scenariusz zajęć w internacie, studia, LICENCJAT, Praktyki w Internacie


Temat: Co wiemy o asertywności?

Liczba uczestników: 24 osoby

Czas: około 45 minut

Cele:

    poznanie przez wychowanków definicji słowa „asertywność”

        rozpoznanie reakcji: agresywnych, uległych i asertywnych,

        rozwijanie umiejętności dobrego kontaktu z ludźmi,

        rozwijanie umiejętności asertywnych  w różnych sytuacjach społecznych.

Środki:

        materiały piśmiennicze (kartki papieru, duże kartony, markery, długopisy)

        karta „Rozpoznajemy zachowania asertywne” (załącznik nr 1)

Metody:

      praca zespołowa

      praca indywidualna.

Przebieg zajęć:

1.      Wprowadzenie.

Powitanie uczestników, podanie celu i formy zajęć.

2.      Co to jest asertywność?

Prowadzący dzieli uczestników na cztery grupy. Każdy z uczestników zapisuje własne określenie, każda z grup tworzy własną definicję „asertywności”.

3.      Prezentacje.

Uczestnicy prezentują definicję i przyklejają je do tablicy.

4.      Słownikowe definicje.

W celu poszerzenia wiedzy dotyczącej definicji słowa „asertywność”, przeczytamy definicję zamieszczoną w Małym Słowniku Języka Polskiego.

ASERTYWNOŚĆ - to postawa odznaczająca się akceptacją samego siebie, otwartością     i bezpośredniością w wyrażaniu własnych poglądów (z zachowaniem szacunku dla innych ludzi) oraz domaganie się respektowania własnych praw (nie odmawiając tym samym praw innym). Asertywność oznacza wiarę w siebie, ale jednocześnie szacunek dla uczuć    i potrzeb innych.

Ćwiczenie I

Rozpoznajemy zachowania asertywne:

      Uczestnicy wypełniają indywidualne karty ćwiczeń ROZPOZNAJEMY ZACHOWANIA ASERTYWNE (załącznik nr 1)

      Razem z grupą sprawdzamy, jak uczestnicy zakwalifikowali poszczególne reakcje. Następnie uczestnicy odczytują je, odpowiednio modelując ton głosu.

      Na zakończenie ćwiczenia można zadać uczestnikom m.in. następujące pytania:

        Czy trudno było zakwalifikować reakcje do poszczególnych kategorii?

        Czy zadanie to było łatwiejsze, gdybyście słyszeli ton głosu osoby reagującej?

Ćwiczenie II   Bądź asertywny.

Prowadzący dzieli uczestników na cztery grupy. Każda z grup ma za zadanie przedstawienie zadanej im scenki w sposób asertywny.

Scenka 1

Odmowa pożyczenia pieniędzy, kolejny raz swojej koleżance.

Scenka 2

Odmawianie wspólnego pójścia do sklepu, gdy w danym momencie nie możesz pójść, gdyż zaplanowałeś sobie już coś innego.

Scenka 3

Kolega namawia Cię do wypicia piwa, a ty nie masz na to ochoty.

Scenka 4

Jest impreza, ktoś częstuje Cię marihuaną, a ty nie chcesz jej wziąć.

Podsumowanie:

        Pytanie do grupy:

-        W jakich sytuacjach trudniej jest odmawiać?

Spodziewane odpowiedzi: * gdy namawiającym jest osoba, na której nam zależy (ważna)      * gdy nie mamy jasnego (przemyślanego) zdania w danej sprawie * gdy ktoś nas wyśmiewa  * gdy dana sytuacja jest „owocem zakazanym” którego chcemy spróbować

        Podsumowanie. Pożegnanie grupy.

Załącznik 1

ROZPOZNAJEMY ZACHOWANIA ASERTYWNE

Oznacz odpowiednio poniższe reakcje na opisane sytuacje:

AS - jeśli reakcja jest, twoim zdaniem, ASERTYWNA

U - jeśli reakcja jest ULEGŁA

AG - jeśli reakcja jest AGRESYWNA

SYTUACJA

REAKCJA

1. Podczas lekcji kolega prosi Cię, byś pożyczył mu kartkę.

Ty ciągle coś wyłudzasz.

2. Ktoś ci przerywa, kiedy mówisz.

Przepraszam, ale chciałbym skończyć moją wypowiedź.

3. Mama prosi Cię, żebyś pomógł jej             w pracach domowych. Akurat odrabiasz lekcje.

No dobrze, co prawda właśnie odrabiałem pracę domową, ale .....

4. Czekasz w kolejce przy barze, kiedy ktoś ”wskakuje” przed ciebie i zostaje obsłużony przed Tobą.

Nic nie mówisz tylko głośno wzdychasz.

5. Jeden z graczy Twojej drużyny piłkarskiej oskarża Cię, że nie wysiliłeś się zbytnio podczas ostatniego meczu.

Sądzę, że jesteś niesprawiedliwy. Wydawało mi się, że gram dobrze.

6. Kolega ma pewien problem i prosi Cię       o radę.

Skąd mam wiedzieć co zrobić? To jest Twoja sprawa.

7. Akurat wtedy, kiedy nadawany jest Twój ulubiony program telewizyjny, ktoś                z domowników chce oglądać inny program.

Dobrze oglądaj co chcesz. Ja mogę zająć się czymś innym.

8. Miesiąc temu pożyczyłeś koledze płytę i do tej pory nie oddał jej, chociaż obiecał zwrócić po 2 tygodniach.

Przykro mi, że do tej pory nie oddałeś mi płyty. Czy możesz mi ją jutro zwrócić?

9. Na przyjęciu ktoś częstuje Cię koktajlem, mówiąc że nie zawiera on alkoholu. Uważam, że to nie prawda.

Spływaj! Nie tknę tego!

10. Zauważasz, że ostatnio mama często bierze przepisane przez lekarza tabletki uspakajające.

Ciągle coś łykasz! Co Ci właściwie jest?


