeżdżącą na rolkach,
bawiącą się z kotkiem,
grającą na instrumencie,
- zadaniem dzieci jest naśladowanie czynności Agatki.
4. Dalsze śpiewanie własnych fantazji i marzeń z wykorzystaniem instrumentów
perkusyjnych.
5. Praca plastyczna „Moje marzenia” - dzieci malują swoje marzenia słuchając piosenki „Fantazja”.
- wykorzystanie różnych materiałów malarskich
• farby plakatowe,
• farby akwarelowe,
• kredki ołówkowe,
• kredki świecowe.
Rekapitulacja
1. Czynności porządkowe.
2. Ponowne wysłuchanie piosenki „Fantazja”.
3. Wspólne oglądanie wykonanych prac.
4. Nadanie tytułów pracom i zorganizowanie ich wystawy.
3