akademia dobrych manier scen, Studia PO i PR, przedszkolaki, scenariusze konspekty

Pobierz cały dokument
akademia.dobrych.manier.scen.studia.po.i.pr.doc
Rozmiar 44 KB

Fragment dokumentu:

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA DZIECI 4 - LETNICH

  1. TEMAT: „Przedszkolna Akademia Dobrych Manier”

  1. CEL OGÓLNY:

- kształtowanie postawy dobrego zachowania się oraz szacunku wobec osób starszych.

  1. METODY:

Słowna - rozmowa, piosenka, objaśnienie,

Oglądowa - pokaz, obserwacja,

Czynna - stawianie zadań do wykonania.

  1. FORMY:

Praca indywidualna i grupowa

  1. CZAS REALIZACJI:

Około 30 min

  1. PRZEBIEG ZAJĘĆ:

L.p.

Sytuacje edukacyjne

Zakładane efekty

(cele operacyjne)

Środki dydaktyczne

„Witam Was” - powitanie piosenką

Dzieci:

- śpiewem witają nauczyciela;

- potrafią zbiorowo zaśpiewać piosenkę;

- potrafią ruchem pokazać treść piosenki;

- aktywnie włączają się w uczestnictwo w zajęciach;

„Radosne powitanie” - zabawa ruchowa (wg Weroniki Sherborne)

Dziecko:

- przez ruch uczy się świadomości własnego ciała i usprawniania ruchowego;

- uczy się dzielenia przestrzeni z drugim człowiekiem i nawiązywania z nim kontaktu;

- aktywnie uczestniczy w zajęciach;

- sprawnie reagują na bodźce zewnętrzne (słowo);

- kształtuje postawę szacunku wobec drugiego człowieka.

Ćwiczenie opracowane na podstawie: Sherborne W.: „Ruch rozwijający dla dzieci” Wydawnictwo PWN, Warszawa 1999.

„W tramwaju” - zaprezentowanie przez nauczyciela dwóch obrazów ukazujących przeciwstawne postępowanie - pozytywne i negatywne.

Dzieci:

- sprawnie reagują na bodźce zewnętrzne (słowo);

- doskonalą swoją spostrzegawczość - potrafią dostrzec różnice między obrazami;

- na postawie obrazów potrafią rozróżnić, który z obrazów pokazuje sytuację pozytywną, a który negatywną;

Tablica z dwoma obrazami (ilustracjami do tekstu literackiego)- pierwszy pokazuje negatywne zachowanie - dziecko siedzi w tramwaju, a osoba starsza stoi obok niego i dźwiga ciężkie siatki. Drugi pokazuje sytuacje pozytywną - to starsza Pani siedzi, a młody chłopak pomaga jej w trzymaniu zakupów.

„Który to obrazek?” - wyrecytowanie przez nauczyciela wiersza dotyczącego jednego z obrazów - próby odgadnięcia przez dzieci, którego obrazu wiersz dotyczy.

Dziecko:

- aktywnie słucha opowiadania nauczyciela;

- sprawnie reagują na bodźce zewnętrzne (słowo);

- potrafi dostrzec różnice między obrazami;

- potrafi dopasować usłyszany tekst literacki do właściwego obrazu (ilustracji).

Tekst wiersza Czesława Janczarskiego „Babcia”, szablony rąk wskazujących na właściwy obrazek.


  1. Pobierz cały dokument
    akademia.dobrych.manier.scen.studia.po.i.pr.doc
    rozmiar 44 KB